osaako kukaan viisas sanoa miksei xp sammu automaattisesti vaan aina pitää painaa lopulta sammutusnappulaa.onko biossíssa jokin tietty asetus.kaikkeni oon mielestäni tehny mut mikään ei tunnu auttavan.
ei sammu
potuttaa
6467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
xp:ssä näyttäisi olevan sellainen ongelma kun update-päivitykset ei onnistu, niin tilttaa koko koneen.
mitä sä oikee höpäjät?
Mee ohjauspaneeliin sielä virranhallintaan ja valihe mieleisesi sammutustapa...piste.
ei oo virranhallinnassa semmosia vaihtoehtoja...
On mulla biosissa sellainen valinta että sammuu.. ku lopetan...lisäasetuksissa ohjauspaneelissa virranhallinnassa oli se juttu ,josta edel. kerralla yritin selittää.Huom. bioseja on erinlaisia,mut jos osaat ja on rohkeutta,voit sieltä biosista riippuen löytää jopa helpolla sen kohan,mis määritellään sammumistapa.
Itelläki on kerran ollu sama ongelma. Johtuu siitä, että joku ohjelma on suunniteltu niin päin p****ttä, että se ei suostu sammumaan Windowsin pyynnöstä, eikä edes pakon edessä. Tämmöiselle ei Windows voi sitten mitään. Eli kokeile tätä:
-Kone pois verkosta.
-Sulje kaikki oikean alakulman ohjelmat.
-Paina CTRL ALT DEL, sulje kaikki prosessit paitsi:
explorer.exe, taskmgr.exe, services.exe, winlogon.exe, System, Järjestelmän vapaaresurssit.
-Mene Windows Tehtävienhallinnassa Käyttäjät välilehdelle ja valitse itsesi ja Kirjaudu ulos.
-Jos ilmoittaa jumittavista ohjelmista, niin sulje niitä siitä napista. Nämä jumittavat ohjelmat kertoo muutenkin jo niiden virheistä.
-Paina sammuta "tietokoneen nimi"
-Pitäis toimia.
Voit etsiä sen jumittavan ohjelman sulkemalla yksitellen noita ohjelmia, kunnes alkaa sammuminen onnistua.