Kävipä näin. Löysin Helsingin Keskuskadulta kadunvarsiruudun, johon autoni sovitin. Lähellä oli lipukeautomaatti, johon tiputin saksalaisen 2 euron kolikon sekä kaksi suomalaista 20-senttistä. Tulostin lipukkeen, pistin tuulilasille ja marssin Stockmannille. Pistin puhelimeni soimaan 10 min ennen pysäköintiajan päättymistä, ja ollessani kassalla puhelin pirahti. Astelin takaisin autolleni ja ällistyksekseni huomasin saaneeni pysäköintivirhemaksun. Vasta tässä vaiheessa katsoin tulostamaani lipuketta ja kappas kehveliä: se saksalainen 2-euron kolikko oli solahtanut läpi niin että laite ei ollut sitä rekisteröinyt ja lipukkeessa oli aikaa vain niistä 20-senttisistä. Aika oli siis umpeutunut, josta syystä minua oli sakotettu.
Olin kuullut, että saksalaisissa 2-eurosissa on pientä painoeroa suomalaisiin / muun maalaisiin nähden, ja päätin laatia valituskirjelmän.
Läpi meni. Sakkoa ei tarvinnut maksaa.
En ole kovin ahkerasti väärin pysäköinyt. Kortti 21 v, parkkisakkoja 2-3 kpl.
Olin kuullut, että saksalaisissa 2-eurosissa on pientä painoeroa suomalaisiin / muun maalaisiin nähden, ja päätin laatia valituskirjelmän.
Läpi meni. Sakkoa ei tarvinnut maksaa.
En ole kovin ahkerasti väärin pysäköinyt. Kortti 21 v, parkkisakkoja 2-3 kpl.
Vastaukset 13
Vanhimmat
oikea meininki, sinunlaisia tarvitaan lisää!
juu, määkin laitoin sinne norjan 20 kruunun kolkon mut se oli holahtanut läpi, no lipussa oli vainse SUOMEN 10 sentin kolikko, no sakot tuli.
Toisella kerralla laitoin sinne yhden punnan kolikon ja 20c no ei se sitä puntaakaan hyöksynyt ja sakot tuli.
OMA MOKASI SIIS!
Luulitko olevasi kovinkin hauska noiden puntiesi kanssa? Etkö sä idiootti tajunnut, että kyse oli 2 EURON kolikosta joka on sama raha kuin Suomessa, lyöty vaan Saksassa. On tosi ok, et joku huomaa kertoa tällaisesta asiasta. Tajuaa ehkä katsoa itsekukin tarkemmin minkä maalaisen euron koneeseen lykkää. Kuulin itseasiassa juurikin viimeviikolla töissä samasta Saksalaisesta ongelma- 2eurosesta. Joten älkääpä niitä parkkimittareihin tunkeko. Ja sinä huumori-Kiki-pelle. Mitäpä jos sinä taasen jatkossa työntäisit niitä kolikoitasi sieraimeesi, tai jos siellä on jo täyttä, työnnä p-reikääsi..
kun ei ymmärrrä pimeän ja täyspimeän eroa. Ei voida ottaa enää hoitoon. Toivoton.
Näemmä tullut toi amispelle jo tällekin palstalle häiriköksi... Katsokaa vaikkapa tietsikka- tai elektroniikkapalstoilta ko. hoidokin kirjoitustasoa. Heh heh.
Pimeessä näkee tosi huonosti :-)
Meillä on töissä kolikkoautomaatti, joka sylkee hyvin usein saksal. 2 euron kolikon ulos, ja sen tilalle pitää panna jokin muu kaksieuroinen. ihan selvästi niissä on painoero tms. eroavaisuus.
sentään ei ne saksalaiset osaa tehdä kunnon kolikkojakaan saatikka autoja
Tämä tulee siis alukperäiseltä kirjoittajalta.
Juu oma mokanihan se siis oli, kun en tullut tarkistaneeksi sitä mitä automaatti lipukkeeseen kirjoitti. Olen tyytyväinen, että viranomainen osoitti joustavuutensa ja antoi tällä kerralla armon käydä oikeudesta.
Suotta parkkipirkkoja herjataan.. Mitä siitä tulisi, jos kaikki pysäköisivät aivan miten sattuu?
Paawoja täällä pilkataan, syystä. Siis niitä yksityisen parkkiyhtiön pellejä.
Luotsin hermoja mä koittelen... Haluan saada hänelle sähköpostin "Luotsin oikeuksiisi tehty muutoksia"
Mikä ihmeen juttu tämä on?
Tee omat aloituksesi ja lakkaa nostelemasta kymmenen vuotta vanhoja aloituksia turhanpäiten!
Palstan aiheen vierestä, mutta ei tuolla luotsia koitella, vaan niin jotka oikeasti täällä lukevat viestejä. Kaikki asialliset hukkuivat nostojen alle.