Fortum loukkasi pienosakeomistajien oikeuksia sallimalla yhtiölain vastaisesti valmistellut optio-ohjelmat.
Vaikka osakkeiden tämän hetkinen arvo onkin noussut, niin osakkeiden omistusosuus on pudonnut juuri optioiden verran.
Enemmistöosakas eli valtio on laiminlyönyt osakkaiden etujen valvontavastuun.
Mielestäni pienosakkaiden täytyy nostaa vahingonkorvauskanne yhtiön hallitusta ja enemmistöosakasta vastaan.
Toivon, että ensi yhtiökokouksessa pienomistajat valmistelevat asian ja tuovat sen voimakkaasti esille.
Fortum käveli pienomistajien yli
Fortum-osakas
2
1073
Vastaukset
- pörssistä.
Niin ei tarvi valittaa.Pörssihän on luotu juuri teitä tolloja varten,jotka rahoittavat tuon pyramidipelin,ja teille jää lopulta musta-pekka käteen.
- 0,001%
turha sinne fortumin yhtiökokoukseen on pienomistajan mennä asiaansa ajamaan ,jää läpi menemättä liian pienien omistusosuuksien takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843212
- 751281
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1721210Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103961Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43839
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78825Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825- 95817