yrityksen puhelin

Osaisitteko neuvoa alkavaa yrittäjää mistä puhelin liittyma yritykselle. Voiko esim tavallisen liittymän mikä on rekisteröity yksityiselle henkilölle vähentää yrityksen(toiminimi) verotuksesta`?
2486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

hyväksyykö verottaja silloin kaikkia puhelinkuluja vähennettäviksi, koska tavallisestihan osa puheluista on silloin yksityispuheluja.

Itselläni on erikseen privaattipuhelin ja yritystä varten toinen kännykkä liittymä, jolloin voin vähentää sen puhelimen kulut kokonaisuudessaan.

Äänestä

Saakos tmi ottaa sen tavallaan työsuhde-etuna ja maksaa siitä 20eur/kk. Kun varsinaisesti ei makseta palkkaa missä vois vähentää niin veroilmoituksessa voi vähentää yksityiskäytön osuuden eli 20*12 esimerkiksi tai vähemmän jos kuluja ei yhteensäkään ole noin paljon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jaakko 33 kirjoitti:

Osaisitteko neuvoa alkavaa yrittäjää mistä puhelin liittyma yritykselle. Voiko esim tavallisen liittymän mikä on rekisteröity yksityiselle henkilölle vähentää yrityksen(toiminimi) verotuksesta`?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu