No niin reilut puoli vuotta kestänyt Roa kuuri loppuu viikon kuluttua ja täytyy sanoa että olen enemmän kuin tyytyväinen, finneistä ei ole tietoakaan ja arvetkaan eivät pahemmin punoita tai muutenkaan näy. Kärsin siis keskivaikeasta aknesta. Annostus oli alussa 40mg ja siitä nosteltiin pikkuhiljaa aina 70mg:aan saakka painon olessa hieman yli 80kg. Rasva- ja maksa-arvot pysyivät koko kuurin ajan hyvinä, ja oikeastaan sivuvaikutuksia ei ollut muita kuin huulten kuivuminen, bebanthenia sai vähän väliä huuliin laittaa. Harmittaa vaan kun en aiemmin tullut tätä kuuria syöneeksi vaan kärsin huonon ihon aiheuttamista itsetunto-ongelmista. Nyt pitää vaan toivoa että näpyt pysyy poissa, jos ei niin en kyllä jää enää odottelemaan vaan otan heti uuden kuurin.
Roa kuuri päättyy
entinen finninaama
4941
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Käytin puoli vuotta roaccutania pienimmällä annoksella. Hoidon alussa iho oikein puhkesi kukkimaan patteja ja oli pahempi kuin koskaan aikaisemmin. Lääke alkoi tehota vasta n. 2 kuukauden päästä. Silmät olivat rutikuivat ja suupielet rohtuneet. Maksa ym arvot pysyivät kuitenkin hyvinä huolimatta viikonloppu bailauksista. Finnit ja ontelot kyllä hävisivät ja nautin hyvästä ihosta ILMAN meikkejä (3 vuotta). Rasvaisuus väheni. Ihohuokoset kutistui kokoon. Mustapäitä vähän mutta ovat pieniä. Kannattaa käyttää silmien kostutustippoja, koska mulle jäi ongelmaksi kuivat silmät.(voi tietty johtua muustakin) Tsemppiä kuurin aloittaville. Suosittelen.. Parempi kuin joku Apocyclin joka auttaa vain hetken.
Ihana kuulla tämmöisiäkin kokemuksia. Ettei toivo omasta paranemisesta ihan pääse kuolemaan. Tällä hetkellä tilanne vain näyttää niin synkältä itsellä :(... Hyvistä kokemuksista harvemmin kerrotaan ja nämä palstat on täynnä vuodatuksia tyyliin "roaccutan ei auttanut mulla, sivuvaikutukset vievät hiukset päästä ja voi voi kun ei pääse ryyppäämään".. Teidänlaisienne (kuulunette kuitenkin enemmistöön) hoidosta apua saaneiden kokemukset antavat rohkaisua vaikealle alkutaipaleelle.
Jaksamista kaikille!
mullakin päättyi pari viikkoa sitten puolen vuoden mittainen roa kuuri ja olen kyllä todella tyytyväinen!!! ei finnin finniä naamassa ja arvetkaan ei tosiaan punoita kovin paljon.. nyt vaan toivon että ne finnit ei enää tuu takasi ja vaikka tuliski niin tiedämpähän mennä hakeen uuden kuurin.
Itse olen syönyt nyt 4 kuukautta roaa - ja naamassa vaikutus näkyy vain ja ainoastaan huulien kuivumisena. Alkaa pikkuhiljaa ottaa tosissaan päähän, että näyttää menneen 250 euroa aivan turhaan. Ei se mikään ihmelääke tunnu sittenkään olevan.