Ammattiautoilijalle

Työajokuski

Vaikka perseesi alla onkin useita tonneja terästä lasti päälle, ei se oikeuta sinua vilkuttamaan valoja puolen metrin päässä takapuskuristani. Varsinkin kun kuljimme Kehä II:n ramppia, jossa on 60km/h nopeusrajoitus. Syy siihen, että väljästi noudatin tuota rajoitusta, oli se, että en halua ylimääräisiä kustannuksia enkä lisäyksiä meriittilistaani virkavallan toimesta. Ei siis se, että vittumaisuuksissani halusin rajoittaa ylvästä etenemistäsi. Kehottaisin sinua miettimään miksi nuo kuudenkympin laput sinne on yleensä laitettu. Jos et sitä ymmärrä, olet tosiaan väärällä alalla.

3

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muuttuu

      Mitenkään väheksymättä näitä paku, taksi tms. kuorma-autonkuljettajia niin ammattiautoilijoiden ajokäytös / ajotaito tuntuu karisevan samaa tahtia kun uusia kykyjä tulee eläkkeelle siirtyvien tilalle.

      Hommahan menee nykyisin näin; Nuoriso kouluttautuu erittäin hyvin saadakseen hyvän työpaikan. Ne jotka eivät kouluta itseään, päätyvät usein juuri mm. näihin ammatteihin, joissa ei varsinaista koulutusta vaadita.

      Syyt miksi eräät eivät halua kouluun, voi jokainen päätellä itse. Aikaisemmin mm. rekkakuski oli arvostettu ammatti tai ainakin he itse uskoivat niin. Heidän ajokäytös oli sen mukaista. Sama oli tilanne taksien osalta. Paku ja jakelukuskit ovat sitten asia vielä erikseen.

      Jos liikenteessä näkee hyvin käyttäytyvän ammattiautoilijan voi vetää rastin seinään. Vuoden kuluttua seinässä ei ole montaa rastia. Jos näkee hyvin käyttäytyvän paku- tai jakelukuskin voi tehdä mitä vain ja vuoden kuluttua huomaa että eihän tässä ole tullut tehtyä sitten yhtään mitään...

      Eräs tj. sanoi että hän tekee työhaastattelut siten että haastateltava ajaa ja hän istuu kyydissä. Ajokäytös kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.

    • Kuulun itse pakukuskeihin ja olen toiminut alalla 13vuotta ja kilometrejä yli miljoona. Olen huomannut saman että meillä olisi petraamisen varaa ja näinhän se homma yleensä etenee että nuoret tulevat rahtarit aloittavat paku hommista ja se kyllä näkyy. Vaan onpa ammattikuskejakin olemassa eli ei yleistetä ja se vaan on niin että me olemme paljon liikenteessä ja tottakai virheitä sattuu ja sitten meidät huomataan kun on vähän isompi auto ja joudumme olemaan välillä vaikka jalkakäytävällä tai joudumme jättämään automme johonki muualle kuin parkkipaikalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2789
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      62
      2247
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1939
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1522
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      61
      1078
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      230
      875
    10. 39
      770
    Aihe