Fortum käveli pienomistajien yli

Fortum-osakas

Fortum loukkasi pienosakeomistajien oikeuksia sallimalla yhtiölain vastaisesti valmistellut optio-ohjelmat.
Vaikka osakkeiden tämän hetkinen arvo onkin noussut, niin osakkeiden omistusosuus on pudonnut juuri optioiden verran.

Enemmistöosakas eli valtio on laiminlyönyt osakkaiden etujen valvontavastuun.
Mielestäni pienosakkaiden täytyy nostaa vahingonkorvauskanne yhtiön hallitusta ja enemmistöosakasta vastaan.

Toivon, että ensi yhtiökokouksessa pienomistajat valmistelevat asian ja tuovat sen voimakkaasti esille.

2

1084

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pörssistä.

      Niin ei tarvi valittaa.Pörssihän on luotu juuri teitä tolloja varten,jotka rahoittavat tuon pyramidipelin,ja teille jää lopulta musta-pekka käteen.

    • 0,001%

      turha sinne fortumin yhtiökokoukseen on pienomistajan mennä asiaansa ajamaan ,jää läpi menemättä liian pienien omistusosuuksien takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1369
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      738
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      52
      660
    4. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      82
      650
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      582
    9. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      133
      577
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      557
    Aihe