Sattuipa kesällä kerran verkkokortti rikkoutumaan. Ei siinä sitten muuta kuin uutta ostamaan eräästä alan liikkeestä.Menin sinne mieheni kanssa uutta verkkokorttia ostamaan ja koin aikamoisen nöyryytyksen. Itse olen perillä tietokoneista enemmäm kuin mieheni ja kun esitin asiani liikkeessä niin nuori miesmyyjä alkoikin puhua vaan miehelleni, ei huomioinut minua laisinkaan. Tämä myyjä katseli vain miestäni ja kertoi asiat vain hänelle vaikka minä olin se asiantuntija joka tiesi mitä haetaan.Enpä enää avaa sen liikkeen ovea, olen miettinyt soittaisinko liikkeen johtajalle ja kertoisin tapahtuneen vai ilmoitanko suureen ääneen mistä saa tällaista palvelua.
sattuipa tietotekniikkaliikeesä
milla
163049
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
muuttuu.Sun elämästäs suunta puuttuu!!Relaa pliis :)
kerro
Menin ostamaan käytettyä modeemia. Ei kuulemma löydy kuin sellaisia joihin ei ole ajureita missään. "Mutta meillä olisi tällaisia uusia (=kalliita)." Sanoin ei kiitos, en tarvitse uutta, käytetty (=halpa) riittää minulle. Yllättäen nurkista löytyikin yksi sopiva. No ei toiminut. Vein takaisin. Vaihtoehtona oli ostaa uusi, ei rahoja takaisin. Otin romppuja, en ruvennut riitelemään mokoman summan takia. Koneen ostin myöhemmin toisesta liikkeestä. Jälkeenpäin vasta tuli mieleen että saattoi olla tietoinen kusetus kyseessä (myytiin tietoisesti risa modeemi?).
Ai niin, käytetyn modeemin ostin toisesta liikkeestä. Kysyin löytyykö ajureita. Kaveri etsi netistä, löytyi. Pyysin korpulle, sain. Kaupan päälle tarjottiin piuhaa. Tätä kutsutaan palveluksi.
Mutta kuitenkin mies oli se joka modeemisi maksoi, eikös vaan?!
Todellakaan ei maksanut mies, vaan minä itse.
Kerro Milla-rakas, miksi otat asian esille vasta nyt?
Oletko vähän jälkijättöinen?
Uskon, että olet dorka
Eipä anna aihetta tällä palstalla keskustellakaan koska vastaukset muutamaa poikkeusta lukuunottamatta ovat dorkia.
En enää kommentoi tällä palstalla joten terveisiä vaan kaikille viisaille kommenttien kirjoittajille.
tosi dorka kun viivyttelet asioiden kanssa.
tuota kutsutaan jälkijättöisyydeksi
näin kauan miettiny tota asiaa ennenks tuut julkisuuteen asias kans. olisit heti puuttunu asiaan etkä vasta nyt monen kuukauden päästä ala täällä sitä puimaan. ei taida paljo auttaa.
Kesästä asti olet miettinyt asiaa ja nyt rohkaistuit kirjoittamaan tälle palstalle?
Olisit ottanut asian esille liikkeessä ja kertonut, että sinä olet ostaja, ei miehesi.
Itsekin teen niin jos palvelu ei miellytä ja aina on homma sen jälkeen toiminut.
kerrotko liikkeen nimen?
Eihän vain ole kyseessä toi liike Jukolanporissa?. Jos on, niin en ihmettele yhtään..
Todella asiantuntevaa palvelua sain sieltä.
Ylitti odotukset. Kerran yksi laite ei toiminut ja vein sen takaisin ja ilman mitään kyselyjä, sain rahat takaisin.
Joskus näinkin päin?
(ks. edellä ja vedä johtopäätökset ;) )
Kynäniskoilla MITÄÄN käsitystä, eikä myöskään sosiaalisesta kanssakäymisestä!! Kysy vaikka keneltä bittihirmulta, ne ei paljoo turhia juttelele!
PERKALE
MB 9/2005 tietokoneliikkeiden arvostelussa pisteitä (5 max.) asiantuntevuus 2, ripeys 5, palvelu 3, liiketilan olemus 2, sijainti 2.
paljon hauskaa tavaraa
tarjouksen läpikäynti
- sijainti
- väsynyt ote
Ei kehuttu mitenkään hirveesti "väsyneen oloinen myyjä, näytönohjain ei kovin moderni, äänikortin optiset liitännät arvoitus, tarjous epäselvähkö jne." Lisäpisteitä sai ilmaisesta kotiinkuljetuksesta.
Seuraavan kerran tilata vaikka www.verkkokauppa.com osoitteesta..
Tämän seudun kauppoihin en jalallani astu enää,ihan hintojenkaan vuoksi!