Moi! Mulla on ollu "selittämättömiä " päänsärkyjä usean vuoden ajan ja sitä tutkittiin tarkkaan 4 vuotta sitten. Silloin se kuvattiin yksityisellä ja muistan että se oli kallista.En halunnut odottaa julkiselta puolelta aikoja jotka meni pitkälle. Mitään poikkeavaa ei löydetty.
Nyt kuitenkin kohtaukset on taas pidentyneet ja kestää monta päivääkin ja aattelin mennä terveskeskukseen jos saisin lähetteen neurologille ja sieltä kuvauksiin. Mutta millaisissa hintaluokissa nykyään mennään? Julkisen neurologi muistaakseni menee poliklinikka maksulla mutta entä se kuvaus???
Muistan vaan että lääkäri silloin sanoi että kuvauksissa ei löytynyt mitään mutta että tilannehan voi muuttua ja että mystisiin särkyihin ei tulisi suhtautua "kevyesti".
Nyt kuitenkin kohtaukset on taas pidentyneet ja kestää monta päivääkin ja aattelin mennä terveskeskukseen jos saisin lähetteen neurologille ja sieltä kuvauksiin. Mutta millaisissa hintaluokissa nykyään mennään? Julkisen neurologi muistaakseni menee poliklinikka maksulla mutta entä se kuvaus???
Muistan vaan että lääkäri silloin sanoi että kuvauksissa ei löytynyt mitään mutta että tilannehan voi muuttua ja että mystisiin särkyihin ei tulisi suhtautua "kevyesti".
Vastaukset 5
Vanhimmat
TT- tai magneettikuvauksen hinta sisältyy poliklinikkahintaan. Mitään erillistä maksua ei mene.
Moi. Minua on kuvattu useasti julkisella puolen. Ekalla kertaa oli odotusaika vain kuukauden, lääkärillä oli syytä epäillä, että jotain löytyy. Löytyikin, ja ekaks vuoden ja sitten kahden vuoden välein on ollyt kontrolli. Nyt kun ilmeni minullakin kovia pääkipuja, halusin kuvaukseen kun apua ei tahdo löytyä vieläkään. Lähete tehtiin yksityiseltä kunnalliselle huhtikuussa, hermostuin odottamiseen ja menin yksityiselle.
Koskaan kuvaus julkisella ei ole maksanut muuta kuin poliklinikkamaksun.
Kiinostuin, kun kerroit että sinulla on selittämättömiä päänsärkyjä. Itselläni on myös, helmikuusta lähtien ja usea lääkekokeilu takana. Onko sulla epälty Hortonin neuralgiaa?
Hei! Silloin 4 vuotta sitten kun oli vähän vastaavia kipuja niin myös Hortonia epäiltiin.Mutta siinäkin on vissiin aika tyypilliset ja selvät oireet mistä mulla taas ei ollu kaikkia.Migreeni poissuljettiin ja jännityspäänsäryksi lopulta "todettiin" kun kuvauksissa ei löytyny mitään. Jotain tasapainohäiriötä oli mutta en oikeen muista. Kipulääkkeillä on hommaa pitäny aisoissa nämä vuodet kun kipuja on ollut,harvemmin onneksi.
Mutta nyt kipu tuntuu erilaiselta ja kohtaus on kestänyt nyt viikon.. Kipu menee aalloissa,välillä ok ja pystyy elään ihan normaalia elämää ,sitten taas kipu kovenee ja hyvä kun pystyy sängyssä kääntään kylkeä,tulee paha olo, sydän tykyttää..Ja viime aikoina oon usein heränny kauheaan kipuun aamuyöllä mikä sitten helpottaa kun nousee ylös aamulla (väkisin,mutta auttaa hetken päästä..).
Jokatapaukseesa jännittää että onko jokin pahastikkin vialla. En tunne itteeni hirveen terveeksi. Lisäksi olen älyttömän väsynyt kokoajan.
Huomenna meen lääkäriin ja yritän saada lähetteen jatkotutkimuksiin. Toivottavasti antaa,muuten tulee itku sillä yksityiselle mulla ei oo rahaa mennä.
Ilmottelen miten kävi..
Mitä sulla silloin kuvauksissa löytyi,haluatko kertoa? Ja millasia sun oireet oli?
löytyi n. 5v sitten adenoma, aivolisäkkeen vieressä. Johtuu prolaktiinin ylituotannosta. Sitä lääkittiin Parlodelilla ja parilla muulläkin lääkkeella. Söin lääkkeitä ja kärsin lääkekrapulaa ainakin vuoden. Seurannassa noin vuoden kuluttua todettiin, ettei muutoksia ole suuntaan tai toiseen. Minä heitin vaivihkaa lääkkeet roskiin, pettyneenä kun mitään ei tapahtunut ja oli niin huono olo.
Nyt tän vuoden helmikuussa alkoi toispuoleinen viiltävä kipu ohimolla ja toisella puolella oli ns jääpiikin tuntu. Oireet viitasivat Hortoniin ja alettiin lääkitys. Olin myös jonossa yksityisen lääkärin lähetteellä kunnalliselle magneettikuvaukseen, mutta odotellessa sairasloma venyi ja venyi.. Meinasi taskut tyhjetä, mutta menin yksityiselle kun pelotti odotella. Yllätyslöydöksenä sitten löytyi pullistuma minultakin. Oikealla aivovaltimossa 5 mm. Nyt odotan kutsua koilaukseen ja ties monesko lääke kokeilussa. Välillä menee nyt jo paremmin.
Vieläkin viiltelee ja viimeksi kun vaihdoin lääkettä ja jouduin laskemaan annosta hissukseen, meinasi kivut äityä oikein pahaksi.
Pahinta kai meille molemmille on se että joutuu odottelemaan ja tuskailemaan. Sinä olet tänään käynyt lääkärissä, minä toivon et sulle kävi hyvin, et sait sen lähetteen. Kerrohan kuulumiset.
Moi. Kävin lääkärillä ja eipä sieltä mitään vastauksia saanut. Migreeniä se taas alkoi puhua ja että kokeillaan lääkitystä. Jatkoin kuitenkin sinnikkäästi oireista kertomista ja sanoin itse pelkääväni jos jokin onkin pahemmin vialla. Lääkäri sanoi että katsotaan viikko että auttaako lääkitys tähän viikon kestäneeseen kipuun. Jos ei auta ja kivut jatkuvat niin kyseessä ei ole sitten ainakaan tyypillinen migreeni ja sitten hän heti kirjoittaa lähetteen jatkotutkimuksiin. Sitten pari kuukautta jonossa oloa.. Eli katsotaan...
joo pahinta on epävarmuus. Kivun kanssa jotenkin oppii elämään mutta kyllä se aikalailla vie elämäniloa ja puhtia muusta.Jos olisi varma tieto mikä vaivaa ja ohjeet miten kipua voisi estää ja lääkitä niin olisi elämä helpompaa!
Onnea matkaan myös sun tutkimuksiin . Periksi ei saa antaa,pakko sen syyn on joskus löytyä.