Sattuisiko kellään olemaan ko. CD:tä Joensuun lähialueella? Olisin kiinnostunut hieman "tutustumaan" siihen. Vaivannäkö palkitaan.
Jos joku ilmoittautuu, sovitaan tarkemmin vaikka puhelimitse.
Jos joku ilmoittautuu, sovitaan tarkemmin vaikka puhelimitse.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Käykö CD-järvikartat Garmin 60C:n?
Jos tarkoitat Merenkulkulaitoksen CD-Merikarttaa, niin ei taida valitettavasti käydä mikäli olen oikein ymmärtänyt.
Joensuun alueesta eli Oravista itäänpäin ei ole olemassa merenkulkulaitoksen aineistoihin perustuvaa CD- tai muutakaan numeerista karttaa
On ilmestynyt tänä syksynä Garmin Bluechart-CD, joka sisältää järvikartat suurinpiirtein kaikilta Suomen järvialueilta.
Sanot "suurinpiirtein" kaikilta järvialueilta, onko Joensuun suunnalta vai eikö ole. Ja jos vaikka olisikin, niin ei ole MKL:n aineistoihin virallisesti perustuva kartta. Käyttäjä tulee kohtaamaan ongelmia.
http://www.marinea.fi/shop/product_catalog.php?c=38
mutta ei se vakuuttanut. Tuote vaikuttaa sellaiselta, että merenkulkulaitoksen karttapohjat on vaan digitoitu. Tiedänpä vaan että ongelmia tukee, jos yrittää sijoittaa GPS:llä mitattua sijaintia noille pohjille. Ei toimi samalla tavoin, kuin on totuttu rannikkoalueilla. Vanha vitsi, jos MKL ei ole julkaissut CD-karttaa, niin eipä kannata luottaa muihinkaan virityksiin.
P.S. Uudismittaukset ovat käynnissä Joensuun suunnalla Saimaan vesistöä.
Vai ei se vakuuta. No ihan minuakaan, pitää odotella ja ainakin kevään messuilla yrittää tutustua tuotteeseen ja voihan olla että ensi kesäksi tulee muutakin tarjolle.