Alkaa pikkuhiljaa loppua kärsivällisyys sekä musiikki, että elokuvateollisuutta kohtaan. Näköjään minkäänlaista rajaa ei ole noiden tyyppien rahanhimolla.
Miten leffantekijät voi vaatia 600000 dollarin korvauksia joltain 67-vuotiaalta papparaiselta 4 leffan imutuksesta netistä, varsinkin kun KOLME NELJÄSTÄ leffasta heillä oli laillisina DVD:llä?
http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=14&news_id=49822
Minusta elokuvan ja musiikin tekijät on täysin moraalittomia ja näköjään rahan himo on hirveä. Toi on kyllä täysin kohtuuton vaatimus.
Lisäksi viimeaikoina kiukkua on lisännyt Sonyn täysin LAITON JA RIKOLLINEN tempaus musiikki CD levyjen kopiosuojauksen kanssa:
http://www.digitoday.fi/tekijanoikeus/?p=98
Toi on täysin rinnastettaviss tietokonerikollisuuteen, kuten virusten kirjoittamiseen ja tietomurtoihin.
Elokuva- ja musiikkiyhtiöt siis kuvittelevat itse voivansa käyttää jopa rikollisia keinoja samalla kun vaativat kuluttajia lainkuuliaisuuteen ja leffojen ostoon. Sitten jos joku papparainen kopioi pari leffaa niin aletaan esittää tommosia suorastaan mielipuolisia korvausvauksia.
Alkaa todella kiukku ihmisillä noita firmoja kohtaan olla sitä luokkaa, että vielä noi firmat löytää tekosensa edestään. Mitäs sitten aikovat sanoa, kun ihmiset suuressa määrin päättää lopettaa heidän tuotteidensa oston kokonaan? Toivottavasti mahdollisimman moni niin tekeekin, kyllä elää voi ilman uutta musiikkia ja leffojakin. Saahan niitä lainattua kirjastosta ja tuleehan niitä televisiosta ja radiosta.
Kopioimaan ei kannata ryhtyä koska sillon saa nämä verenhimoiset haaskalinnut kimppuunsa, mutta lompakolla voi äänestää ja kannattaakin.
Jättäkää ne leffat kaupan hyllyyn, painukoot leffan ja musantekijät vaikka suoraa päätä helvettiin jos eivät tapojaan muuta.
Rahan ahneudellöa ei mitään rajaa
4
844
Vastaukset
- minä
Niin siis ei mitään itse artisteja kohtaan, eli muusikoita ja näyttelijöitä kohtaan, Inho kohdistuu nimenomaan näihin suurin jättifirmoihin.
- R.R.
Vaikea ymmärtää, millä ihmeen motiiveilla neljän leffan kopioimisesta elokuvantekijät kehtaavat lähteä oikeuteen noin suuria summia vaatimaan. Aikamoinen pr-katastrofihan tuosta tulisi. Lakiahan on noudatettava, mutta jotain kohtuullistamisperiaatetta yms. tuossakin pitäisi käyttää.
Maailmasta löytyy kuitenkin tuhansittain todellisia rikollisia, jotka rikastuvat piratismilla, mutta taitaa järjestäytyneellä rikollisuudella olla näppinsä pelissä myös Hollywoodin pomojen toimissa (elokuvistahan tämäkin on opittu :)). - sairasta!
Mihinkähän perustuu nuo sairaat vahingonkorvaukset yleensäkkään? Jos olisi imuttanut 40 000 leffaa, niin silloin sen ymmärtäisi, tulisihan jo yhden leffan keskihinnaksi 15 taalaa.
Ahneudella ei ole rajoja, musiikkiteollisuuskin väittää menettävänsä miljardeja vuodessa p2p-verkkojen takia, mutta minulla koneella olevista 500-550 biisistä yhdenkään takia en olisi levyä ostanut. Vittu jos CD maksaa vaikka 20-23 egee ja sillä on se yksi hyvä biisi, niin saa minun puolestani olla ihan rauhassa.
Tietysti onhan niitä väärinkäyttäjiäkin ja varmasti musiikkiteollisuus menettää PALJON rahaa piratismin ja vertaisverkkojen takia, mutta hieman liioitellaan kyllä summia.- vaarille!
että näin :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1121681Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181