Levittelee islamin uskonnosta vääriä tulkintoja ja ottanut itselleen Jumalan nimen.
Islam ei alista tai muutakaan mitä on maininnut, kuten hän mainitsee
Islam ei alista tai muutakaan mitä on maininnut, kuten hän mainitsee
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
On parasta, että luet Koraania ja noudatat sunnaa. Ethän halua olla teeskentelijä? Teeskentelijöille me olemme varanneet ankaran rangaistuksen.
http://www.islamopas.com/koraani/sisallys.htm
Olen joskus ollut itsekin vähän aikaa islamista epäileväinen, mutta asiaa tarkasteltaessani tarkemmin, havaitsin että olin vajaatietoinen tai ymmärtänyt asian väärin. Ja mitä sunnaan tulee, onko sinusta oikein, että levitellään vääriä tietoja islamista oikean sijaan?
Vaikka rajan veto on hiukka ongelmallista, kannatan pyhiä nimiä sisältävien nimimerkkien kaytön, silloin kun ne koetaan vihamielisiksi tms.
Esim. nimimerkit "Jeesus" ja "Jeesuksen X" voisivat olla kiellettyjä, kun kyse X:ssä olisi jokin häpeällinen tms. nimitys. Jos X olisi vaikka "seuraaja", nimimerkin kieltoon ei olisi ehkä aihetta, vaikka hänen viestiensä sisältö olisikin ristiriidassa nimimerkin kanssa.
Hmmm... nyt en oikein keksi, mikä olisi oikea tapa kieltää jokin nimimerkki? Koska rekisteröinninkin voi tehdä useaan kertaa, ei edes se, että poistoa kannattaa 10 eri rekisteröityä nimimerkkiä takaisi sitä, etteikö kyse ole vihakampanjasta kyseistä nimimerkkiä kohtaan. Ehkä paras olisi minimimäärä (vaikka 5) rekisteröityä nikkiä 2 sheriffiä, jotka kannattaisivat poistoa, niin nikki poistettaisiin. Sitten rekisteröitymissysteemissä pitäisi nämä sopimattomat nikit aiheuttaa hylkyä.
voisi siis alkaa julkaista Mustaa Raamattua, jos esimerkiksi 5 rekisteröityä nikkiä ja 2 sheriffiä ei sattuisi kannattamaan nikin poistoa?
Mitähän uskonrauhalaki sanoisi asiasta?
Selvähän se, että jos lakia on rikottu, siihen on puututtava.
Ajattelin vain ääneen, miten poistot voisi ohjeistaa niin, että päinvastainen ilkivaltakin tulisi estetyksi.
Jos sama henkilö rekisteröi itsensä kymmenellä nikillä ja esittää "tuttumies" ja "Aabra-ham" nikkien poistoa, ei niiden poistaminen olisi sekään oikein. Tai että automaatti poistaisi sinänsä ihan kelvokkaan "Jeesuksen oppilas" -nikin ihan vain sen takia, että siinä esiintyy "Jeesus".
Jos luit sen viestisi, olin "Allah"-nikin poistamisen kannalla. Niinkuin luulen, että sinäkin olet melkolailla riippumatta nikin viestien sisällöstä.
Onko sinulla jokin parempi esitys mielessäsi?
Kirjoitin:"kannatan pyhiä nimiä sisältävien nimimerkkien kaytön, silloin kun ne koetaan vihamielisiksi tms."
Tuostahan on jäänyt pois "kieltoa", siis pitäisi olla "nimimerkkien käytön kieltoa".
Ehkä tämä kirjoistusvirhe hämäsi sinua? Koska kuvittelen, että olemme samansuuntaisella linjalla tässä aiheessa?
tietää.
35 - FATIR (Luojan suura)
Ylistys Jumalalle, maailmojen Valtiaalle
8. Mitä välität siitä, jonka vääryys hänen silmissään niin kaunistuu, että hän sitä hyväksi luulee. Jumala jättää harhaan kenet tahtoo ja johdattaa oikeaan kenet suvaitsee, joten älä näännytä sieluasi murehtimalla tuommoisten puolesta; kyllä Jumala totisesti heidän tekonsa tietää.
http://kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=2&sid=35
http://www.suomenshiiamuslimit.org/
http://www.suomenshiiamuslimit.org/phpBB2/
Shiiat eivät ole muslimeja vaan vääräuskoisia.
Suomen sunniyhteisö
http://www.kolumbus.fi/kiasno/
"Ihminen ei voi elää rauhassa tässä maailmassa tietämättä kuka on. Kuka on luonut hänet ja lähettänyt elämään? Mikä on hänen tehtävänsä? Miten hän voi parhaansa mukaan täyttää tehtävänsä? Ja mikä odottaa häntä elämän jälkeen?
Näihin keskeisiin kysymyksiin ihmisjärki ei yksin pysty vastaamaan - ihminen tarvitsee Jumalan johdatusta löytääkseen vastauksen näihin peruskysymyksiin.
Jumalan johdatus on sisällytetty ihmisen sisäiseen olemukseen, opetettu Aatamille ja Eevalle (r.o.h.k.) luomisen hetkellä, paljastettu Jumalan sanansaattajien pitkän ketjun välityksellä ja lopulta keskitetty Muhammedin (r.o.h.k.), profeettojen sinetin sanomaan.
Jumalallisesta johdatuksesta on aina käytetty nimeä islam, joka on johdettu kahdesta arabian sanasta:salam,joka tarkoittaa "rauha" jataslim,joka tarkoittaa "alistuminen". Islam tarkoittaa siis rauhallista alistumista Jumalan tahtoon ja täyttä kuuliaisuutta Häntä kohtaan. Sanansaattajien pitkän ketjun jäsenet Aatamista Muhammediin (r.o.h.k.) olivat kaikki muslimeja, ja heidän sanomansa oli aina islam. Sanansaattajiin kuuluvat (monen muun lisäksi): Aatami, Henok, Nooa, Huud, Johannes, Aabraham, Ismael, Iisak, AlUd, Jaakob, Joosef, Mooses, Aaron, Dzulkifl, Daavid, Salomon, Job, Elia, Elisa, Joona, Sakarja, Johannes, Jeesus Kristus ja Muhammed (r.o.h.k.). Paikasta tai ajasta riippumatta jokainen ihminen, joka ottaa vastaan sanoman Jumalan sanansaattajaksi itseään sanovalta henkilöltä (joka voi näyttää toteen väitteensä), on muslimi.
Islam ei siis ole vain uskonto. Se on tärkein uskonto ja ainoa Jumalan (s.w.t.) hyväksymä uskonto. Tämä ei ole muslimien väite, vaan Jumalallinen totuus, joka paljastettiin Pyhässä Koraanissa yli 14 vuosisataa sitten seitsemän taivaan tuolta puolen.
Islamin neljä keskeistä osaa ovat: usko (oppi), Jumalanpalvelusmenot, moraalinen laki ja laki toisten kanssa toimimisesta. Näitä neljää keskeistä aluetta ihminen ei voi hallita, ja kaikki yritykset näillä alueilla ovat epäonnistuneet pahoin ja johtaneet ihmiset harhateille.
Kuten edellä olevasta pohdinnasta käy ilmi, ihminen ei voi elää rauhassa ja menestyksekkäästi ilman uskontoa, eikä uskonto voi olla ihmisen tekemä vaan sen on oltava täysin Jumalasta ilman ihmisen välitystä. Jos nämä tosiasiat hyväksytään, niin siitä seuraa että ainoa keino erottaa oikea ja väärä uskonto toisistaan on uskonnon mukana lähetetyn ilmestyksen aitous. Tällä hetkellä ainoa ihmisen käsissä oleva kirja, joka on pysynyt samana, niin että sekä sen kieli että sanamuoto ovat täsmälleen samat kuin silloin kun se annettiin ilmestyksenä, on Pyhä Koraani; aiemmat ilmestykset ovat joko täysin kadonneet tai ihmiset ovat muuttaneet niitä niin paljon, että ne ovat käyttökelvottomia ihmisen johdatukseen.
Ainoa ratkaisu ihmisen kasaantuviin ongelmiin tänä päivänä on siis islam, sellaisena kuin se ilmeni Muhammedin (r.o.h.k.) viimeisessä sanomassa, joka on ainoa Jumalan johdatus mitä nykyihmisellä on. Pidän siis koko sydämestäni tervetulleena Syed Iqbal Zaheerin kirjaaIslam, uskonto jota et eno voi sivuuttaa,joka tiivis mutta selvä teos. Rukoilen, että kaikkivaltias Jumala tekee kirjasta johdatuksen lähteen monille kanssaihmisille ja palkitsee runsaasti kirjoittajan suurenmoisesta työstään."
http://www.suomenshiiamuslimit.org/wahhabit.php
"Islam ei alista tai muutakaan mitä on maininnut, kuten hän mainitsee"
Jos epäilette vaimoanne...hakatkaa häntä", mutta ei alista?