Uutisissa biopolttoaineista

Eilen jossain tv uutisissa sanottiin yksiselitteisesti, että biopolttoaineiden käyttö rikkoo uusien autojen moottorit. Tämä perustui vtt:n selvitykseen. Aiemmin saamani tiedon mukaan biodiesel ei sovi nimenomaan vanhojen autojen moottoreille, koska ne sisältävät kumitiivisteitä ja letkuja. Uusissa autoissa on sitten jo 90 luvun puolvälistä alkaen käytetty vitonia tai polyuretaania mikä kestää biodieseliä.

Lisäksi muissa euroopan maissa käytetään ihan täysillä biopolttoaineita uusissa autoissa.

Johtuuko tämä uutisointi Nesteen ja Vtt:n "yhteistyöstä", jonka tarkoituksena on heittää kapuloita rattaisiin niille yrittäjille, jotka parhaillaan yrittävät käynnistää biopolttoaineiden tuotantoa. Nesteen uusi biodieseltehdas valmistuu vasta 2007. Ilmeisesti ei haluta päästää muita yrittäjiä markkinoille ennen sitä.

Myöskin poliitikot tuntuvat olevan tässä mukana, koska ei haluta antaa verohelpotuksia, kuten muissa maissa on tehty. Siis Nesteen polttoainemonopoli halutaan pitää pystyssä kaikin keinoin.
433967
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Kun nyt ollaan keskusteltu mihin sojoittaa eläke rahaston rahat niin miksi ei juuri bio diisseliin tehdas pysyisi valtiolla ja työ paikat olis vakinaisia ihmiset uskaltais ostaa vaikka asunnon jos tehdas ei mene jossain vaiheessa kiinaan tulis lisää veron maksajia eikä toi voiton maksimointi olis pääasia eikä mitään osake keinottelua ja optio pellet vois pysyä kaukana voitot annettais ihmisten hyvinvointiin ja vietäis Suomea eteen päin

Äänestä
  • Mielipiteesi kuullostaa vahvasti sosialismilta. Siitä ei koskaan ole todellista hyötyä saanut muu kuin valtaeliitti, joka näitä asioita juonii. Se perustuu juuri siihen, että tavallinen kansa saadaan uskomaan, että ko. aate on heidän parhaaksi. Todellisuudessa rahat ohjautuvat valtaeliitille, joka ylläpitää omia etujaan mm. rajoittamalla kilpailua.

    Äänestä

Uutinen oli törkeintä propagandaa mitä olen aikoihin nähnyt tästä asiasta. VTT:n tutkija oikein kielsi katsojia kiinnostumasta biopolttoaineista ja jutussa ladeltiin kaikki kliseet, joilla biopolttoaineita on tähänkin asti yritetty jarruttaa.

Juttu vaikutti Nesteen mainosvideolta, siinä oikein erikseen mainittiin, kuinka tilanne muuttuu 2007 kun Neste alkaa myydä bioaineita. Ja paskat! Pienyrittäjien tekemää biodieseliä käytetään tälläkin hetkellä täysin ongelmitta nykyaikaisissa moottoreissa. Keski-Euroopassa käytännössä kaikki uudet autot ovat biodieselkelpoisia. Meillä biopolttoaineet ovat vaarallisia. Käsittämätöntä.

Sääli tavallisia katsojia, jotka saivat nyt sellaisen käsityksen, että biodieseliä tai etanolia ei uskalla käyttää.

Äänestä
  • Katsokaa mitä meille syötettiin muutama kuukausi aiemmin.

    "Fortum rakentaa biodiesel-laitoksen Porvoosen"
    "17.02.2005 11:50"

    "Energiayhtiö Fortum rakentaa biodieseliä valmistavan laitoksen Porvoon öljynjalostamolleen. Laitos aloittaa kesällä 2007. Investointi maksaa noin sata miljoonaa euroa. Fortum on ensimmäinen öljy-yhtiö, joka rakentaa biodieseliä varten merkittävää kapasiteettia.

    Laitoksen rakentaminen alkaa heti, ja sen vuosituotanto on noin 170 000 tonnia biodieseliä. Tällä hetkellä dieselpolttoaineen valmistuskapasiteetti Porvoossa on neljä miljoonaa tonnia vuodessa.

    Biodieselin valmistus perustuu Fortum Oilin kehitystyöhön, jossa kasviöljyistä ja eläinrasvoista valmistetaan korkealaatuista dieselpolttoainetta.

    Biodieselin käytöllä on mahdollista pienentää päästöjä, ja biodieseliä voi käyttää mikä tahansa dieseliä käyttävä ajoneuvo ilman muutostöitä.

    - Olemme ensimmäinen öljy-yhtiö, joka on onnistuneesti kehittänyt biodieselin valmistusprosessia ja joka rakentaa sitä varten merkittävää kapasiteettia, sanoo Fortum Oilin Components-liiketoiminnasta vastaaja johtaja Kimmo Rahkamo.

    Rahkamo arvioi, että biodieseliä tullaan todennäköisimmin myymään pääasiassa tavalliseen dieseliin sekoitettuna siten, että osuus on esimerkiksi viisi prosenttia. Jos kysyntää on, biodieseliä saatetaan kuitenkin myydä myös puhtaana.

    Biodieselin kysyntä kasvanee tulevaisuudessa, sillä Euroopan unioni kannustaa jäsenmaitaan lisäämään uusiutuvien raaka-aineiden käyttöä myös liikenteen polttoaineissa.

    Lisäksi joissakin maissa määrätään laissa, että tulevaisuudessa polttoaineessa tulee olla tietty osuus biomateriaalia.

    Rahkamo arvioi, että biodieselin markkinat voivat jo vuonna 2010 olla kymmenen miljoonaa tonnia vuodessa.

    YLE24, STT"

    http://www.yle.fi/uutiset/haku.php?action=page&id=179606&search=biodiesel

    Hieman alkaa hyppimään silmille tälläinen propaganda ja korruptio joita tavallinen tallaaja ei ymmärrä. Kuitenkin valtaosa ihmisistä pitää Yle uutisia objektiivisina ja uskoo vielä mitä siellä esitetään. Nykyihmiset kun eivät osaa olla tarpeeksi kriittisiä ja kyseenalaistaa mitään, tämän ovat päättäjät huomanneet ja käyttävät häikäilemättä tilannetta hyväkseen.

    Äänestä

Luuletko sinä ihan tosissasi, että joku Neste Oil olisi huolestunut joidenkin ManOilien pienimuotoisista biodieselviritelmistä? Neste muuten aikoo viedä sen tulevan biodieselyksikkönsä koko tuotannon Suomesta muualle, koska valtio ei täällä anna sillekään mitään verohelpotuksia ja biodieselin tuotantokustannukset ovat sen verran korkeammat, että nykyverotuksella sitä ei kannata tosissaan Suomen markkinoille tehdä.

Siellä Nesteellä ja VTT:llä muuten tiedetään taatusti enemmän polttoaineista, kuin esimerkiksi tällä palstalla jossa te köyhät ja tyhmät sulovileenit ette edes tajua mistä polttoaineiden hinnat muodostuvat, puhumattakaan että teillä olisi edes alkeelisintakaan hajua niiden ominaisuuksista. Mutta tankatkaa luuserit ihmeessä vaikka jäteöljyä niihin surkeisiin kosliinne jos katsotte sen tulevan halvemmaksi. Kun pistää sataeurosen kulmaan tulen, että löytää kadottamansa viiskytsenttisen niin taatusti toimii järkevästi...

Äänestä
  • Tässähän ei ollut kyse mistään halvemmalla pääsemisestä, vaan vaihtoehtoisten polttoaineiden kehittelystä. Mistä olet saanut päähäsi, että kukaan biopolttoaineiden kannattaja haluaisi ajaa jäteöljyillä?

    Kyse on siitä, että Neste jarruttaa kaikin keinoin muiden tekemää tuotekehittelyä ja pyrkii varmistamaan epäluuloja levittämällä, että sillä itsellään on monopoli tehdä bioaineita sitten kun valtionjätin jalostamo joskus saadaan käyttöön.

    Miksi tällaista pitäisi kenenkään tukea?

    Äänestä

  • Sossu-Neste kirjoitti:

    Tässähän ei ollut kyse mistään halvemmalla pääsemisestä, vaan vaihtoehtoisten polttoaineiden kehittelystä. Mistä olet saanut päähäsi, että kukaan biopolttoaineiden kannattaja haluaisi ajaa jäteöljyillä?

    Kyse on siitä, että Neste jarruttaa kaikin keinoin muiden tekemää tuotekehittelyä ja pyrkii varmistamaan epäluuloja levittämällä, että sillä itsellään on monopoli tehdä bioaineita sitten kun valtionjätin jalostamo joskus saadaan käyttöön.

    Miksi tällaista pitäisi kenenkään tukea?

    Pitää näköjään ampua surkea mielipidekirjoitelmasi kappale kappaleelta alas...

    "Tässähän ei ollut kyse mistään halvemmalla pääsemisestä, vaan vaihtoehtoisten polttoaineiden kehittelystä. Mistä olet saanut päähäsi, että kukaan biopolttoaineiden kannattaja haluaisi ajaa jäteöljyillä?"

    Tässä on nimenomaan kyse siitä, että suomalainen tojotateuvo tai ooppeliolli haluaa päästä polttoainekuluissaan halvemmalla. Ei teitä urpoja mikään ympäristönsuojelu kiinnosta. Ja faktaa on se, että sekä biodieselin että etanolin valmistuskustannukset ovat raakaöljystä valmistettua dieseliä ja bensaa huomattavasti korkeammat. Jos sinulla tai jollakin muulla hönöllä obn parempaa tietoa asiasta, niin faktaa eikä mutua sitten palstalle kiitos.

    " Kyse on siitä, että Neste jarruttaa kaikin keinoin muiden tekemää tuotekehittelyä ja pyrkii varmistamaan epäluuloja levittämällä, että sillä itsellään on monopoli tehdä bioaineita sitten kun valtionjätin jalostamo joskus saadaan käyttöön."

    Mitä tuotekehittelyä? Kyllä Nesteellä on ollut tietoa esteröintiprosseista biodieselin valmistamiseksi paljon ennen jotain "ManOileja, taloudellisesti se vaan ei ole ollut kannattavaa kaupallistaa. Mikä "jalostamo saadaan käyttöön"? Neste Oil on käynnistänyt ensimmäisen jalosatamonsa jo vuonna 1957.


    "Miksi tällaista pitäisi kenenkään tukea?"

    Miten sinä muka mitään Nestettä tuet? Minä tuen sinun surkeaa tietämättömän juntin elämääsi luultavasti veroilla enemmän kuin sinä surkimus koskaan tienaat. Tyhmillä ihmisillä kun ei tahdo olla sitä kapasiteettia rahnan tienaamiseen ja siksi pitää kirjoitella noita valituksiaan nettiin. Sääli kun internet on nykyään lähes ilmainen, että sinunkaltaisesikin pässit saavat "mielipiteensä" julki...

    Äänestä

  • Benzin kirjoitti:

    Pitää näköjään ampua surkea mielipidekirjoitelmasi kappale kappaleelta alas...

    "Tässähän ei ollut kyse mistään halvemmalla pääsemisestä, vaan vaihtoehtoisten polttoaineiden kehittelystä. Mistä olet saanut päähäsi, että kukaan biopolttoaineiden kannattaja haluaisi ajaa jäteöljyillä?"

    Tässä on nimenomaan kyse siitä, että suomalainen tojotateuvo tai ooppeliolli haluaa päästä polttoainekuluissaan halvemmalla. Ei teitä urpoja mikään ympäristönsuojelu kiinnosta. Ja faktaa on se, että sekä biodieselin että etanolin valmistuskustannukset ovat raakaöljystä valmistettua dieseliä ja bensaa huomattavasti korkeammat. Jos sinulla tai jollakin muulla hönöllä obn parempaa tietoa asiasta, niin faktaa eikä mutua sitten palstalle kiitos.

    " Kyse on siitä, että Neste jarruttaa kaikin keinoin muiden tekemää tuotekehittelyä ja pyrkii varmistamaan epäluuloja levittämällä, että sillä itsellään on monopoli tehdä bioaineita sitten kun valtionjätin jalostamo joskus saadaan käyttöön."

    Mitä tuotekehittelyä? Kyllä Nesteellä on ollut tietoa esteröintiprosseista biodieselin valmistamiseksi paljon ennen jotain "ManOileja, taloudellisesti se vaan ei ole ollut kannattavaa kaupallistaa. Mikä "jalostamo saadaan käyttöön"? Neste Oil on käynnistänyt ensimmäisen jalosatamonsa jo vuonna 1957.


    "Miksi tällaista pitäisi kenenkään tukea?"

    Miten sinä muka mitään Nestettä tuet? Minä tuen sinun surkeaa tietämättömän juntin elämääsi luultavasti veroilla enemmän kuin sinä surkimus koskaan tienaat. Tyhmillä ihmisillä kun ei tahdo olla sitä kapasiteettia rahnan tienaamiseen ja siksi pitää kirjoitella noita valituksiaan nettiin. Sääli kun internet on nykyään lähes ilmainen, että sinunkaltaisesikin pässit saavat "mielipiteensä" julki...

    Älä riehu. Sinulla on selvästi jotain ongelmia itsesi kanssa. Biopolttoaineista et tiedä muuta kuin mitä ylen uutisissa kerrotaan ja siitäkin taisi mennä puolet ohi.

    Ja kyllä me sulovileenit tiedetään ne viljelijän tuet ja sehän meille sopii, että luonnonsuojeluun osallistuu kaikki veronmaksajat, eikä vaan autoilijat, kuten tähän asti. Oletko polkupyöräilijä kun niin kovasti tätä ajatusta vastustat?

    Ja mitä siihen Nesteen ja valtion huolestumiseen tulee. Alan pienyrittäjiä on sen verran törkeästi kohdeltu viime vuosina esim. tutkimusapurahojen suhteen. Niitä ei ole jaettu. Nesteelle niitä on jaettu sitäkin suuremmalla kauhalla. Syytä huolestumiseen onkin. Esteröintiprosessi on sen verran yksinkertainen, että lähes kuka tahansa pystyy starttirahalla aloittamaan tuotannon. Hommahan karkaisi ihan käsistä, jollei kapuloita rattaisiin heitettäisi ihan urakalla.

    Äänestä

...ihmeessä nuo väittämäsi jos kykenet siihen. Eli minkälaisia summia Neste on saanut Suomen valtiolta oman biopolttoainetuttkimuksensa rahoittamiseen ja koska? Jos et pysty lyömään faktaa palstalle siitä asiasta, osoitat olevasi munaton luuseri, joka ei kykene edes vastaamaan piipitykseensä.

Äänestä
  • taitaa olla nesteen osakkeet pelissä,kun niin huolissas olet.

    Äänestä

  • Siis Fortumille myönnettiin, ennen Nesteen jakautumista siitä erilleen.

    Tuolta voi lukea yhdestä tapauksesta:

    http://www.keskusta.fi/apila/kolumnit?article_id=8469

    lainaus:
    -----------
    Talvella Kauppa-ja teollisuusministeriö myönsi Fortumille 2,8 miljoonaa euroa biodieselin valmistuksen tutkimiseen. Fortum tekee varmasti korkeatasoista työtä asiassa, mutta tietenkin omasta suuryrityksen näkökulmasta käsin. Maakuntien yrittäjyys tai työllisyys ei sillä kohene.
    -----------

    Äänestä

  • Bio-diesel kirjoitti:

    Siis Fortumille myönnettiin, ennen Nesteen jakautumista siitä erilleen.

    Tuolta voi lukea yhdestä tapauksesta:

    http://www.keskusta.fi/apila/kolumnit?article_id=8469

    lainaus:
    -----------
    Talvella Kauppa-ja teollisuusministeriö myönsi Fortumille 2,8 miljoonaa euroa biodieselin valmistuksen tutkimiseen. Fortum tekee varmasti korkeatasoista työtä asiassa, mutta tietenkin omasta suuryrityksen näkökulmasta käsin. Maakuntien yrittäjyys tai työllisyys ei sillä kohene.
    -----------

    benzin äijän osuutta.

    Äänestä

  • hoi kirjoitti:

    benzin äijän osuutta.

    Hänelle minä vastasinkin. Mutta taidat olla oikeassa siinä, että hänellä on Nesteen osakkeita tilillä.

    Äänestä

  • Bio-diesel kirjoitti:

    Siis Fortumille myönnettiin, ennen Nesteen jakautumista siitä erilleen.

    Tuolta voi lukea yhdestä tapauksesta:

    http://www.keskusta.fi/apila/kolumnit?article_id=8469

    lainaus:
    -----------
    Talvella Kauppa-ja teollisuusministeriö myönsi Fortumille 2,8 miljoonaa euroa biodieselin valmistuksen tutkimiseen. Fortum tekee varmasti korkeatasoista työtä asiassa, mutta tietenkin omasta suuryrityksen näkökulmasta käsin. Maakuntien yrittäjyys tai työllisyys ei sillä kohene.
    -----------

    Benzin:llä meni suu tukkoon helvetillisen vouhotuksen päätteeksi.

    Biodieselin valmistukseen tarvittavia laitteita saanee(epäv. tieto) alkaen 5000 eurosta, jolla tekee reilu 10 litraa ainetta rypsistä per päivä.

    Äänestä

  • ihme vouho kirjoitti:

    Benzin:llä meni suu tukkoon helvetillisen vouhotuksen päätteeksi.

    Biodieselin valmistukseen tarvittavia laitteita saanee(epäv. tieto) alkaen 5000 eurosta, jolla tekee reilu 10 litraa ainetta rypsistä per päivä.

    Limetti Oy Korialla myy tuollaista esteröintilaitetta ja muuta aiheeseen liittyvää konetta ja kemikaaleja. Kyseessä on tietääkseni (amerikkalainen ?) Fuelmeister laitteisto.

    http://www.greenfuels.co.uk/small.htm

    Äänestä

  • Bio-diesel kirjoitti:

    Limetti Oy Korialla myy tuollaista esteröintilaitetta ja muuta aiheeseen liittyvää konetta ja kemikaaleja. Kyseessä on tietääkseni (amerikkalainen ?) Fuelmeister laitteisto.

    http://www.greenfuels.co.uk/small.htm

    Taisikin olla englantilainen tuo Fuelmeister laite. On niillä siellä Limetissä kotimainenkin laitteisto, mutta se on kalliimpi.

    Äänestä

  • Bio-diesel kirjoitti:

    Taisikin olla englantilainen tuo Fuelmeister laite. On niillä siellä Limetissä kotimainenkin laitteisto, mutta se on kalliimpi.

    Voi sen laitteiston tehdä itsekin. Keuruun ekokylässä pidettiin viime kuussa joku kurssi aiheesta.

    http://www.keuruunekokyla.fi/fi/tapahtumia

    Äänestä

  • ihme vouho kirjoitti:

    Benzin:llä meni suu tukkoon helvetillisen vouhotuksen päätteeksi.

    Biodieselin valmistukseen tarvittavia laitteita saanee(epäv. tieto) alkaen 5000 eurosta, jolla tekee reilu 10 litraa ainetta rypsistä per päivä.

    ...tuskin meikäläisen suuta tukitaan. Ai peräti kymmenen litraa "biodieseliä" päivässä.... Sen voin kertoa, että noilla määrillä ei esimerkiksi tässsä kaupungissa liikkuisi edes taksit kuin pari tuntia vuorokaudessa, busseista nyt puhumattakaan...

    Äänestä

  • Benzin kirjoitti:

    ...tuskin meikäläisen suuta tukitaan. Ai peräti kymmenen litraa "biodieseliä" päivässä.... Sen voin kertoa, että noilla määrillä ei esimerkiksi tässsä kaupungissa liikkuisi edes taksit kuin pari tuntia vuorokaudessa, busseista nyt puhumattakaan...

    Tuolla kirjoittajalla on pieni virhe tuossa määrässä. Tuon hintaisilla vehkeillä tekee pikemminkin 150 l/vrk.

    Äänestä

  • Bio-diesel kirjoitti:

    Siis Fortumille myönnettiin, ennen Nesteen jakautumista siitä erilleen.

    Tuolta voi lukea yhdestä tapauksesta:

    http://www.keskusta.fi/apila/kolumnit?article_id=8469

    lainaus:
    -----------
    Talvella Kauppa-ja teollisuusministeriö myönsi Fortumille 2,8 miljoonaa euroa biodieselin valmistuksen tutkimiseen. Fortum tekee varmasti korkeatasoista työtä asiassa, mutta tietenkin omasta suuryrityksen näkökulmasta käsin. Maakuntien yrittäjyys tai työllisyys ei sillä kohene.
    -----------

    ...fi. No just joo sieltähän se sylttytehdas löytyi maakuntalurituksineen. 2,8 miljoonaa euroa on aika pieni suolaraha öljynjalostukseen liittyvän prosessin tutkimisessa. Neste Oilin tuleva ihan oikeaa biodieseliä valmistava yksikkö maksaa 100 miljoonaa euroa ja sen teknologian tutkimiseen on takuulla käytetty enemmän kuin tuo 2,8 miljoonaa euroa.

    Äänestä

  • Benzin kirjoitti:

    ...fi. No just joo sieltähän se sylttytehdas löytyi maakuntalurituksineen. 2,8 miljoonaa euroa on aika pieni suolaraha öljynjalostukseen liittyvän prosessin tutkimisessa. Neste Oilin tuleva ihan oikeaa biodieseliä valmistava yksikkö maksaa 100 miljoonaa euroa ja sen teknologian tutkimiseen on takuulla käytetty enemmän kuin tuo 2,8 miljoonaa euroa.

    Koeta vaan tunnustaa, että olet vakavasti erehtynyt väittäessäsi, ettei Neste ole saanut tukea biopolttoaineprojekteilleen.

    Kun kerran vaadit muilta absoluuttisen tarkkoja tietoja, etkä kuitenkaan itse kykene sellaisia hallitsemaan, niin olisiko parempi olla hiljaa.

    Nestettä/Fortumia ja muita valtiomöhkäleitä on tuettu vuosikymmenet sekä rahallisesti että varsinkin poliittisella suojelulla niin paljon, että siinä inhoamasi maakuntien tuet kalpenevat.

    Äänestä

  • Se on voi voi kirjoitti:

    Koeta vaan tunnustaa, että olet vakavasti erehtynyt väittäessäsi, ettei Neste ole saanut tukea biopolttoaineprojekteilleen.

    Kun kerran vaadit muilta absoluuttisen tarkkoja tietoja, etkä kuitenkaan itse kykene sellaisia hallitsemaan, niin olisiko parempi olla hiljaa.

    Nestettä/Fortumia ja muita valtiomöhkäleitä on tuettu vuosikymmenet sekä rahallisesti että varsinkin poliittisella suojelulla niin paljon, että siinä inhoamasi maakuntien tuet kalpenevat.

    ...ollaanpas siellä Kepun puoluetoimistossa näköjään aktiivisia, mutta ammutaan taas alas...

    "Koeta vaan tunnustaa, että olet vakavasti erehtynyt väittäessäsi, ettei Neste ole saanut tukea biopolttoaineprojekteilleen."

    No tuossa olin kieltämättä väärässä. Eipä tuosta pienestä suolarahasta ole julkisuudessa ollut sen isompaa juttua ja kepun sivuja ei tule pahemmin seurailtua...

    "Kun kerran vaadit muilta absoluuttisen tarkkoja tietoja, etkä kuitenkaan itse kykene sellaisia hallitsemaan, niin olisiko parempi olla hiljaa."

    Tuli tuotakin kommentoitua tuolla muualla, mutta ok. En ole vielä tällä palstalla nähnyt oikeastaan kenenkään tähän aiheeseen liittyen esittävän mitään absoluuttisia totuuksia puhumattakaan luvuista... Ai no muistithan kertoa sen dieselvetureiden määrän, kiitos valaisusta.

    "Nestettä/Fortumia ja muita valtiomöhkäleitä on tuettu vuosikymmenet sekä rahallisesti että varsinkin poliittisella suojelulla niin paljon, että siinä inhoamasi maakuntien tuet kalpenevat."

    Sitten kun kerrot vielä miten ja millaisilla summilla. Sen verran voin avustaa, että Neste perustettiin aikanaan turvaamaan Suomen öljyhuoltoa ja sillä oli merkittävä rooli idänkaupassa ja sillä oli myös 1990-luvun alkuun asti suoja muiden yhtiöiden tuonnilta johtuen juuri bilateraalikaupasta silloisen Neuvostoliiton kanssa. Mutta se on aika pientä siihen verrattuna kuinka paljon me kaupunkilaiset joudumme syytämään sinne maakuntiin selvää rahaa teidän heitettäväksenne suunnilleen kankkulan kaivoon, mitä tuollainen biopolttoainepuuhastelukin on...

    Äänestä

aineet tulee,lukekaa ps lehdestä.häkäpöntöt,ym muut.

Äänestä

Vilkaisinpa tuossa oman autoni ohjekirjaa. Siellä on sanottu, että biodieseliä ei saa käyttää, jos auto on varustettu hiukkassuodattimella sen rikkoutumisvaaran vuoksi.

Äkkipäätä tuon ymmärtäisi juurikin niin, että (ainakin tällä hetkellä) biodieseleissä saattaisi olla ylimääräisiä epäpuhtauksia tai partikkeleita, jotka tuon hiukkassuodattimen rikkoisi.

Ja hiukkassuodattimiahan on vain uudemmissa autoissa, eikä niissäkään kaikissa. Eli ei välttämättä ihan puutaheinää se Ylen juttu (en ole ohjelmaa nähnyt, mitä tuosta kirjoituksesta vain tulkitsin)...

Äänestä
  • Voihan auton valmistaja asettaa mieleisiään ehtoja takuun toteutumiselle. Eri asia sitten on mitkä ovat todelliset syyt sille.

    Joka tapauksessa biodieselin käyttäjien kokemukset ovat olleet sen suuntaisia, että polttoainesuodattimet pysyvät selvästi puhtaimpina, kuin tavallisella dieselillä ajettaessa.

    Tuossa uutisjutussa ei muuten mainittu tuota hiukkassuodatinta mitenkään. Kumitiivisteistä vaan puhuttiin.

    Äänestä

  • Bio-diesel kirjoitti:

    Voihan auton valmistaja asettaa mieleisiään ehtoja takuun toteutumiselle. Eri asia sitten on mitkä ovat todelliset syyt sille.

    Joka tapauksessa biodieselin käyttäjien kokemukset ovat olleet sen suuntaisia, että polttoainesuodattimet pysyvät selvästi puhtaimpina, kuin tavallisella dieselillä ajettaessa.

    Tuossa uutisjutussa ei muuten mainittu tuota hiukkassuodatinta mitenkään. Kumitiivisteistä vaan puhuttiin.

    Nesteen biodiesel ei ole tavallista esteridieseliä. Esteridiesel kuulemma hyytelöityy kylmässä, mutta Nesteen uusi biodieseltyyppi ei.

    Äänestä

  • .............. kirjoitti:

    Nesteen biodiesel ei ole tavallista esteridieseliä. Esteridiesel kuulemma hyytelöityy kylmässä, mutta Nesteen uusi biodieseltyyppi ei.

    Talvikäytössä esteröityä ainetta voikin lähinnä vain sekoittaa tavalliseen dieseliin pieniä määriä. Kesällä voi käyttää sellaisenaan.

    Äänestä

  • .............. kirjoitti:

    Nesteen biodiesel ei ole tavallista esteridieseliä. Esteridiesel kuulemma hyytelöityy kylmässä, mutta Nesteen uusi biodieseltyyppi ei.

    ...tosiaankaan mitään ManOil dieseliä mitä siellä tehdään. Kyseinen prosessi on kallis, siellä kuluu vetyä, rektorit ovat raskasta rautaa, katalyytteissä on jalometallia ja niin edelleen....

    Tuloksena onkin sitten sellaista tavaraa, että sitä voi pakkasellakin ihan huoletta tankata. Tosin ei kuitenkaan Suomessa, koska verottaja pitää huolen, että sitä kamaa ei kannattavasti voi täällä myydä.

    Äänestä

olette liikkeellä.

Bio-Diesel on yleisesti myynissä monessa EU-maissa. Sillä on huono maine, koska se on aggressiivinen ja pilaa vanhempien mottoreiden ruiskutuspumpujen tiivisteet,(ynnä muuta).
On jopa suosituksia , että jos polttoainejärmestelmä on likainen, niin 10 % mukaan siitä yhdessä tankauksessa ja järmestelmä on puhdistettu.

Se suuri ero Nesten ja näitten välillä on että Nesteen pojat ovat kehittäneet menetelmän joka poistaa tätä agressiivisuusongelmaa.


Ihmetyttää ja kummastuttaa että on olemassa niin paljon ihmisiä, jotka eivät pystyy ymmärtämään että poltoaineiden tuonti ja myynti on täysin vapaata liiketiomintaa jota kuka tahansa saa harrastaa.

Mitä tutkimustukiin tulee niin ne ohjataan tietenkin sellaisiin laboratoihin, mistä voi odottaa syntyvän jotakin tulosta myös. Tällaisia asioita ei selvitä takakylien Bio-kurseilla.


Mitä maataloustukiin tulee, niin yrittäkää välttää niitä. Niistä ette tiedä mitään ja ymmärrätte vielä vähenemmän. Pääperiaate on että kaikki EU-maat yrittävät saada niitä rahoja takaisin omiin maihin. Jos ei Suomeen niin ehkä Greikkaan tupakanviljelyyn.

Äänestä
  • että,tutkimukset suoritetaan ministeriöissä poliittisin perustein.

    Äänestä

  • Miten niin vähäisin tiedoin? Periaatteessahan meillä oli samat tiedot kuin sinullakin. Johtopäätökset vaan ovat hieman erilaiset. Etkö katsonut sitä ylen uutista lainkaan? Muuten tietäisit, että siinä oli eri tietoa ainakin tästä tiivisteasiasta.

    Äänestä

  • Meillähän riittää näitä 70-luvulle jämähtäneitä valtionyhtiöitä, joiden intressi on saada kansalaiset ajattelemaan juuri noin, että kaikki asiat pitää tehdä suurissa valtionlaitoksissa ja yrittäjäpohjainen kehitystyö on pelkkää puuhastelua. Ihme, että on myös kansalaisia, jotka puolustavat tällaista.

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    Miten niin vähäisin tiedoin? Periaatteessahan meillä oli samat tiedot kuin sinullakin. Johtopäätökset vaan ovat hieman erilaiset. Etkö katsonut sitä ylen uutista lainkaan? Muuten tietäisit, että siinä oli eri tietoa ainakin tästä tiivisteasiasta.

    nämä muut vastaukset ja väitteet.

    Äänestä

  • Kekkosen ajat ovat ohi kirjoitti:

    Meillähän riittää näitä 70-luvulle jämähtäneitä valtionyhtiöitä, joiden intressi on saada kansalaiset ajattelemaan juuri noin, että kaikki asiat pitää tehdä suurissa valtionlaitoksissa ja yrittäjäpohjainen kehitystyö on pelkkää puuhastelua. Ihme, että on myös kansalaisia, jotka puolustavat tällaista.

    ...perustelemaan edes jotenkin noiden yhtiöiden "70-luvulle jämähtämisen" niin sinunkin typeryksen mielipiteellä olisi edes jotain arvoa...

    Mutta ok, sanotaan nyt sitten. Tele aikoinaan opetti suomalaiset käyttämään puhelinta, nykyään on Teliasonera, jossa jöötä pitävät ruotsalaiset ja 70-luvulla ainoa mikä tässä maassa liittyi Ruotsiin oli se, että tyhmä työtön suomalainen ylijäämäväestö sai sieltä jonkinlaisen elintason järjestettyä Volvon tai Saabin liukuhihnalta....

    VR taas on ollut liikelaitos jo pitkän aikaa. Vielä 70-luvulla kun se ei sellainen ollut se joutui hoitamaan vähäväkisten junttiseutujen lättähattukuljetuksia helvetinmoisella tappiolla....

    Neste taas piti vielä 70-luvulla tämän typerän kansan elintasoa yllä sillä, että se osti Venäjältä raakaöljyä, jonka seurauksena osaamattomat typerykset onnistuivat viemään huonolaatuista tavaraa itärajan taakse ja tyhmät suomalaiset pysyivät edes jotenkin leivän syrjässä kiinni. Tänä päivänä Neste Oil on pörssiyhtiö, jonka tehtävänä on tehdä omistajilleen voittoa. Ja jos valtio päättäisi luopua siitä karvan yli 50 prosentin määräysvallastaan siinä yhtiössä, niin se olisi alta aikayksikön jonkun Lukoilin omistuksessa.

    Että se niistä 70-lukulaisuuksista.... Jos näille palstoille kirjoittaa, niin edes alkeellisesti kannattaa ottaa faktoista selvää...

    Äänestä

  • Benzin kirjoitti:

    ...perustelemaan edes jotenkin noiden yhtiöiden "70-luvulle jämähtämisen" niin sinunkin typeryksen mielipiteellä olisi edes jotain arvoa...

    Mutta ok, sanotaan nyt sitten. Tele aikoinaan opetti suomalaiset käyttämään puhelinta, nykyään on Teliasonera, jossa jöötä pitävät ruotsalaiset ja 70-luvulla ainoa mikä tässä maassa liittyi Ruotsiin oli se, että tyhmä työtön suomalainen ylijäämäväestö sai sieltä jonkinlaisen elintason järjestettyä Volvon tai Saabin liukuhihnalta....

    VR taas on ollut liikelaitos jo pitkän aikaa. Vielä 70-luvulla kun se ei sellainen ollut se joutui hoitamaan vähäväkisten junttiseutujen lättähattukuljetuksia helvetinmoisella tappiolla....

    Neste taas piti vielä 70-luvulla tämän typerän kansan elintasoa yllä sillä, että se osti Venäjältä raakaöljyä, jonka seurauksena osaamattomat typerykset onnistuivat viemään huonolaatuista tavaraa itärajan taakse ja tyhmät suomalaiset pysyivät edes jotenkin leivän syrjässä kiinni. Tänä päivänä Neste Oil on pörssiyhtiö, jonka tehtävänä on tehdä omistajilleen voittoa. Ja jos valtio päättäisi luopua siitä karvan yli 50 prosentin määräysvallastaan siinä yhtiössä, niin se olisi alta aikayksikön jonkun Lukoilin omistuksessa.

    Että se niistä 70-lukulaisuuksista.... Jos näille palstoille kirjoittaa, niin edes alkeellisesti kannattaa ottaa faktoista selvää...

    Sinähän et näytä tietävän, että

    - VR ei ole valtion liikelaitos, vaan valtion omistama osakeyhtiö

    - VR saa maakunnissa harjoittamaansa liikenteeseen tukea 57,5 miljoonaa euroa vuodessa, osa otetaan sinunkin pussistasi.

    Otapa siis asioista selvää ja lopeta samalla tuo uhoaminen siitä, kuinka muut kuin sinä eivät ymmärrä alkeellisiakaan asioita.

    Äänestä

  • Enemmän tietävä kirjoitti:

    Sinähän et näytä tietävän, että

    - VR ei ole valtion liikelaitos, vaan valtion omistama osakeyhtiö

    - VR saa maakunnissa harjoittamaansa liikenteeseen tukea 57,5 miljoonaa euroa vuodessa, osa otetaan sinunkin pussistasi.

    Otapa siis asioista selvää ja lopeta samalla tuo uhoaminen siitä, kuinka muut kuin sinä eivät ymmärrä alkeellisiakaan asioita.

    ...sitten nöyrimmät pahoitteluni tietämättömyydestäni...

    "- VR ei ole valtion liikelaitos, vaan valtion omistama osakeyhtiö"

    Kysymys on kuitenkin melkein samasta asiasta. pääpointtihan oli se, että VR ei ole enää kuitenkaan samanlainen pelastusrmeija kun se oli 70-luvulla, mitä tuo alkuperäinen kirjoittaja väitti.

    - VR saa maakunnissa harjoittamaansa liikenteeseen tukea 57,5 miljoonaa euroa vuodessa, osa otetaan sinunkin pussistasi.

    Näin on ikävä kyllä. Itse en olisi valmis tukemaan vähäväkisten seutujen ihmisten liikkumista sentilläkään, puhumattakaan siitä että joidenkin Nilsiän "öljysheikkien" puuhastelua onnettomien biolitkujensa kanssa pitäisi jotenkin tukea.

    "Otapa siis asioista selvää ja lopeta samalla tuo uhoaminen siitä, kuinka muut kuin sinä eivät ymmärrä alkeellisiakaan asioita."

    En todellakaan kaikkea tiedä, mutta miten tämä VR liittyy keskustelun aiheena olevaan "biodieseliin"? Tuskin rautateillä on enää tarkoitus palata dieselvetureihin, olkoonkin että niitä on vielä käytössä jossain siellä minne sähköpiuhoja ei ole vielä vedetty...

    Äänestä

  • Benzin kirjoitti:

    ...sitten nöyrimmät pahoitteluni tietämättömyydestäni...

    "- VR ei ole valtion liikelaitos, vaan valtion omistama osakeyhtiö"

    Kysymys on kuitenkin melkein samasta asiasta. pääpointtihan oli se, että VR ei ole enää kuitenkaan samanlainen pelastusrmeija kun se oli 70-luvulla, mitä tuo alkuperäinen kirjoittaja väitti.

    - VR saa maakunnissa harjoittamaansa liikenteeseen tukea 57,5 miljoonaa euroa vuodessa, osa otetaan sinunkin pussistasi.

    Näin on ikävä kyllä. Itse en olisi valmis tukemaan vähäväkisten seutujen ihmisten liikkumista sentilläkään, puhumattakaan siitä että joidenkin Nilsiän "öljysheikkien" puuhastelua onnettomien biolitkujensa kanssa pitäisi jotenkin tukea.

    "Otapa siis asioista selvää ja lopeta samalla tuo uhoaminen siitä, kuinka muut kuin sinä eivät ymmärrä alkeellisiakaan asioita."

    En todellakaan kaikkea tiedä, mutta miten tämä VR liittyy keskustelun aiheena olevaan "biodieseliin"? Tuskin rautateillä on enää tarkoitus palata dieselvetureihin, olkoonkin että niitä on vielä käytössä jossain siellä minne sähköpiuhoja ei ole vielä vedetty...

    "Kysymys on kuitenkin melkein samasta asiasta."

    Joo, sinä vaadit kyllä muita käyttämään täsmällisiä ja oikeita tietoja, mutta sitten kun itse erehdyt, ei olekaan niin tarkkaa.

    Ja sinä et tiedä, miten VR liittyy tähän asiaan. No minäpä kerron: sinä itse toit VR:n tähän keskusteluun edellisessä uhoamisviestissäsi.

    Ja kun et näytä sitäkään tietävän, niin kerrottakoon sinulle, että VR:llä on aktiivisessa, jokapäiväisessä käytössä eri puolilla Suomea reilusti yli 200 dieselveturia, enemmän kuin sähkövetureita on yhteensä.

    Äänestä

  • Se on voi voi kirjoitti:

    "Kysymys on kuitenkin melkein samasta asiasta."

    Joo, sinä vaadit kyllä muita käyttämään täsmällisiä ja oikeita tietoja, mutta sitten kun itse erehdyt, ei olekaan niin tarkkaa.

    Ja sinä et tiedä, miten VR liittyy tähän asiaan. No minäpä kerron: sinä itse toit VR:n tähän keskusteluun edellisessä uhoamisviestissäsi.

    Ja kun et näytä sitäkään tietävän, niin kerrottakoon sinulle, että VR:llä on aktiivisessa, jokapäiväisessä käytössä eri puolilla Suomea reilusti yli 200 dieselveturia, enemmän kuin sähkövetureita on yhteensä.

    "Joo, sinä vaadit kyllä muita käyttämään täsmällisiä ja oikeita tietoja, mutta sitten kun itse erehdyt, ei olekaan niin tarkkaa.

    ...keneltäkään mitään täsmällisiä ja oikeita tietoja ja detaljeja. Mutta kyllä silti pitää olla edes hieman snajua asioista mitä kirjoitttaa. Tällä paskapalstalla kirjoittelevat tuntuvat olevan aiheesta pihalla totaalisesti.

    "Ja sinä et tiedä, miten VR liittyy tähän asiaan. No minäpä kerron: sinä itse toit VR:n tähän keskusteluun edellisessä uhoamisviestissäsi."

    Sitten kun vielä lukutaitosi riittäisi siihen, että joku toinen kirjoittaja veti tähän keskusteluun vanhan Telen ja VR:n niin saattaisi sinullekin valjeta... Onko se tosiaan noin hankalaa seurata viestiketuja?

    Ja kun et näytä sitäkään tietävän, niin kerrottakoon sinulle, että VR:llä on aktiivisessa, jokapäiväisessä käytössä eri puolilla Suomea reilusti yli 200 dieselveturia, enemmän kuin sähkövetureita on yhteensä.   


    Ahah, no sitten niitä dieselvetureita on sen verran käytössä. Kuitenkin ne oikeasti merkittävät reitit on ajeltu sähkövetureilla jo pitkän aikaa...

    Äänestä

  • Benzin kirjoitti:

    ...sitten nöyrimmät pahoitteluni tietämättömyydestäni...

    "- VR ei ole valtion liikelaitos, vaan valtion omistama osakeyhtiö"

    Kysymys on kuitenkin melkein samasta asiasta. pääpointtihan oli se, että VR ei ole enää kuitenkaan samanlainen pelastusrmeija kun se oli 70-luvulla, mitä tuo alkuperäinen kirjoittaja väitti.

    - VR saa maakunnissa harjoittamaansa liikenteeseen tukea 57,5 miljoonaa euroa vuodessa, osa otetaan sinunkin pussistasi.

    Näin on ikävä kyllä. Itse en olisi valmis tukemaan vähäväkisten seutujen ihmisten liikkumista sentilläkään, puhumattakaan siitä että joidenkin Nilsiän "öljysheikkien" puuhastelua onnettomien biolitkujensa kanssa pitäisi jotenkin tukea.

    "Otapa siis asioista selvää ja lopeta samalla tuo uhoaminen siitä, kuinka muut kuin sinä eivät ymmärrä alkeellisiakaan asioita."

    En todellakaan kaikkea tiedä, mutta miten tämä VR liittyy keskustelun aiheena olevaan "biodieseliin"? Tuskin rautateillä on enää tarkoitus palata dieselvetureihin, olkoonkin että niitä on vielä käytössä jossain siellä minne sähköpiuhoja ei ole vielä vedetty...

    Näin on ikävä kyllä. Itse en olisi valmis tukemaan vähäväkisten seutujen ihmisten liikkumista sentilläkään, puhumattakaan siitä että joidenkin Nilsiän "öljysheikkien" puuhastelua onnettomien biolitkujensa kanssa pitäisi jotenkin tukea.

    Minä taas en ole valmis maksaman centtikään joidenkin eteläsuomalisten metrojen laajenuksia kehäteitä, ja kesäloma oikoratoja.

    teille kelpaa aivan sama tien laatu kun pohjois suomessa. jos se aiheutta ruuhkia niin kuka on käskenyt kaikkia typeryksia muutamaan etelä suomeen.

    pysykää vain siellä kehä 3 sisällä!!

    Äänestä

Aika hupaisia vastauksia...

Onhan se nyt päivänselvää, että neste-oililla on jo pätkänmatkaa umpipaskaa housuissa. Kas kun tämän bio-dieselin tekemiseen riittää laitteisto, joka mahtuu vaikka autotallin nurkkaan, eikä se ole hinnaltaan kohtuuton, kuin myös on sen valmistaminen omin avuin täysin tehtävissä oleva suoritus. Prosessin energiankulutus ja tarvittavat aineet eivät muodosta merkittävää kustannusta myöskään. On toki selvää, että laitteistot tulevat yleistymään, ja välttämättä ihan joka litrasta eivät kaikki maksa valmisteveroa, koska sitä ei voi millään seurata. Valtiolla ei ole mitään keinoa kieltää polttoaineen valmistusta, kunhan palomääräyksiä ei rikota, ja tähänkään valvontaan ei ole resursseja, koska se on kunnan viranomaisen tehtävä.

Sama koskee etanolin valmistamista energianlähteeksi. Vaikka viinan tislaaminen on kielletty, niin energiakäyttöä tämä kielto ei koske.

Perimmäinen syy virkamiesten ja nesteen nihkeään suhtautumiseen löytyy kateudesta. Nythän on niin, että pääosa näiden "uusien" polttoaineiden raaka-aineesta on maanomistajien hallussa, ja se vituttaa virkamiestä ihan tuelta...

Äänestä
  • Nesteen biodiesel on erilaista kuin tavallinen esteribiodiesel!

    Äänestä

  • ........................ kirjoitti:

    Nesteen biodiesel on erilaista kuin tavallinen esteribiodiesel!

    Vaikka kuinka monta kertaa voita sanoa. Kaikki palaa sopivissa koneissa yhtälailla. Nesteen prosessi on tällä hetkellä vielä niin kallis ja teknisesti kuralla, että siitä ei toistaiseksi ole suureen mittakaavaan mitään "iloa". Eikä nesteen touhuilla kuluttajahinnat laske vaan nousee...

    Äänestä

  • rasvakeitin kirjoitti:

    Vaikka kuinka monta kertaa voita sanoa. Kaikki palaa sopivissa koneissa yhtälailla. Nesteen prosessi on tällä hetkellä vielä niin kallis ja teknisesti kuralla, että siitä ei toistaiseksi ole suureen mittakaavaan mitään "iloa". Eikä nesteen touhuilla kuluttajahinnat laske vaan nousee...

    Oikein valmistettu esteribiodiesel ei todellakaan riko uusien autojen moottoreita, vaikka YLE:n uutisissa niin sanotaan. Eri asia sitten on jos valmistusprosessi on ollut puutteellinen ja aineeseen jää epäpuhtauksia. Sitähän tämä Nesteen propaganda yrittää sanoa, että kaikki muu paitsi Nesteen biodoesel on huonolaatuista. Se ei tietenkään pidä paikkaansa. Tavalliselle uutisten katsojalle jää tästä aivan virheellinen kuva.

    Yhtä hyvin mikä tahansa polttoaine voi olla niin huonolaatuista tai koostumukseltaan sellaista, että se vahingoittaa moottoria.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Bio-diesel kirjoitti:

Eilen jossain tv uutisissa sanottiin yksiselitteisesti, että biopolttoaineiden käyttö rikkoo uusien autojen moottorit. Tämä perustui vtt:n selvitykseen. Aiemmin saamani tiedon mukaan biodiesel ei sovi nimenomaan vanhojen autojen moottoreille, koska ne sisältävät kumitiivisteitä ja letkuja. Uusissa autoissa on sitten jo 90 luvun puolvälistä alkaen käytetty vitonia tai polyuretaania mikä kestää biodieseliä.

Lisäksi muissa euroopan maissa käytetään ihan täysillä biopolttoaineita uusissa autoissa.

Johtuuko tämä uutisointi Nesteen ja Vtt:n "yhteistyöstä", jonka tarkoituksena on heittää kapuloita rattaisiin niille yrittäjille, jotka parhaillaan yrittävät käynnistää biopolttoaineiden tuotantoa. Nesteen uusi biodieseltehdas valmistuu vasta 2007. Ilmeisesti ei haluta päästää muita yrittäjiä markkinoille ennen sitä.

Myöskin poliitikot tuntuvat olevan tässä mukana, koska ei haluta antaa verohelpotuksia, kuten muissa maissa on tehty. Siis Nesteen polttoainemonopoli halutaan pitää pystyssä kaikin keinoin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu