Innostuin viime viikolla Ruotsissa hienosti muotoilluista ja uutta tekniikkaa sisältävistä Cylindan rosterikylmäkoneista, muotoilija on sama kuin B&O:n stereoissa. Soitin maahantuojalle ja sanoivat, että koneet tulee kahden viikon sisällä myyntiin Suomessa. Uuden keittiöni kylmäkoneet taitavat olla nyt selvillä. Netistäkin löytyi jo tietoa, tosin luonnossa näyttivät paremmilta kuin nettikuvissa
http://www.cylinda.fi/index.cfm?fuseaction=products.showproducts&pg_id=22B0546B-F48D-AE58-B627E015A143E63F&pl_id=000715FE-9F3E-1D3B-80D50069C0A8D853
http://www.cylinda.fi/index.cfm?fuseaction=products.showproducts&pg_id=22B0546B-F48D-AE58-B627E015A143E63F&pl_id=000715FE-9F3E-1D3B-80D50069C0A8D853
Vastaukset 8
Vanhimmat
sinuna huolestuisin b&o:ta tavoiteltavan myös hinnassa, onhan nota rst-systeemejä jo kaikenlaisia.
edit: ihan ok
Jos hinta ei mikään järjetön ole, ei se ole ensisijainen asia. Pääasia, että laatu ja käytännöllisyys on OK. Ja kyllä ne ensitutustumisen perusteella vaikuttivat olevan OK.
Nätin näköisiä. Uusi kiinnostaa aian. Kertokaapa hinnoista!
Ja jääviileäkaapissa iso käyttötilavuus, 381 l.
Mutta, meillä on 8-vuotias Cylindan jääkaappipakastin ja siitä niin huonot kokemukset, että ostin uuteen keittiöön Mieleä.
Minulla taas sen verran hyviä kokemuksia Cylindan koneista, että tuollainen Zirrus-paketti menee harkintaan ja todennäköisesti myös hankintaan.
kuitenkin hehkutellaan, onhan noita vastaavia monella valmistajalla: siemens, miele, aeg...
No enpä ole tuollaisia ennen nähnyt, aalto-ovi ja aaltolasihyllyt ovilokerot ja diodivalaistus sekä hipaisukosketuksella avautuva ovi...
puhut, onhan nuo erilaisia.
Ennyt kyllä itse tiedä, jossain se rajakin menee, kun hyvännäköinen muuttuu brassailuksi tai käytännöllinen epäkäytännölliseksi. Mutta pirteitä poikkkeuksia ja erilaisuutta haluaville kyllä. Mahtaakohan hinta karkoittaa asiakkaita? Laatuun kun aina kannattaa satsata, mutta maksaa nyt designista eli ulkonäöllisistä syistä sitten tuplahintaa... tiedätkö hintatasoa?
eli: käytännöllisyys kyllä voittaa designin. Ainakin jääkaapissa hyllytila tarvitaan kyllä kokonaisuudessaan ja nuo aaltohyllyt ovat vähän epäkäyt.?