Harmittavasti katosi keskustelu, jossa totesin, ettei islam ole kaiken pahan alku. Jo siksikin, koska pahaa on ollut maailmassa ennen islamia ja toisekseen sitä edelleen tapahtuu islamista riippumatta. Tätähän on meidän jokaisen oma pahuutemme.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tätä saa kyllä loputtomiin vääntää, mitä mistäkin seuraa ja mikä on jonkin alku. Sitähän tällä palstalla väännetään koko ajan. Puhun vääntämisestä, koska siltä se usein tuntuu. Itsestään selvät asiat väännellään aivan muuksi.
Mitä kristinuskosta on seurannut? Mitä kommunismista on seurannut? Mitä islamista on ollut seurauksia?
Onko kommunismi hyvää? Onko kapitalismi pahaa? Ovatko kristityt juoppoja?
Muslimien ajatustapa on kyllä niin poikkeava, ettei keskustelukaan suju. Se katkeaa hyvin pian ja muslimi häipyy jonnekin omille alueilleen. Se on aika yllättävää, että tavallisesta suomalaisesta tehdään moskeijoissa sellainen, jonka ajatutus tapaa on sitten mahdotonta seurata.
Tästä oli aloitus äskettäin, kuinka tavallinen 18 vuotias ruotsalaispoika meni moskeijaan kaverinsa mukana. Nyt hän on Sarajevon vankilassa odottamissa noin 10 vuoden tuomiota terrorismin yrityksestä. Tästä ei syntynyt mitään keskustelua. Asia ei kai kiinnosta muslimeja.
suosittelen nuorison keskuudessa suosittua www.posse.fi hip-hop palstan yleistä keskustelua osastoa.
Siellä on muslimin aloittaman keskustelu kristityille joka on paisunut yli 60-sivuiseksi eikä vieläkään mennyt älyttömäksi haistattelu keskusteluksi.
Sivistävin ja informatiivisin keskustelu minkä olen koskaan lukenut ja osallistunutkin kohtalaisen ahkerasti.