MTV 3 tekstitv. kertoo Pokan olevan epäiltynä osana lapin lääninhallitusta koskevaa laajempaa tutkimusta. Kysymys on matkustamisesta ja kestityksestä = Lahjonta.
Hannele Pokka rikosepäiltynä
Migux
5262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaikella kunnioituksella ei varmaan helpoimpia tehtäviä olla Lapin läänin maaherra. Ei ole moni muukaan tehtävä täällä helppoa ja sitä vaikeammaksi vain muuttuu, mitä hankalammaksi tehdään. Josta tulemmekin kysymykseen kannattaako yleensä tehdä yhtään mitään yhteiskuntaa rakentavaa, että ei tee mitään väärin.
hyvä jos syyttämiskynnys ylittyy näinkin tavanomaisessa kepurötöksessä
Ottakaapa nyt vähän enemmän selkoa tästä asiasta.
Ettei käy niin surkuhupaisesti, että joudutte itse kiipeliin.
http://www.heikniemi.net/rikoslaki/rl24.html
Suomessa tuomiovaltaa käyttävät itsenäiset ja riippumattomat tuomioistuimet. Kansalaiset voivat luottaa siihen, että niiden päätökset ovat itsenäisiä, perustuvat lakiin ja ovat poliittisista vaikutuksista vapaita.
Tämänkin kovasti paisutellun jutun kohdalla, tähän voivat luottaa niin keskustalainen ex-ministeri kuin kokoomuslainen ex-kansanedustajakin.
Kaunan perusteella ei ketään tuomita - ja tässä jutussahan ei ole edes syytteitä nostettu.
Joutavanaikaista vöyhöttämistä täällä, taas kerran.
Otappa itse selkoa asioista.Kysymys ei ole kaunasta vaan erilaisista virkarikoksista,joita todellakin on tehty.Niistä kun joutuu vastaamaan alemmankin tason virkamies,niin miksi sitten herroille olisi erivapaus lain suhteen.Syytteitä ei ole nostettu vielä,mutta tullaan nostamaan.
Ainakaan Hannele Pokan osalta kysymys ei ole lahjontaepäilystä, vaan virkavelvollisuuksien laiminlyöntiä koskevasta epäilystä. Tarkoittaa, että Pokan olisi kuulunut syynätä alaistensa kuitit yhtä tarkasti kuin poliisi sittemmin teki. Itse hän ei osallistunut kestitykseen eikä matkustamiseen.