Antibiottikuuriko pahaksi vatsalle!!?

Olen kuullut että vahvat/pitkät antibiottikuurit voivat olla pahaksi vatsalle, eli käsitykseni mukaan ne siis voivat tehdä vatsan herkemmäksi niin että saa sitten aina kärsiä vatsavaivoista, onko totta !? Itselläni alkoi ilmaantua vatsaoireilua n. vuosi sitten aloittaessani lukion, huomasin kun tunneilla istuessa vatsa alkoi aina kurista ja tuntui että ilmaa kertyi vatsaan normaalia enemmän ja joutuu suunnilleen nähdä vaivaa jotta pystyy pitää ilmat sisällä, saa kokoajan pelätä että päästää kaasut ulos (tosi kiusallinen ja inhottava ongelma). Vaiva on siis kestänyt nyt jo vuoden. Olen n. parin viikon ajan vältellyt maitotuotteita, mutta oireet vaan pysyvät, eli tuskin on kyse laktoosi-intorelanssista. Eikä tunnu myöskään löytyvän mitään muutakaan ruoka-ainetta joka oireita auttaisi. Siispä mietin, että koska juuri n. vuosi sitten söin 3kk Tetralysal antibiottikuurin akneen, että josko se olisi syynä vatsaoireiluuni? Jos epäilyni pitävät paikkansa, voinko ikinä saada vatsan enää kuntoon, vai saanko AINA kärsiä ilmavaivoista (kammottava ajatus) !?

Alan olla jo suunnilleen masennuksissa tämän inhottavan ongelman kanssa, olen alkanut pelätä sosiaalisia tilanteita ja paikkoja joissa joutuu istumaan hiljaa paikoillaan, ja en todellakaan voi nauttia elämästä täysillä kun saa aina pelätä että maha alkaa päästellä epämiellyttäviä ääniä tai vahingossa "paukauttaisin" kaasut ulos muitten kuullen..

Auttakaa ihmeessä ketkä osaatte!
61457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

pieru mitään haittaa mutta jos rupeaa oikein ripuli lentään se ei oo enään kivaa..itse söin tässä noin 3 viikkoa sitten 7 päivän kefexin kuurin märkärupeen ja ihanasti sitten 6 päivänä alkoi ripuli ja nousi kuume ja lääkäri meinasi että se on suolistotulehdus ja määräsi minulle antibiootin mahaa varten ja nyt se on kyllä ihan normaali massu..kyllähän noita ilmavaivoja on kaikilla eri syistä, yleensä noi on ruokavalio peräisiä..

Äänestä

Jos itket, sinua ei huomaa kukaan, mutta pieraseppas, kyllä jokainen huomaa. Bussissa on helppoa kun pierasee, taputella vanhan mummon olkapäätä ja sanoa vain, älä välitä, ei kukaan tiedä kumpi se oli.
Huumoria kyllä tarvitaan, jos aina vaan pierettää. Mutta siihenkin tottuu. Eikä oma pieru haise, kuin muille.
KAIKKI lääkkeet saattavat tehdä mahasta herkän. Kuurin aikana pitäisi syodä estolääkettä, esim lanzo melt / vastaava.
Epäilisin kuitenkin Sinun vaivojen johtuvan jostakin ruuasta. TAI päästä. Ajattelet siis jatkuvasti, että kunpa nyt vain ei pamahtaisi, se juuri lisää niitä paineita.
Sinun kannattaa rohkeasti sanoa asia lääkärille, olethan jo sanonut ?

Äänestä

Minä aloitin Helico-bakteerin häätökuurin lauantaina ja ilmavaivat on mahtavia.

Toki tuo kuurikin on todella vahva. 6 antibioottitabua päivässä ja vielä Lanzo päälle.

Minä kyllä oletan, että ilmavaivat loppuvat kuurin jälkeen.

Sinuna kyllä kävisin lääkärissä, jos ongelmat todella ovat noin pahat.

Äänestä

Aika huonoja neuvoja on tullut. Se kertookin jotakin ihmisten asiantuntevuudesta ja ongelman vähättelystä. Samanlaista vähättelyä on ongelmaan odotettavissa myös lääkärien tahoilta, jos menet heille kertomaan vaivasta. Perusongelmat tutkitaan, mutta todennäköisesti mitään ei löydy ja sen jälkeen jätetään "tyhjän päälle".

Antibiootit heikentävät vatsaa. Joillakin syynä saattaa olla myös virusperäinen tauti joka aiheuttaa esim. ripulia ym., mutta perus ilmankehityksessä yleensä kyse ei ole mistään viruksesta/taudista.

Ruokavalion muuttaminen auttaa asiaa paljonkin, jos löytää ne haitalliset tuotteet. Haitallisia tuotteita saattaa pahimmillaan olla niin paljon, että joudut rajoittamaan ruokavaliota erittäin suuresti. Mitkään parin viikon/kuukauden syömiskuurit eivät auta mitään, vaan pitää olla useita viikkoja/kuukausia täysin maidottomalla kuurilla samalla jättäen kaikki haitalliset tuotteet. Paras tapa on ruveta kirjaamaan ruokia/ongelmia ylös ja pyrkiä etsimään netistä erilaisia ruoka-neuvoja asian tiimoilta. Tässä on yksi sivu.

www.maitotauti.net ja sieltä varmaan löydät muitakin sivuja joistakin linkeistä.

Äänestä

Antibioottikuureja määrätään tappamaan haitallisia bakteereita, mutta ongelmana on, että antibiootit tuhoavat samalla myös suuren osan suoliston ns. hyvästä bakteerikannasta.

Koska antibioottikuurin jälkeinen elimistön palautuminen voi kestää puolesta vuodesta vuoteen, suoliston bakteerikannan tasapainottamiseksi antibioottikuurin aikana ja sen jälkeen kannattaisi syödä maitohappobakteereita. Tähän tarkoitukseen käyvät esim. apteekista saatavat maitohappobakteerivalmisteet, mutta on myös ruoka-aineita, joissa on runsaasti hyviä bakteereita. Esimerkiksi suolistoa voi tasapainottaa syömällä hapankaalia tai jugurtteja, joiden oikea bakteerikanta on korkea. Yksi tällainen valmiste on All-in-1000 jugurtti, joka valmistetaan itse (ja josta pastörointi ei siis tuhoa niin paljon hyviä bakteereita). Ainakin omat vatsavaivani (mukaanlukien ummetus) ovat helpottaneet tuotteen käytön myötä. Lisätietoja: http://5101261.all-in-1000.com

Äänestä

Kyllä, se johtuu melko varmasti siitä. Itsekin kärsin samasta vaivasta kun olen syönyt 3 tetrasykliinikuuria. Vatsa temppuilee jatkuvasti ja turpoaa heti jos syö jotain tai jännittää.

En ole muuta keksinyt vaivaan kuin satunnaiset rauhoittavat lääkkeet. Masennuslääkkeet auttoivat myös silloin kun niitä söi. Että aika v-mäinen vaiva.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaivainen kirjoitti:

Olen kuullut että vahvat/pitkät antibiottikuurit voivat olla pahaksi vatsalle, eli käsitykseni mukaan ne siis voivat tehdä vatsan herkemmäksi niin että saa sitten aina kärsiä vatsavaivoista, onko totta !? Itselläni alkoi ilmaantua vatsaoireilua n. vuosi sitten aloittaessani lukion, huomasin kun tunneilla istuessa vatsa alkoi aina kurista ja tuntui että ilmaa kertyi vatsaan normaalia enemmän ja joutuu suunnilleen nähdä vaivaa jotta pystyy pitää ilmat sisällä, saa kokoajan pelätä että päästää kaasut ulos (tosi kiusallinen ja inhottava ongelma). Vaiva on siis kestänyt nyt jo vuoden. Olen n. parin viikon ajan vältellyt maitotuotteita, mutta oireet vaan pysyvät, eli tuskin on kyse laktoosi-intorelanssista. Eikä tunnu myöskään löytyvän mitään muutakaan ruoka-ainetta joka oireita auttaisi. Siispä mietin, että koska juuri n. vuosi sitten söin 3kk Tetralysal antibiottikuurin akneen, että josko se olisi syynä vatsaoireiluuni? Jos epäilyni pitävät paikkansa, voinko ikinä saada vatsan enää kuntoon, vai saanko AINA kärsiä ilmavaivoista (kammottava ajatus) !?

Alan olla jo suunnilleen masennuksissa tämän inhottavan ongelman kanssa, olen alkanut pelätä sosiaalisia tilanteita ja paikkoja joissa joutuu istumaan hiljaa paikoillaan, ja en todellakaan voi nauttia elämästä täysillä kun saa aina pelätä että maha alkaa päästellä epämiellyttäviä ääniä tai vahingossa "paukauttaisin" kaasut ulos muitten kuullen..

Auttakaa ihmeessä ketkä osaatte!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu