Rupesin tänä aamuna katsomaan TV ja pistin digiboxin päälle yhtä-äkkiä kuva rupesi juoksemaan, väpättämään välillä kuva näkyi neljänä ruutuna. Missä vika?? Kokeilin vaikka mitä poppakonsteja heiluttelin scart johtoja ja antennijohtoja ei auttanut mitään kokeilin myös ohjelmapäivitystä ei sekään auttanut. Käytin myös naapurintelevisiossa ja samat tulokset ei ainakaan televisiossa ollut se vika. Ääni vaan kuuluu ja kuva väpättää ja joskus näkyy neljänä ruutuna. Takuuta taitaa olla just ja just jäljellä on ollut jo 10kk tämä boxi mutta onnistuuko vielä korjauttaa takuun piikkiin kun Finluxi on konkurssissa??
Finlux C420 hajosi tänään auttakaa!!
seppo77
1361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Yleensä noissa on vuoden takuu joissain kahdenkin, selviää lappusista jotka oli laitteen mukana jos on enään tallessa, noilla lappusilla on tapana hukkua helposti ;)
Kun löydät nuo lappuset, niin otat yhteyttä myyjäliikkeeseen se kertoo miten menetellä eteenpäin. Kyllä tuo takuuseen pitäs mennä vaikka Finlux konkursissa, taitaa maksut mennä konkurssi pesälle tai jotain.
Ja olethan tietonen, että takuun lisäksi on myös virhevastuu tai mikä se nyt viralliselta nimeltä olikaan. Laitteen odotetaan toimivan tietty aika, jos hajoaa sinä aikana niin korjataan yleensä (riippuu toki missä vika), eikä sinun tartte maksaa mitään tai vain kuljetus/korjaus kulut(ei osia) ... pieni summa. Esim telkuissa tuo aika on 10 vuotta, digiboksien en tiedä, mut veikkaisin 5-7 vuotta.