Miksi ohjelma ajettaessa odottaa ensin syötettä ja sitten vasta tulostaa: Anna nimi?
#include
#include
void main(void)
{
int i=0;
char nimi[18];
printf("Anna nimi:\n");
gets(nimi);
}
Tuloste:
jaska
Anna nimi:
#include
#include
void main(void)
{
int i=0;
char nimi[18];
printf("Anna nimi:\n");
gets(nimi);
}
Tuloste:
jaska
Anna nimi:
Vastaukset 6
Vanhimmat
-Ei se odota syötettä
-int i on tarpeeton
#include
#include
#include
#pragma hdrstop
//---------------------------------------------------------------------------
#pragma argsused
int main(void)
{
char nimi[18];
printf("Anna nimi:\n");
gets(nimi);
printf("Annoit nimen:\n%s",nimi);//Tuloste on tässä !!!!!
getch();
return 0;
}
//**************************************************************************
Eikö ohjelman ajossa pitäisi tulostua ensin: Anna nimi? ja nimen kirjoittamisen ja enterin painalluksen jälkeen: annoit nimen XXX. Eikä niin että syötettä odotetaan ennen kysymyksen esittämistä? Tuntuu uskomattomalta mutta niin omassa koneessani käy. Valitan i muuttujan jäämistä kopioon, jäänteitä vanhasta kun olen ihmetellyt tätä, tämähän on c-kielen toiminnan vastaista.
Niin se minulla tekeekin!!!
Ajoin antamanne koodin ja oma koneeni ei edes suostunut etenemään siihen saakka että olisi tulostanut minkä nimen kirjoitin. Saatikka olisi ensin pyytänyt sitä. Tämä kaikella kunnioituksella tuohan näyttää ihan toimivalta koodilta jostain syystä ei koneeni toimi oikein.
Muutin Wizards/Target setting...
kohtaa Single-threaded console project build settings alkuperäisiin arvoihin-olivat muuttuneet näköjään. Kiitos kuitenkin Builder. Oppijan tie on pitkä ja kivikkoinen...varsinkin itseoppijan.
..voidia mainin paluutyyppinä.
ISO C standardi 5.1.2.2.1. kertoo sen olevan epävalidi.