Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

seksitaudit suussa

lyhyt ja ytimekäs kysymys,( tai muutama) eli: MItkä kaikki taudit voivat olla myös suussa ja tarvitaanko niihin erillinen lääke vai paraneeko tauti myös suusta yhdellä samalla lääkkeellä? Tarvitaanko suu diagnoosia siis edes?
Ja vielä: Voivatko nämä suussa olevat taudit sitten tarttua suutelemalla? Tiedän että jos suussa on tauteja ja suutelee esim. penistä niin taudit voi tarttua penikseen eli miksei sitten myös suuhun?
82008
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

klamydia, tippuri,kuppa, hiv ja vissiin myös kondylooma (en oo varma vikasta) tarttuu myös suuhun ja suusta.. lekuriin

Äänestä

Jos olet mustanmakaran kanssa.Liukkaasti kokesiin.

Äänestä
  • ajattelin täydentää että herpes tarttuu myös suuhun joten jos otat suihin kundilta jolla on herpes puhjennut niin saat todennäköisesti herpeksen suuhusi!!

    Äänestä

pieni tarkennus kysymykseeni! Eli voivatko nämä suussaolevat taudit tarttua sitten suusta suuhun siis niinku suutelemalla suuta? Kyllähän suussa on limakalvoa joten... Asiallisia vastauksia kiitos!

Äänestä
  • Yskänrokko eli herpes simplex 1 tarttuu kukintavaiheessa suusta suuhun.
    1-tyyppi ja 2-tyypin herpes voi tarttua myös yläpäästä alapäähän tai toisinpäin. Tyyppi 2 on se perinteinen alapää-herpes.

    Lisää tietoa löytää hakukoneilla.

    Äänestä

henkilökohtaisesti voin sanoa että klamydia tartuu suuseksissä miehelle mutta kun tuota kortsua tuohon käyttöön ei ole kukaan kehittänyt minkäs teet!

ps.älkää nuolko torttua jos ette tiedä että puhdasta on sillä klamydia suussa on kuin rassaisi kaktuksella nielua edestakaisin!

Äänestä
  • ja millä lääkkeillä paranee,vai meneekö ajan kanssa ohi???..onko kuumetta?

    Äänestä

  • ydhd kirjoitti:

    ja millä lääkkeillä paranee,vai meneekö ajan kanssa ohi???..onko kuumetta?

    normaali hoito antibiooteilla joskin normaalia vahvempi hoito koska jos klamydia pääsee keuhkoon se on aika paha, kyllä lekuri kertoo!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukkanen kirjoitti:

lyhyt ja ytimekäs kysymys,( tai muutama) eli: MItkä kaikki taudit voivat olla myös suussa ja tarvitaanko niihin erillinen lääke vai paraneeko tauti myös suusta yhdellä samalla lääkkeellä? Tarvitaanko suu diagnoosia siis edes?
Ja vielä: Voivatko nämä suussa olevat taudit sitten tarttua suutelemalla? Tiedän että jos suussa on tauteja ja suutelee esim. penistä niin taudit voi tarttua penikseen eli miksei sitten myös suuhun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu