kuluuko nastat?

Kuluuko nastat kuinka nopeesti nyt sulilla teillä,kannattaisko nakata kesäkumit alle ku lupailee vielä ens viikoks tälläsia lauhoja ilmoja.
115550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei kulu jos ei aja. Muuten kyllä, asfaltti on sen verran kova aine että nasta joutuu koville kyllä sen kanssa. Jos ei jaksa vaihtaa renkaita niin käyttää sitten vaikka bussia.

Äänestä

Niinhän ne tekevät, en tiedä missä asut ja millaisilla teillä yleensä ajelet talvella mutta ainakin Helsingin suunnalla teillä ei ole lunta tahi jäätä kuin ehkä 5 % talvesta eli ihan normaali "talvikeli" sen suhteen tuolla vallitsee.

Suolausta odotellessa... :-)

Äänestä

kuluminen on syksyllä todella vähäistä. eikä nastat normaaliajossa sinänsä kulu miksikään, irrota voivat toki ja kumi kuluu aina jonkin verran. Nastathan on nykyään kaksiosaisia, eli kevytmetallirungolla, jonka sisällä oleva ydin, eli se jäähän pureva osa on kovametallia. Mielestäni ei kannata enää vaihtaa takaisin.

Äänestä
  • Eikös se nastan runko sitten kulu? Kovametalli tuskin tosiaan juurikaan kulu, jollei sitten satu katkeamaan. Itse voisin kuvitella, että runko kuluisi näillä keleillä enemmän ja tästä voisi seurata nopeampaa nastojen katkeamista tai ainakin kaatumista.
    Ei mitään faktaa vaan ihan "maalaisjärkeä". Korjatkaa jos jollain parempaa tietoa.

    Mutta niitä renkaita silti kannata eestaas vaihdella. Siinä niin paljoa säästä. Jotkut renkaat kuluu aina ajettaessa.

    Äänestä

  • thrower kirjoitti:

    Eikös se nastan runko sitten kulu? Kovametalli tuskin tosiaan juurikaan kulu, jollei sitten satu katkeamaan. Itse voisin kuvitella, että runko kuluisi näillä keleillä enemmän ja tästä voisi seurata nopeampaa nastojen katkeamista tai ainakin kaatumista.
    Ei mitään faktaa vaan ihan "maalaisjärkeä". Korjatkaa jos jollain parempaa tietoa.

    Mutta niitä renkaita silti kannata eestaas vaihdella. Siinä niin paljoa säästä. Jotkut renkaat kuluu aina ajettaessa.

    kyllähän se runko voi kulua, tai ei se niinkään mekaanisesti kulu vaan lähinnä vääntyy. Tämä riippuu kyllä kovasti ajotavasta. Rauhallisella ajolla ilmiö on häviävän pieni, joten en ottanut sitä edellisessä huomioon. Reippaammassa ajossa ne nastat kyllä taipuu ja löystyy, olet ihan oikeassa.

    Äänestä

Ajelen kitkoilla, ei kulu nastat.

Äänestä

Kuluu ne nastat nyt ja asfaltti vielä enemmän.
Eikö teiltä nyhveröiltä löydy järkeä, joka sanoo millä renkailla on paras ajaa, vai pitääkö aina Pekka Poudan sanoa milloin vaihdetaan ne tiejyrsimet alle.

Äänestä

Vaihdoin nastat alle etelän ekan räntäsateen aikoihin ja Nokian Hakkapeliitta 1 talvirenkaani olivat silloin kohtuullisessa kunnossa eli muutama nasta puuttui sieltä täältä ja muutama heilui.

Nyt kun on pariviikkoa ajettu nastoilla kuivaa asfalttia niin eturenkaista on katkennut/irronnut lähes kaikki nastat, takarenkaissa nastat ovat vielä hyvät, tosin pistin paremmat kumit taakse.

Enää ei kannata vaihtaa kesäkumeihin, ensi syksynä voikin sitten vaihtaa ajoissa talvikumeihin kun ei tarvitse murehtia nastojen irtoamista kun kaikki nastat irtosivat jo tänä syksynä ennen liukkaita kelejä.

Äänestä

Ei voi muuta kuin ihmetellä tälläistä typeryyttä.
Kyllähän talvellakin ajetaan todella paljon sulalla asfaltilla, esim.suolatut päätiet. Pitäisiköhän sillonkin vaihtaa kesärenkaat?
Ja kuinka paljon ajetaan keväällä lumien lähdettyä sulalla asfaltilla. Jos sääliksi käy nastoja niin aja koko talven kesärenkailla, voi olla että on viimeinen talvesi liikenteessä

Äänestä

lämmintä on renkaiden kumi paljon pehmeänpää kuin jos olisi -5 tai enemmän pakkasta, nastat irtoavat pehmeästä kumista helpommin.

Äänestä
  • tottakai nastat irtoaa, jos ajotyyli on agressiivinen, irtoaa muuten lumellakin.
    tätä asiaa en tajua, säästetään renkaita lykkäämällä merkityksettömän viikon ajaksi renkaanvaihtoa ja sitten pelti rytisee lahti-hki motarilla, järkevää säästöä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


wertyui kirjoitti:

Kuluuko nastat kuinka nopeesti nyt sulilla teillä,kannattaisko nakata kesäkumit alle ku lupailee vielä ens viikoks tälläsia lauhoja ilmoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu