Täält o niin toivottoman vaikeeta saada vuokratonttii, joten aateltiin ostaa lainarahal tontti. Miten o käykö se vakuutena pankkiin josta haetaa asuntolaina? Jos siis tonttiin otetut rahat on toisesta pankista tai ihan muualta?
Itsel ei kyl mitää hajuu mutta jos se tontin osto yhtää auttas ettei tarvi ruinata takaajia
Kiitti asiantuntevista ja asiallisista vastauksista
Tontti lainarahalla -vakuutena?
3
3501
Vastaukset
- twinsetti
Tavallisin järjestely on se, että tonttilaina ja asuntolaina ovat yksi ja sama laina, tai jos ovat erikseen niin samasta pankista. Muutoin vakuusjärjestelystä tulee hankala.
Esimerkki: Otatte A-pankista luottoa 50000 euroa tontin ostamiseen (summa oli ihan hatusta vedetty). Ensinnäkin A-pankki tuskin katsoo tyhjän pläntin vakuusarvon olevan 50000 euroa, mutta jos tonttilainan sillä vakuudella saatte, A-pankki hakee tonttiin kiinnityksiä todennäköisesti enemmän kuin luoton määrä on (oma veikkaus noin 65000 euroa).
Menette B-pankkiin hakemaan asuntolainaa, ehkä 150000-200000 euroa (taas hatusta vedetyt summat), tarjoatte tonttia ja sille rakennettavaa taloa vakuudeksi pankille. No, tässä vaiheessa teillä on vasta tyhjä tontti, jonka arvosta on sitäpaitsi ensimmäiset kiinnitykset (vähintään sen 50000 euroa, luultavasti enemmän) A-pankin selän takana eli A-pankilla on etuoikeus kiinteistöstänne saatavaan realisointitulokseen (sitähän kiinteän omaisuuden panttaaminen tarkoittaa!), korkeintaan hallussaan olevien kiinnitysten määrään saakka. B-pankin kiinnitykset tulevat etusijajärjestyksessä vasta A-pankin hallussa olevien kiinnitysten jälkeen. Tonttinne vakuusarvo B-pankin silmissä asuntolainaa hakiessanne on siis tuossa vaiheessa huono.
Neuvoni on, ottakaa tarpeeksi iso laina yhdestä pankista, tehkää tontin ja talon yhteiskustannusarvio ja mitoittakaa luoton määrä sen mukaan. Ensin nostatte luotosta vain tontin ostohinnan (itse asiassa pankki ei edes antaisi nostaa enempää, koska vakuusarvoa ei enempää ole), ja sen jälkeen sitä mukaa kun talo etenee. Pankki antaa nostaa luottoa valmiusastetodistusten mukaan.
Tarkemmat tiedot ja selvitykset omasta pankistanne!
PS. Pankkialan työkokemusta on.- Minea
Kiitti sulle kovasti "twinsetti" asiantuntevasta vastauksesta!!!!! Luulenpa että takaajien välttämiseksi otamme lainarahan muualta kuin pankista ja sitte käytämme tonttia vakuutena. Tarkoitus kuiten olis ettei tarvis takaajia.
Tämäki lienee yks vaihtoehto siihen? - sama vastaaja
Minea kirjoitti:
Kiitti sulle kovasti "twinsetti" asiantuntevasta vastauksesta!!!!! Luulenpa että takaajien välttämiseksi otamme lainarahan muualta kuin pankista ja sitte käytämme tonttia vakuutena. Tarkoitus kuiten olis ettei tarvis takaajia.
Tämäki lienee yks vaihtoehto siihen?Tosin voitte varautua siihen, että varsinaiseen asuntolainaan (tai talonrakennuslainaan) saatatte tarvita kiinteistön (eli tontin ja rakenteilla olevan talon) lisäksi jotain lisävakuutta. Se selviää sitten aikanaan pankkinne kanssa käymissänne luottoneuvotteluissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 743397
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753127Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683002On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662671Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 611739
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351705
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181679- 601628