Soini ja Pariisin mellakat

Mahtavatko Pariisin mellakoitsijat tehdä Soinille ilmaista vaalityötä?
3284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Soini on ollut oikeassa tässä asiassa.Vai iutä ajattelety Turkin EU-jäsenyydestä?

Äänestä

Nehän tekevät vaalityötä kuin eduskuntavaalien 2003 alla Anneli Jäätteenmäelle tilaamatta ja pyytämättä presidentinkansliasta tulleet faksit.

Äänestä

Viime aikoina asiat ja Soini ovat tehneet perussuomalaisten vaalityötä ehkä enemmän kuin koskaan aiemmin. Potti kasvaa.

Illan viimeinen kierros on täälä kertaa tammikuussa. Sitten nähdään, kuka vie voiton. Jo nyt on selvää, että tuolle viimeiselle kierrokselle PS ei tule laittamaan maksimipanosta. Silloin ollaan jo niin paljon voitolla, että tilannetta kannattaa hyödyntää seuraavaa pelisessiota eli eduskuntavaaleja varten.

Monet muut tulevat pistämään viimeisellä kierroksella kaiken peliin. Voittoja, joilla viimeisellä kierroksella pelata, tulee olemaan vain Halosella, Vanhasella, Niinistöllä ja Soinilla. Halosella oli jo peliin lähdettäessä niin hyvät varannot, että hän pystyy pelaamaan luovasti ja voittaa pelin. Niinistö ja Vanhanen sekä kokoomus ja kepu ovat pakotettuja olemaan mukana illan viimeisillä kierroksilla kovin panoksin. Yleisö vaatii.

PS:n ja Soinin kannattaa ottaa rahansa pois ennen viimeistä ilotulitusta tai säästellä, koska ovat siinä vaiheessa jo hyvin voitolla. Peliin lähdettiin asenteella: ei mitään hävittävää. Mutta peli näyttääkin kääntyvän. Lopulta ei kannatakaan lyödä tiskiin kaikkea pelaamalla kaikella mitä on, sillä tässä pelissä ei ole tarkoitus olla se, joka korjaa eniten voittoja. Vaan tarkoitus on olla se, kenen pelimerkkitorni kasvoi pelin edetessä suhteellisesti eniten.

Siihen on mahdollisuus, absoluuttiseen voittoon ei. Nyt pyörivillä kierroksilla on syytäkin olla rohkea, sillä vain siten ollaan tammikuussa tilanteessa, jossa on vara valita, pelataanko kaikella vai ei ja ollaan ylipäätänsä mukana.

Silloin voidaan lähteä kohteliaasti pois pöydästä tai heittää loppukiekoilla vain muutamia lantteja peliin. Sitten voidaan lähteä ja tulla takaisin pöytään kaikilla niillä voitetuilla pelimerkeillä myöhemmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


grrrrrrrrr kirjoitti:

Mahtavatko Pariisin mellakoitsijat tehdä Soinille ilmaista vaalityötä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu