väitetään täällä. Niin varmaan sanotaan raamatussa.
Mutta väitän vastaan.
Otan esimerkin. On ihminen, joka elää nuhteetonta elämää ilman syntiä. Olkoon vaikka erakko, joka ei edes tapaa montaa ihmistä elämänsä aikana. Hän ei loukkaa ketään, ei riko ketään vastaan. Täyttää helposti kaikki kymmenen käskyä. Rakastaa luontoa ja luontokappaleita.
Mutta ei usko jumalaan.
Vl- uskon mukaan tällainen ihminen ei pääse taivaaseen, koska ei usko. Eikö niin?
En usko. En usko, että jos on olemassa jumala, joka on armollinen, että hän estäisi em. tapaisen ihmisen taivaaseen pääsyn. En usko.
Arvelen jumalan tekevän poikkeuksen em. ihmisen kohdalla ja pullauttavan sen sijaan ulos vaikka jonkun itseensä tyytyväisen vl:n.
Mutta väitän vastaan.
Otan esimerkin. On ihminen, joka elää nuhteetonta elämää ilman syntiä. Olkoon vaikka erakko, joka ei edes tapaa montaa ihmistä elämänsä aikana. Hän ei loukkaa ketään, ei riko ketään vastaan. Täyttää helposti kaikki kymmenen käskyä. Rakastaa luontoa ja luontokappaleita.
Mutta ei usko jumalaan.
Vl- uskon mukaan tällainen ihminen ei pääse taivaaseen, koska ei usko. Eikö niin?
En usko. En usko, että jos on olemassa jumala, joka on armollinen, että hän estäisi em. tapaisen ihmisen taivaaseen pääsyn. En usko.
Arvelen jumalan tekevän poikkeuksen em. ihmisen kohdalla ja pullauttavan sen sijaan ulos vaikka jonkun itseensä tyytyväisen vl:n.
Vastaukset 19
Vanhimmat
maailan väkiluku on x-ihmistä ja lestadiolaisia niistä on joku promillen tuhannesosa, niin nämä kaikki muut joutaa helvettiin koska ei nyt satu olemaan kuulleet lars leevistä. Kuulostaa aika kohtuuttomalta. Olis hauska kuulla perusteet sille että kuinka jumala olis juuri valinnut tämän porukan valituksi kansakseen. Raamatussa kai puhutaan ihan eri porukasta....
Raamattu kertoo myös Jeesuksen sanoneen, että jos hän ei olisi tullut ja puhunut heille (juutalaisille) heitä ei mistään syytettäisi, mutta että nyt heidän on mahdotonta puolustella syntiään.
kysyn Sinulta, kun tunnut tuntevan Raamattusi.
Onko niin, että Raamattun sisällön perusteella voidaan synnyttää satoja erilaisia uskontoja, jotka kaikki ovat kuitenkin Raamatun mukaisia, mutta kuitenkin riittävän erilaisia ollakseen eri kristinuskon haara tai lahko?
Ts. Raamattu on erittäin moniselitteinen kirja, jota tulkitsemalla voidaan tulla samasta asiasta varsin erilaisiin päätelmiin.
Ts. ne jotka sanovat uskovansa Raamatun mukaan, voivat vain sanoa uskovansa erään Raamatun tulkinnan mukaan.
>> Onko niin, että Raamattun sisällön perusteella voidaan synnyttää satoja erilaisia uskontoja
>>sen totuuden vastakohta, jonka Jeesus on ilmoittanut ja joka on raamattuunkin kirjoitettu.
En minä niin väittänyt, vaikka tietysti voihan niinkin ajatella, että esitin tuossa edellisessäkin eräänlaisen "tulkinnan". Jos joku haluaa raamattua tulkita ja väittää, että hänellä on tiedossaan se ainoa oikea raamatuntulkinta, niin kaikin mokomin. Voi ollakin niin tai olla olematta.
Tuo, minkä sanoin Jeesuksen opetuksista, jotka raamattuunkin on kirjoitettu, pitää paikkansa, vaikka sen miten päin tulkitsisi. Sen sijaan jos siitä poiketaan ja toimitaan niitä vastaan jonkun muun yksittäisen raamatunkohdan perusteella, silloin ei minusta enää seurata Jeesuksen oppia.
Mutta kuten sanottu, minä en edes itse kuvittele pystyväni tulkitsemaan raamattua ainoalla oikealla tavalla ja siksi suhtaudun hiukan epäillen niihin, jotka sellaista väittävät.
1. Kor. 4:20 Sillä Jumalan valtakunta ei ole puheessa, vaan voimassa.
Huomaat varmaan nyt, että en saa oikein asiaani sanottua ilman, että "tulkitsen" raamattua. Ristiriidassa kirjoitukseni sisällön kanssa, eikö? :)
Lainasin loppuun raamatunkohdan, jossa Paavali kirjoitti Jumalan valtakunnan olevan, ei puheissa, vaan voimassa. Tämä ei ole näin siksi, että Paavali on niin kirjoittanut, vaan se on tosiasia, jonka Paavali on havainnut ja kirjoituksessaan sitä kuvannut.
Jos raamatusta sanotaankin, että se on kirjoitettu Pyhän Hengen vaikutuksesta, niin sen ovat silti kirjoittaneet ihmiset ja siksi siihen minusta tulee myös suhtautua -- ei niinkään absoluuttisena totuutena sinänsä -- vaan niiden ihmisten kuvauksena siitä totuudesta.
Sen sijaan totuus on todellisuutta, eikä se ole puheissa tai kirjoituksissa, vaan voimassa.
ihmisiä puolustamaan sen takia että asuu erakkona...raamatussa sanotaan:siellä missä kaksi tai kolme yhdessä kokoontuu siellä on myös jumala...en muista ihan sana tarkasti loppua...
ei ihminen yksin voi säilyä uskomassa. ei teot ole pelkästään syntiä!!!!!!!!!vaan myös ajatukset, joita sanotaan kiusauksiksi!!!!!!!!!!mistä tiiät kuinka monta "ärräpäätä" tuo erakko on turmeluksissaan siellä ladellut, kun et ole ollut kuulemassa...eli ei se jumala nuin vain armahda....se olisi sama kuin ajattelisi että no kaikkihan me ollaan usovaisia...!?!
että jos kiroilee, ei pääse taivaaseen? Kyllä se vaan on niin, että on sama uskooko vai ei, kunhan elää toisia ja luomakuntaa kunnioittaen, niin pääsee johonkin.. en sano taivaaseen, mutta johonkin maailman sieluun vaikka. Kukaan ei tiedä mikä siellä odottaa mutten usko, että se paikka vaatii mitään tietynlaista uskomista vaan vain hyvyyttä.
kuulostaa ahdasmieliseltä, pakkopullalta jne...mutta sitä se ei meille ole!!!!!!!!!!! en ole kuullut YHDENKÄÄN parannuksen saanutta katuva että teki parannuksen! on sanonut monet että on löytänyt sen ilon ja rauhan sydämelle jota on kauan etsinyt...sitä ei osaa sanatarkasti kuvata mitä se elämä on vanhoillisena elää...niin monelta on kauheita ennakkoluuloja tai sitten asenne muuten negatiivinen...ole 25v ja lapsesta asti ollut vanhoillinen...ehkä yläasteella ja alaasteella kuuli lessu haukuntaa yms. joka suht normaalia lasten maailmassa, mutta nyt työelämässä olen suurin osin kuullut vain hyvää palautretta kuinka meistä paistaa elämän myönteisyys, ilo, rehellisyys, luottamus...sitä me haluaamme olla...mutta se ei tee meistä ihmisinä sen parempia kuin muistakaan!!!!näen uskoni rikkautena elämässä!
Kyllä näin varmaan on kohdallasi ja monen muun, mutta on täällä kerrottu toisenlaisistakin kokemuksista. Ihmiset ovat erilaisia.
ei meitäkään ole "samalla muotilla tehty" vaan olemme jokainen yksilönä oma persoona.usko yhdistää.en voikkaan kaikkien puolesta sanoa että ovat rehellisiä, mutta sen voin sanoa, että silloin ei ole heillä kaiki asiat kohdallaan!
kuten amiksessa minulta kysyttiin että mitä ne LESSUT siellä baareissa tekee kun ei muut sitten sinne mahdu????kysyin vain kaverilta että mitähän lessuja ne mahtaa olla kun siellä ovat!!!!eli he ovat uskonsa teoillaan kieltäneet!!!ei heitä voi sanoa vl:ksi, mutta ehkä he eivät sitä ole itse hoksanneet minne ovat luisuneet...väärille teille...eli paljon on "tekoja" jotka antavat väärän kuvan meistä...ja kukapa uskaltaa ison joukon edessä, jossa yleensä usokvaisten "nolaamiset" tapahtuu avata suuta ja kertoa kuinka asia on, joten tämmösistä tilanteista jää monesti väärät kuvat...
uskoa kysytään! Ja jos uskot jumalaan haluat täyttää hänen tahtonsa. silloin sinä olet oikealla tiellä.
Kyllä mainitsemissasi olosuhteissa voi olla helppo täyttää käskyt, mutta jos ei usko jumalaan, vähättelee hänen käskyjään. Ja kun asia on niin että käsky sanoo "minä olen herra sinun jumalasi älä pidä muita jumalia" miten jos ei usko jumalaan, niin uskooko silloin itseensä vai mihin. joka tapauksessa käsky jää täyttymättä.
jokainen käsky on tärkeä. ja ilman uskoa on mahdotonta kelvata jumalalle.
Mies on oppimaton eikä ole koskaan kuullut teidän (vl) jumalistannen.
Hn uskoo luonnossa esiintyviin asioihin: aurinkoon, kuuhun, kukkiin ja mehiläisiin. Hän uskoo kauneuteen ,valoon ja pimeyteen.
Ei yksin ollessakaan kiroilla tarvitse, jos on tasapainossa itsensä kanssa. Kenellä hän tekisi syntiä, kun ei juuri ketään tapaa?
Aika tavalla mahdotonta olla niin tietämätön tässä yhteiskunnassa. Uskon että ihminen jollakin tasolla aina tietää että on jotain korkeampaa kuin me ihmiset, vaikka kuin asuis keskellä ei mitään. Ja ei kukaan itsestään ole syntynyt joten joskus on ollut toisten seurassa. mutta enhän ole kaikkitietävä joten asian voi tulkita kukin tavallaan. mahdoton vastata, siihen et tiedä sinäkään vastausta.
Tärkeintä on nyt, että me tiedämme jumalasta ja uskoisimme häneen, jos kiellämme se on siis epäusko. koska tiedämme, on oikeastaan turha pohtia tuota erakko kysymystä. Paras olisi jos kaikki saisivat uskon sydämelleen.
Meillä (VL) ei ole omaa jumalaa, vaan hän on sama joka on tämän maailman ja meidät kaikki luonut. Lue katekismusta niin sieltä löytyy koko uskon tärkeys. Se on hyvä kun pohdit näitä asioita, mutta rukouksella pyytäen vielä että jumala avais sanansa sinulle ja saisit uskon.
"Usko, on vahva uskallus niihin joita toivotaan ja ei näkymättömistä epäile"
Miksi uskoa vain näkyvään ja taistella sen kaiken luojaa vastaan?
Muista rikas mies, joka oli niitä käskyjä ja hyveitä noudattanut. Ei teot,ei usko yksin, vaan armoa armon päälle.
kaikkien syntien äiti.
synti kuin murha, raiskaus, pedofilia, pahoinpitely, vapaudenriisto.
Nyt kyllä olen kovasti eri mieltä.
Olen vaivan varma siitä, että ateisteissa on aivan yhtä hyviä ihmisiä, kuin uskovaisten ihmisten parhaat. Siitä huolimatta, etteivät he usko teidän jumalaanne.
Jos jumala on olemassa ja jos taivas on olemassa ja sinne valitaan tietyt ihmiset ihmiskunnasta tietyin perustein, niin uskon, että sinne valitaan hyviä ihmisiä riippumatta heidän uskonnollisesta vahaumuksestaan tai riippumatta edes siitä, uskooko tämä mihinkään.
Jos siis jumala on olemassa ja hän on kaikkivoipa ja näkee kaikkien sisimpään.
No. Uskon kyllä vahvasti, että kaikki me, uskovaiset ja uskottomat menemme ihan samaan paikkaan kuoltuamme. Hautaan tai kukkapurkkiin, jos meidät poltetaan. Henki on sitä ennen pihissyt meistä ulos. Kaikki me maadumme, lahoamme ja toukat käyttävät ruumiimme ravinnokseen samalla lailla. Uskovainen kasvaa horsmaa siinä kuin uskomaton pakanakin.
.. kun sanotaan että epäusko on kaikkien syntien äiti.
Kun ihminen elää epäuskossa. Kieltää siis jumalan, hänen sanansa ja käskynsä olemassa olon. siitä seuraa että ihminen rikkoo jumalan käskyjä vastaan. Tappaa ja on lähimmäisilleen paha. Kaikki lähtee epäuskosta.