nurinajo polkupyörällä

ida

ONko joku kaatunut polkupyörällä tai joutunut auton alle tai jotain?
Miten kävi? Käytitkö kypärä?

13

1270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ella ja Mia

      Niin tyttäreni 3v oli tarakalla lastenistuimessa kun jäällä pito loppui ja mentiin kumoon kyljelleen,me molemmat löimme päät katuun niin että päässä oikein tärähti kunnolla.Siitä tuli sitten käynti tekussa mutta mitään ei ollut kuitenkaan sattunut,olo oli pari viikkoa vähän sekava.

      Tytär itki kovasti mutta ei todettu hänelläkään vammaa,kiitos siitä että kypärät oli päässä kunnolla kiinni.

      • ida

        muistatko kypärän merkit?
        menikö ne vaihtoon?


      • ida kirjoitti:

        muistatko kypärän merkit?
        menikö ne vaihtoon?

        Monet lipat olen ottanut fillarilla. Kesäkelillä, normaalilla talvikelillä ja erittäin liukkaalla talvikelillä ;) Lapsena tuli liikuttua paljonkin fillarilla, kavereiden kanssa, kouluun jne. Nyt se on jäänyt aika vähiin.

        Talvella ei ihme kumma tullut mitään isompaa, vaikka monet komeat lennot sainkin.
        Kesällä taasen jälki oli monesti sen näköistä: on ollut kämmenet verillä, käsivarret ja kyynärpäät verillä ja polvet verillä. Pää on säilynyt isommilta kopsuilta.

        Eipä sitä kypärää ole tullut koskaan hommattua/käytettyä. Mutta suosittelen kuitenkin sen käyttöä, saattaa pienestäkin päähän kohdistuneesta iskusta tullat vakavat jälkiseuraamukset. Tai vaikka henki luiskahtaa.

        Varmaan pyöräilykypärien kanssa on sama juttu mitä mopokypärienkin kanssa. Eli jos kaadutaan / kypärään kohdistuu isku (jopa jos se putoaa lattialle, ainakin mopokypärien suhteen) niin eikun vaihtoon ja uutta tilalle. Minun tietämyksen mukaan kypärän pintajännite häviää ensimmäisessä kopsauksessa, eikä se enää sen jälkeen suojaa.


      • Ella ja Mia
        ida kirjoitti:

        muistatko kypärän merkit?
        menikö ne vaihtoon?

        Niin tietysti vaihtoon meni vaikka ei kypäriimme mitään suurempia vaurioita tullut,on vaihto tarpeen kun oli noinkin kova tälli.

        Minulla oli Met ja tytöllä Hamax leukasuojalla.


      • Rekkanainen
        ida kirjoitti:

        muistatko kypärän merkit?
        menikö ne vaihtoon?

        ...kun pyöräilykypärä onnettomuuden vuoksi saa kolauksen, se on ehdottomasti vaihdettava, vaikka näkyviä vaurioita ei olisikaan. Aivan kuten lasten turvaistuinten kanssakin on meneteltävä.


    • The Rat

      Nuorempana kaaduin useinkin. Muutaman kerran löin pääni, usein olivat polvet verillä, kerran meni puoli selkää ruvelle (kiitos kaupunki siitä betoniporsaasta mäen alla)...

      En käytä kypärää, en ole koskaan käyttänyt, enkä varmaan koskaan tule käyttämäänkään. Talvella sen käytön jotenkin vielä ymmärtäisi, kunnon kypärä kun suojaa mukavasti pakkasviimalta - mutta harvemmin tulee talvella pyörän selkään noustua.

    • ajo

      Kyllä, vasemmalle kääntyvä auto ajoi päälleni. Lensin auton konepellin kautta kadulle. Toinen jalka ja käsi verille, ei kuitenkaan raajoihin murtumia. Löin myös pääni katuun, mutta onneksi oli kypärä päässä. Kypärästä kylläkin murtui sisäosa tuuletusaukkojen välistä parista paikkaa. Jos kypärää ei olisi ollut, niin kallonmurtuma olisi kuulemma ollut lähes varma.

      • olla aika monta vuosikymmentä siitä, kun pyörällä viimeksi kaaduin. Koskaan en ole päätäni siinä loukannut. Kypärää en ole koskaan käyttänyt (pyöräillessä, muuten kylläkin) ja en käytäkään.

        Ideana kaatumisessa on se, että pitää pyrkiä siihen, että PYÖRÄ kaatuu, minä en. Opetin tämän saman lapsellenikin (silloin 6 vuotias?) ja heti oppi.


      • ida

        muisatko minkä merkkinen kypärä sulla oli käytössä? ja kuinka kireällä sulla oli leukahihna?


    • jukkendal

      Kesäisin on tullut kaaduttua terassipyöräilyn lomassa.Mitään en kylläkään niistä muista,pieniä lovia siellätäällä aamuisin havaittavissa.Ja aina on fillari ollu tallessa kotona.Ja lukossa.

      • Kirsi

        Eräs ystäväni törmäsi autoon ja seurauksena oli seuraavaa:
        -muistihäiriöitä
        -tiedon käsittelyn hitautta
        -muutoksia käyttäytymisessä ja tunne elämässä
        -tarkkaavaisuushäiriöt
        -väsymyyttä
        -aloitekyvyn puute
        -unihäiriöt
        -tasapainovaikeudet
        -muutoksia näkökentässä ja hajuaistimuksissa

        Monenlaista ikävää jolta kypärä olisi voinut pelastaa.


      • kypärätön 62 v mies
        Kirsi kirjoitti:

        Eräs ystäväni törmäsi autoon ja seurauksena oli seuraavaa:
        -muistihäiriöitä
        -tiedon käsittelyn hitautta
        -muutoksia käyttäytymisessä ja tunne elämässä
        -tarkkaavaisuushäiriöt
        -väsymyyttä
        -aloitekyvyn puute
        -unihäiriöt
        -tasapainovaikeudet
        -muutoksia näkökentässä ja hajuaistimuksissa

        Monenlaista ikävää jolta kypärä olisi voinut pelastaa.

        en ole koskaan ollut kolarissa enkä muutenkaan telonut päätäni, on minulla silti:
        - muistihäiriöitä
        - tiedon käsittelyn hitautta
        - muutoksia käyttäytymisessä ja tunne-elämässä
        - tarkkaavaisuushäiriöitä
        - väsymystä
        - aloitekyvyn puutetta
        - unihäiriöitä
        Listastasi minulla siis puuttuu vain kaksi viimeksimainittua.
        Töissä olen kyllä käyttänyt kypärää.
        Mistähän minun vikani johtuvat?


    • JonR

      Muksuna lentänyt pyörällä nurin niin usein ettei voi edes laskea, kypärää en käyttänyt kun katu-uskottavuus menee. Oikea polvi on vähän paskana mutta, siihen ei kypärä olis paljoa auttanutkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      148
      6362
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      73
      5274
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3705
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3310
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      126
      2540
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2296
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2068
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1446
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1228
    Aihe