Vaikka perseesi alla onkin useita tonneja terästä lasti päälle, ei se oikeuta sinua vilkuttamaan valoja puolen metrin päässä takapuskuristani. Varsinkin kun kuljimme Kehä II:n ramppia, jossa on 60km/h nopeusrajoitus. Syy siihen, että väljästi noudatin tuota rajoitusta, oli se, että en halua ylimääräisiä kustannuksia enkä lisäyksiä meriittilistaani virkavallan toimesta. Ei siis se, että vittumaisuuksissani halusin rajoittaa ylvästä etenemistäsi. Kehottaisin sinua miettimään miksi nuo kuudenkympin laput sinne on yleensä laitettu. Jos et sitä ymmärrä, olet tosiaan väärällä alalla.
Ammattiautoilijalle
3
575
Vastaukset
- muuttuu
Mitenkään väheksymättä näitä paku, taksi tms. kuorma-autonkuljettajia niin ammattiautoilijoiden ajokäytös / ajotaito tuntuu karisevan samaa tahtia kun uusia kykyjä tulee eläkkeelle siirtyvien tilalle.
Hommahan menee nykyisin näin; Nuoriso kouluttautuu erittäin hyvin saadakseen hyvän työpaikan. Ne jotka eivät kouluta itseään, päätyvät usein juuri mm. näihin ammatteihin, joissa ei varsinaista koulutusta vaadita.
Syyt miksi eräät eivät halua kouluun, voi jokainen päätellä itse. Aikaisemmin mm. rekkakuski oli arvostettu ammatti tai ainakin he itse uskoivat niin. Heidän ajokäytös oli sen mukaista. Sama oli tilanne taksien osalta. Paku ja jakelukuskit ovat sitten asia vielä erikseen.
Jos liikenteessä näkee hyvin käyttäytyvän ammattiautoilijan voi vetää rastin seinään. Vuoden kuluttua seinässä ei ole montaa rastia. Jos näkee hyvin käyttäytyvän paku- tai jakelukuskin voi tehdä mitä vain ja vuoden kuluttua huomaa että eihän tässä ole tullut tehtyä sitten yhtään mitään...
Eräs tj. sanoi että hän tekee työhaastattelut siten että haastateltava ajaa ja hän istuu kyydissä. Ajokäytös kertoo enemmän kuin tuhat sanaa. Kuulun itse pakukuskeihin ja olen toiminut alalla 13vuotta ja kilometrejä yli miljoona. Olen huomannut saman että meillä olisi petraamisen varaa ja näinhän se homma yleensä etenee että nuoret tulevat rahtarit aloittavat paku hommista ja se kyllä näkyy. Vaan onpa ammattikuskejakin olemassa eli ei yleistetä ja se vaan on niin että me olemme paljon liikenteessä ja tottakai virheitä sattuu ja sitten meidät huomataan kun on vähän isompi auto ja joudumme olemaan välillä vaikka jalkakäytävällä tai joudumme jättämään automme johonki muualle kuin parkkipaikalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721445
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411029Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38735- 14650
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21640- 37637
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17583Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577