Körmyniskat

Kepulainen asenneilmapiiri on erittäin itsepäinen selvien faktojenkin edessä. Pidetään entisestä tuhoisasta mallista kiinni hampaat irvessä, vaikka on selvästi nähtävissä, mihin hankaluuksiin se johtaa. Tätä voi kai nimittää kepulaiseksi körmyniskaisuudeksi.

Maaseutu on Suomelle tärkeä. Maaseudun ihmiset ovat niin ikään tärkeä ja tasapainottava osa väestöä. Maaseudun kuullukin olla rauhallisuuden tyyssija, muttei toimettomuuden tai järkeä vailla olevan puuhastelun kehto. Kepulaiset körmyniskat nimittävät kepukriittisyyttä ja kepuvastaisuutta maaseutuvastaisuudeksi. Nämä eivät kuitenkaan ole millään tavoin synonyymeja.

Kepulaisuuden tuhoisa vaikutus näkyi sotien jälekeisen kepupoliitiikan vaihtumisen seurauksena. Alkiolaisuudesta siirryttiin K-linjalaisuuteen ja seurauksena oli joukkopako maalta. Maaseutuväestölle annettiin katteettomia lupauksia tulevaisuudesta ja ruusunhohteinen kuva maaseudun kehityksestä. Tosiasiassa tuo ruusunhohde oli tarkoitettu vain maaseudun vähemmistölle, erityisesti ökyisännille. Enemmistö pakkasi kimpsut ja kapmpsut, teurastutti lehmänsä ja lähti Ruotsiin Kepua pakoon. Ei haluttu hallittua rakennemuutosta Ruotsin mallin, vaan Kepu tahtoi pitää väen väkisin maalla kurjuudessa ja sitten rysähti kertalaakista, kun 300 000 ihmistä kyllästyi kurjuuteen. Kepulle onkin tyypillästä välttämättömien korjausliikkeiden tekemisen viivästyttäminen siihen asti, kun tulee ajolähtö. Sitten kyllä syyt pannaan kernaasti muiden niskoille.

Samanlaiseen ajolähtötilanteeseen on ajauduttu nyt monissa Kepulandian kunnissa. Ne elävät kädestä suuhun ja etupäässä muiden rahoilla. Suurin työantaja näissä kunnissa on kunta itse. Matti Vanhasen poliittinen sanoma on se, että kuntauudistuksessa, jos sellainen ylipäätään halutaan, on huolehdittava syrjäseutujen asukkaista. Tätä ilosanomaa Kepu on levittänyt kautta aikain ja tulokset on nähtävissä. Siihen, miten parhaiten rahoitettaisiin ja järjestettäisiin sysrjäseutujen asukkaiden toimeentulo Kepu ei ole välittänyt puuttua. Se luottaa siihen, että etelän kaupungeista löytyy tarpeeksi iloisia veronmaksajia. Rakenneuudistus on Kepulle jo sanana lähes uskonpilkkaamista. Raimo Sailaksen täytyy olla heille henkilönä piruun verrattava.

Kepulainen körmyniskaisuus näkyy tälläkin palstalla hyvin. Kun esim. Jabä tekee hyviä ehdotuksia maaseudun selviämisstrategiaksi, nämä tyrmätään oikopäätä, kun kepulaisuuteen kuuluu vaistonvarainen muutosvastarinta ja uudistumisen pelko. Kepulimieli luottaa vain tukiin, avustuksiin, iloisiin veronmaksajiin. Oma-apu on lähes tuntematon käsite.

Palataan maaseudun ihmisiin. Ei heissä mitään vikaa ole. Kepu on vaan tuhonnut poliitiikallan kaiken elämään kuuluvan aktiivisuuden ja passivoinut maaseudun tuensaajiksi. On maataloustukia, on valtionosuuksien tasauksia, on kuntien kriisiapua, on Matti Vanhasmaisia vaatimuksia syrjäseutujen asukkaiden huolehtimisesta. Mutta heti kun ehdotaan oman aktiivisuuden lisäämistä ja tehokkaampia rakenteita, karvat nousevat pystyyn. Kepulaisuus on tuhonnut näissä ihmisissä luontaiseen aktiivisuuden, omillaan eteenpäin menon ja luovuuden. Kaupunkien menestys on juuri siinä, ettei kaura kasva asfaltilla, minkä vuoksi ihmiset ovat pakottautuneet kekseliäisyyteen, jonka huipentumana on nykyinen informaatioteknologia.

Kepulaisuuteen kuuluu se, että muutoksiin lähdetään vasta pakon edessä tai katsellaan sivusta katastrofia kuten 60-luvun maaltapakoa. Ei haluta millään lailla ennakoida tilanteita saati yrittää sopeutua nähtävissä olevaan pitkällä aikavälillä. Nytkin maatalouspolitiikassa ollaan vain puolustusasemissa ja kaikki uudistamisehdotukset tyrmätään maaseutuvastaisuutena. Jos muussa yrityselämässä toimittaisiin näin, kutoisimme edelleen tehtaissa sukkia, myssyjä ja lapasia. Huopatossujen valmistus kukoistaisi.

Kaiken lisäksi Kepu pelottelee maaseudun ihmiset. Se antaa näiden luulla, että muut ovat viemässä heiltä kaiken. Aina kun tehdään jokin ihan järkevä uudistusehdotus kuten nyt kuntarakennetta pohdittaessa, Kepu ja körmyniskat keksivät, että se on maaseutuvastaisuutta. Todellisuudessa asia on päinvastoin, mikä tuli hyvin esille täällä esim. juuri Jaban maaseudun selviämisstrategiaehdotuksissa.

26

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerdis

      Erinomaisia huomioita.

      Keskusta on todellakin auringonlaskun puolue. Hyvänä esimerkkinä kuntauudistuksen vastustaminen ilman mitään rakentavaa omaa vaihtoehtoa. Syy tiedetään. Elinkelvottomienkin syrjäkuntien kunnanvaltuustoissa ja lautakunnissa kasvatetaan kepun poliittisia broilereita. Ilman niitä koko puolue romahtaisi, kuntalaisten edut eivät tässä paina.

    • Jaba_43

      Kepulaiset jarruttavat tehokkaasti kuntauudistusta kailottamalla kurkku suorana, ettei mitään saa tehdä pakolla, vaan kaiken on perustuttava vapaaehtoisuuteen.

      Näin estetään uudistukset.

      Mitä vapaaehtoisuuteen tulee, niin sehän ei naapurikateitten kepulaisten joukossa ole koskaan toiminut, kun joku aina kuntaliitokjsissa "häviää", niin liitosta ei ikinä hyväksytä.

      Sama koskee kuntien välistä vapaaehtoista yhteistyötäkin. Jos yksikin körmyniska katsoon, että joku ei sovikkaan meidän kunnalle, niin enemmistön ajama hanke kaatuu siihen.

      Kuntauudistuksessa joudutaan menemään lakisääteiselle tielle, mikä taitaa tietää kepulle oppositiota 2007 jälkeen, kun se ei vaalitappion pelossa uskalla rivetä nykyiseltä uudistuksia vastustavalta linjaltaan ennen vaaleja.

      Nähtäväksi jää, millaiseen takinkäännökseen kepu sitten on valmis vaalien jälkeen, kun hallitushinku on körmyniskoilla ollut aina suurempi kuin lupausten pitämisen halu.

      • JKPP

        Demokratian kunnioittaminen ei ole näköjään puoluekannasta kiinni:
        *******************************************************


        JACOB SÖDERMANIN HÄTÄHUUTO KUNNALLISEN DEMOKRATIAN PUOLESTA

        Kuntaliitokset ja suurläänit etäännyttävät päättäjät kansasta



        Monessa mukana ollut oikeustieteen lisensiaatti Jacob Söderman varoittaa liian rajusta kuntien yhdistämisestä. Hän pelkää sen johtavan päättäjien ja kansalaisten välisen kuilun syvenemiseen. Entinen kansanedustaja ja ministeri, maaherra, EU:n oikeusasiamies vetää suoran linjan hiipuvaan äänestysvilkkauteen.

        Neljä vuotta sitten vain 56 prosenttia äänioikeutetuista kuntalaisista kävi uurnilla. Vielä vuoden 1996 vaaleissa äänestäneitä oli sentään yli 61 prosenttia. Huippukautta elettiin kuusikymmentäluvulla, jolloin äänestysinto hipoi kahdeksaakymmentä prosenttia.

        - Kunnat ovat pohjoismaisen demokratian ydin. Aiemmin erilaisissa tehtävissä on ollut suuri joukko kuntalaisia. Nyt on kymmenen vuotta ollut vallalla kehitys, jolla luottamushenkilöiden määrää on vähennetty. Kuntia yhdistetään, lautakuntia pannaan yhteen. Tämä taas johtaa virkamiesvallan kasvuun, Söderman sanoo.

        - Taas suunnitellaan uusia kuntaliitoksia. Ja jälleen häipyisi paljon luottamushenkilöitä. Uskon, että tällä on yhteyttä siihen, että kunnallinen demokratia koetaan entistä etäisemmäksi ja ihmisten into äänestää on yhä vähäisempää. Olen huolestunut kunnallisen demokratian yleiskehityksestä. Nyt pitäisi todella ryhtyä pohtimaan sitä, miten kunnallinen demokratia turvataan jatkossa, Söderman vetoaa.

        Hän napauttaa valtiovarainministeriön suuntaan:

        - Varmaan ministeriön virkamiehet toivovat, että maassa olisi mahdollisimman vähän poliitikkoja, jotka miettivät epäkohtien poistamista ja uudistuksia, koska nehän aina maksavat. Mutta niistä uudistuksista voi olla hyötyä ihmisille.

        Söderman ei usko, että kuntaliitokset lopultakaan ovat taloudellisesti niin kannattavia kuin annetaan ymmärtää.

        - Eivät kulut ole juurikaan vähentyneet niiden liitosten jälkeen, jotka minä tunnen. Luottamushenkilöiden määrä kyllä on vähentynyt, mutta eivät kulut, maaherrana perusteellisesti myös kuntasektoriin perehtynyt Söderman sanoo

        Kuntien luottamushenkilöistä annetaan tiedotusvälineissä monta kertaa liian synkkä kuva, julkisen sanan neuvoston puheenjohtajana nykyisin toimiva Söderman arvioi.

        Hän ymmärtää, että se johtuu pitkälti lehdistön roolista; kirjoitetaan mieluiten epäkohdista.

        - Mutta suuri osa heistä uhraa melkoisen osan elämästään eikä siitä ole heille kovin suurta hyötyä. Ehkä toimittajien pitäisi hiukan paremmin ymmärtää, että luottamusmiehet ja virkamiehet tekevät hyvää työtä kuntalaisten puolesta, Söderman pohtii varovasti.
        Yksityistäminen on myös uhka



        Söderman näkee myös palvelujen yksityistämisen uhkaavan kunnallista demokratiaa.

        - On varmasti toimintoja, jotka yksityinen yritys voi hoitaa paremmin, mutta se merkitsee myös avoimuuden kaikkoamista, koska yrityksiä ei koske laki asiakirjojen julkisuudesta. Yrityksillä ei ole velvollisuutta tiedottaa, valvontamahdollisuudet huononevat, Söderman sanoo.

        Myös työntekijöiden ja asiakkaiden asema muuttuu. Söderman muistuttaa, että yritys voi käyttäytyä "bisnesmäisesti ihmisiä kohtaan, ei olekaan velvollisuus toimia hallintolaissa säädetyn hyvän hallintotavan mukaisesti".

        - Ja sitten on korruption mahdollisuus. Yritykset ovat aina jotain urakkaa hakemassa ja sitten lähdetään viemään syntymäpäivälahjaa ja joululahjaa ja järjestetään krapujuhlaa, Söderman luettelee.
        Käsittämätön lääniuudistus



        Yksittäisen kuntalaisen asemaa on Södermanin mielestä huonontanut myös lääniuudistus.

        - Kansalaisten asema on heikentynyt. Vanha lääninhallinto oli aikamoinen laillisuuden valvoja. Lääninhallitus valvoi, että kunnissa kansalaiset saivat sen, mitä lait lupasivat. Olen varma, että sosiaali- ja terveydenhuollon sekä koulutuksen kontrolli on tuntuvasti vähentynyt. Kunnalle se kontrolli ei aina ollut miellyttävää, mutta kuntalaisille se oli myönteistä, virkamiestensä kanssa kaikissa Uudenmaan kunnissa aikanaan kiertänyt Söderman sanoo.

        Hän arvostelee voimakkaasti viiden mammuttiläänin ja erilaisten väliportaan elinten luomista.

        - Lääninhallinnossa tuhottiin järkevä järjestelmä. Uudistuksen tarkoitus jäi minulle ikuiseksi kysymysmerkiksi. Ja nythän nähdään, etteivät maakuntaliitot ole löytäneet minkäälaista roolia. Entä nämä TE-keskukset, joiden piti pelastaa Suomen työllsiyys. Ehkä ne tekevät jotain hyvää, mutta se on jäänyt minulta näkemättä.

        - Tätä ympäristöministeriön omaa väliporrasta en olisi suositellut kenellekään. Oli selkeästi parempi, kun ympäristöministeriö oli yhdessä muiden viranomaisten kanssa. Se joutui ottamaan huomioon muitakin vaatimuksia, Söderman paukuttelee.

        http://www.turunsanomat.fi/verkkolehti/?ts=1,4:2:0:0,4:2:1:1:2004-10-02,4:255716,1:0:0:0:0:


      • Matti Kepponen

        mm. kuntaministerillä on hirveä huoli pääkaupunkiseudun kuntarakenteesta. Sille on kuulemma"pakko tehdä jotain". Siitä huolimatta, että Vantaallakin on sentään lähes 200 000 asukasta.


      • Otsikossa hymiö
        JKPP kirjoitti:

        Demokratian kunnioittaminen ei ole näköjään puoluekannasta kiinni:
        *******************************************************


        JACOB SÖDERMANIN HÄTÄHUUTO KUNNALLISEN DEMOKRATIAN PUOLESTA

        Kuntaliitokset ja suurläänit etäännyttävät päättäjät kansasta



        Monessa mukana ollut oikeustieteen lisensiaatti Jacob Söderman varoittaa liian rajusta kuntien yhdistämisestä. Hän pelkää sen johtavan päättäjien ja kansalaisten välisen kuilun syvenemiseen. Entinen kansanedustaja ja ministeri, maaherra, EU:n oikeusasiamies vetää suoran linjan hiipuvaan äänestysvilkkauteen.

        Neljä vuotta sitten vain 56 prosenttia äänioikeutetuista kuntalaisista kävi uurnilla. Vielä vuoden 1996 vaaleissa äänestäneitä oli sentään yli 61 prosenttia. Huippukautta elettiin kuusikymmentäluvulla, jolloin äänestysinto hipoi kahdeksaakymmentä prosenttia.

        - Kunnat ovat pohjoismaisen demokratian ydin. Aiemmin erilaisissa tehtävissä on ollut suuri joukko kuntalaisia. Nyt on kymmenen vuotta ollut vallalla kehitys, jolla luottamushenkilöiden määrää on vähennetty. Kuntia yhdistetään, lautakuntia pannaan yhteen. Tämä taas johtaa virkamiesvallan kasvuun, Söderman sanoo.

        - Taas suunnitellaan uusia kuntaliitoksia. Ja jälleen häipyisi paljon luottamushenkilöitä. Uskon, että tällä on yhteyttä siihen, että kunnallinen demokratia koetaan entistä etäisemmäksi ja ihmisten into äänestää on yhä vähäisempää. Olen huolestunut kunnallisen demokratian yleiskehityksestä. Nyt pitäisi todella ryhtyä pohtimaan sitä, miten kunnallinen demokratia turvataan jatkossa, Söderman vetoaa.

        Hän napauttaa valtiovarainministeriön suuntaan:

        - Varmaan ministeriön virkamiehet toivovat, että maassa olisi mahdollisimman vähän poliitikkoja, jotka miettivät epäkohtien poistamista ja uudistuksia, koska nehän aina maksavat. Mutta niistä uudistuksista voi olla hyötyä ihmisille.

        Söderman ei usko, että kuntaliitokset lopultakaan ovat taloudellisesti niin kannattavia kuin annetaan ymmärtää.

        - Eivät kulut ole juurikaan vähentyneet niiden liitosten jälkeen, jotka minä tunnen. Luottamushenkilöiden määrä kyllä on vähentynyt, mutta eivät kulut, maaherrana perusteellisesti myös kuntasektoriin perehtynyt Söderman sanoo

        Kuntien luottamushenkilöistä annetaan tiedotusvälineissä monta kertaa liian synkkä kuva, julkisen sanan neuvoston puheenjohtajana nykyisin toimiva Söderman arvioi.

        Hän ymmärtää, että se johtuu pitkälti lehdistön roolista; kirjoitetaan mieluiten epäkohdista.

        - Mutta suuri osa heistä uhraa melkoisen osan elämästään eikä siitä ole heille kovin suurta hyötyä. Ehkä toimittajien pitäisi hiukan paremmin ymmärtää, että luottamusmiehet ja virkamiehet tekevät hyvää työtä kuntalaisten puolesta, Söderman pohtii varovasti.
        Yksityistäminen on myös uhka



        Söderman näkee myös palvelujen yksityistämisen uhkaavan kunnallista demokratiaa.

        - On varmasti toimintoja, jotka yksityinen yritys voi hoitaa paremmin, mutta se merkitsee myös avoimuuden kaikkoamista, koska yrityksiä ei koske laki asiakirjojen julkisuudesta. Yrityksillä ei ole velvollisuutta tiedottaa, valvontamahdollisuudet huononevat, Söderman sanoo.

        Myös työntekijöiden ja asiakkaiden asema muuttuu. Söderman muistuttaa, että yritys voi käyttäytyä "bisnesmäisesti ihmisiä kohtaan, ei olekaan velvollisuus toimia hallintolaissa säädetyn hyvän hallintotavan mukaisesti".

        - Ja sitten on korruption mahdollisuus. Yritykset ovat aina jotain urakkaa hakemassa ja sitten lähdetään viemään syntymäpäivälahjaa ja joululahjaa ja järjestetään krapujuhlaa, Söderman luettelee.
        Käsittämätön lääniuudistus



        Yksittäisen kuntalaisen asemaa on Södermanin mielestä huonontanut myös lääniuudistus.

        - Kansalaisten asema on heikentynyt. Vanha lääninhallinto oli aikamoinen laillisuuden valvoja. Lääninhallitus valvoi, että kunnissa kansalaiset saivat sen, mitä lait lupasivat. Olen varma, että sosiaali- ja terveydenhuollon sekä koulutuksen kontrolli on tuntuvasti vähentynyt. Kunnalle se kontrolli ei aina ollut miellyttävää, mutta kuntalaisille se oli myönteistä, virkamiestensä kanssa kaikissa Uudenmaan kunnissa aikanaan kiertänyt Söderman sanoo.

        Hän arvostelee voimakkaasti viiden mammuttiläänin ja erilaisten väliportaan elinten luomista.

        - Lääninhallinnossa tuhottiin järkevä järjestelmä. Uudistuksen tarkoitus jäi minulle ikuiseksi kysymysmerkiksi. Ja nythän nähdään, etteivät maakuntaliitot ole löytäneet minkäälaista roolia. Entä nämä TE-keskukset, joiden piti pelastaa Suomen työllsiyys. Ehkä ne tekevät jotain hyvää, mutta se on jäänyt minulta näkemättä.

        - Tätä ympäristöministeriön omaa väliporrasta en olisi suositellut kenellekään. Oli selkeästi parempi, kun ympäristöministeriö oli yhdessä muiden viranomaisten kanssa. Se joutui ottamaan huomioon muitakin vaatimuksia, Söderman paukuttelee.

        http://www.turunsanomat.fi/verkkolehti/?ts=1,4:2:0:0,4:2:1:1:2004-10-02,4:255716,1:0:0:0:0:

        ...


      • Jaba_43
        Matti Kepponen kirjoitti:

        mm. kuntaministerillä on hirveä huoli pääkaupunkiseudun kuntarakenteesta. Sille on kuulemma"pakko tehdä jotain". Siitä huolimatta, että Vantaallakin on sentään lähes 200 000 asukasta.

        Kyllä Helsinki, Vantaa, Espoo, Kauniainen ja Sipoo ennen pitkää yhtyvät, koska ihmiset asuvat, käyvät töissä, koulussa, ostoksilla, teattereissa, jne. vilkkaasti yli kuntarajojen, että rajat on helpompi poistaa kuin koettaa hoidella asioita kuntien välisenä yhteistyönä, mikä vain hidastaa prosesseja, etäännyttää demoktian ja aiheuttaa turhia byrokratiakustannuksia, kun yhteisiä asioita pitää moneen kertaan jauhaa joka kunnassa erikseen.


      • Jaba_43
        JKPP kirjoitti:

        Demokratian kunnioittaminen ei ole näköjään puoluekannasta kiinni:
        *******************************************************


        JACOB SÖDERMANIN HÄTÄHUUTO KUNNALLISEN DEMOKRATIAN PUOLESTA

        Kuntaliitokset ja suurläänit etäännyttävät päättäjät kansasta



        Monessa mukana ollut oikeustieteen lisensiaatti Jacob Söderman varoittaa liian rajusta kuntien yhdistämisestä. Hän pelkää sen johtavan päättäjien ja kansalaisten välisen kuilun syvenemiseen. Entinen kansanedustaja ja ministeri, maaherra, EU:n oikeusasiamies vetää suoran linjan hiipuvaan äänestysvilkkauteen.

        Neljä vuotta sitten vain 56 prosenttia äänioikeutetuista kuntalaisista kävi uurnilla. Vielä vuoden 1996 vaaleissa äänestäneitä oli sentään yli 61 prosenttia. Huippukautta elettiin kuusikymmentäluvulla, jolloin äänestysinto hipoi kahdeksaakymmentä prosenttia.

        - Kunnat ovat pohjoismaisen demokratian ydin. Aiemmin erilaisissa tehtävissä on ollut suuri joukko kuntalaisia. Nyt on kymmenen vuotta ollut vallalla kehitys, jolla luottamushenkilöiden määrää on vähennetty. Kuntia yhdistetään, lautakuntia pannaan yhteen. Tämä taas johtaa virkamiesvallan kasvuun, Söderman sanoo.

        - Taas suunnitellaan uusia kuntaliitoksia. Ja jälleen häipyisi paljon luottamushenkilöitä. Uskon, että tällä on yhteyttä siihen, että kunnallinen demokratia koetaan entistä etäisemmäksi ja ihmisten into äänestää on yhä vähäisempää. Olen huolestunut kunnallisen demokratian yleiskehityksestä. Nyt pitäisi todella ryhtyä pohtimaan sitä, miten kunnallinen demokratia turvataan jatkossa, Söderman vetoaa.

        Hän napauttaa valtiovarainministeriön suuntaan:

        - Varmaan ministeriön virkamiehet toivovat, että maassa olisi mahdollisimman vähän poliitikkoja, jotka miettivät epäkohtien poistamista ja uudistuksia, koska nehän aina maksavat. Mutta niistä uudistuksista voi olla hyötyä ihmisille.

        Söderman ei usko, että kuntaliitokset lopultakaan ovat taloudellisesti niin kannattavia kuin annetaan ymmärtää.

        - Eivät kulut ole juurikaan vähentyneet niiden liitosten jälkeen, jotka minä tunnen. Luottamushenkilöiden määrä kyllä on vähentynyt, mutta eivät kulut, maaherrana perusteellisesti myös kuntasektoriin perehtynyt Söderman sanoo

        Kuntien luottamushenkilöistä annetaan tiedotusvälineissä monta kertaa liian synkkä kuva, julkisen sanan neuvoston puheenjohtajana nykyisin toimiva Söderman arvioi.

        Hän ymmärtää, että se johtuu pitkälti lehdistön roolista; kirjoitetaan mieluiten epäkohdista.

        - Mutta suuri osa heistä uhraa melkoisen osan elämästään eikä siitä ole heille kovin suurta hyötyä. Ehkä toimittajien pitäisi hiukan paremmin ymmärtää, että luottamusmiehet ja virkamiehet tekevät hyvää työtä kuntalaisten puolesta, Söderman pohtii varovasti.
        Yksityistäminen on myös uhka



        Söderman näkee myös palvelujen yksityistämisen uhkaavan kunnallista demokratiaa.

        - On varmasti toimintoja, jotka yksityinen yritys voi hoitaa paremmin, mutta se merkitsee myös avoimuuden kaikkoamista, koska yrityksiä ei koske laki asiakirjojen julkisuudesta. Yrityksillä ei ole velvollisuutta tiedottaa, valvontamahdollisuudet huononevat, Söderman sanoo.

        Myös työntekijöiden ja asiakkaiden asema muuttuu. Söderman muistuttaa, että yritys voi käyttäytyä "bisnesmäisesti ihmisiä kohtaan, ei olekaan velvollisuus toimia hallintolaissa säädetyn hyvän hallintotavan mukaisesti".

        - Ja sitten on korruption mahdollisuus. Yritykset ovat aina jotain urakkaa hakemassa ja sitten lähdetään viemään syntymäpäivälahjaa ja joululahjaa ja järjestetään krapujuhlaa, Söderman luettelee.
        Käsittämätön lääniuudistus



        Yksittäisen kuntalaisen asemaa on Södermanin mielestä huonontanut myös lääniuudistus.

        - Kansalaisten asema on heikentynyt. Vanha lääninhallinto oli aikamoinen laillisuuden valvoja. Lääninhallitus valvoi, että kunnissa kansalaiset saivat sen, mitä lait lupasivat. Olen varma, että sosiaali- ja terveydenhuollon sekä koulutuksen kontrolli on tuntuvasti vähentynyt. Kunnalle se kontrolli ei aina ollut miellyttävää, mutta kuntalaisille se oli myönteistä, virkamiestensä kanssa kaikissa Uudenmaan kunnissa aikanaan kiertänyt Söderman sanoo.

        Hän arvostelee voimakkaasti viiden mammuttiläänin ja erilaisten väliportaan elinten luomista.

        - Lääninhallinnossa tuhottiin järkevä järjestelmä. Uudistuksen tarkoitus jäi minulle ikuiseksi kysymysmerkiksi. Ja nythän nähdään, etteivät maakuntaliitot ole löytäneet minkäälaista roolia. Entä nämä TE-keskukset, joiden piti pelastaa Suomen työllsiyys. Ehkä ne tekevät jotain hyvää, mutta se on jäänyt minulta näkemättä.

        - Tätä ympäristöministeriön omaa väliporrasta en olisi suositellut kenellekään. Oli selkeästi parempi, kun ympäristöministeriö oli yhdessä muiden viranomaisten kanssa. Se joutui ottamaan huomioon muitakin vaatimuksia, Söderman paukuttelee.

        http://www.turunsanomat.fi/verkkolehti/?ts=1,4:2:0:0,4:2:1:1:2004-10-02,4:255716,1:0:0:0:0:

        Söderman on joissain asioissa puhunut ihan fiksuja, mutta tässä hän on minun mielestäni täysin sekaisin.


      • Jaba_43 kirjoitti:

        Kyllä Helsinki, Vantaa, Espoo, Kauniainen ja Sipoo ennen pitkää yhtyvät, koska ihmiset asuvat, käyvät töissä, koulussa, ostoksilla, teattereissa, jne. vilkkaasti yli kuntarajojen, että rajat on helpompi poistaa kuin koettaa hoidella asioita kuntien välisenä yhteistyönä, mikä vain hidastaa prosesseja, etäännyttää demoktian ja aiheuttaa turhia byrokratiakustannuksia, kun yhteisiä asioita pitää moneen kertaan jauhaa joka kunnassa erikseen.

        Helsingillä ja Vantaalla on selvä valmius ja halua muodostaa suur-Helsinki. Espoo haraa asiassa vastaan, koska se pelkää joutuvansa maksumieheksi. Helsingin osalta mm. Jussi Pajunen ja Jan Vapaavuori keskeisistä helsingiläispäättäjistä ovat puhuneet kovasti liitoksen puolesta. Vantaan ja Espoon kunnallinen itsehallinto onkin vähän keinotekoista. Olisi tietysti mahdollista eli järkevää, että osin Vantaasta ja Espoosta voisi liittää luontevasti myös Keravaan, Tuusulaan ja Kirkkonummeen. Eli tässä pitäisi käyttää harkintaa sen mukaan, mitkä ovat minkin alueen toiminnalliset yhteydet.


      • RMP
        Jaba_43 kirjoitti:

        Söderman on joissain asioissa puhunut ihan fiksuja, mutta tässä hän on minun mielestäni täysin sekaisin.

        Södermanin kirjoituksesta paistaa elämänkokemus ja demokratian kunnioittaminen. Suomen ei syytä lähteä totalitarismin tielle vaikka Venäjä ja Kiina esimerkkiä näyttävätkin.


      • KMa

        "Kepulaiset jarruttavat tehokkaasti kuntauudistusta kailottamalla kurkku suorana, ettei mitään saa tehdä pakolla, vaan kaiken on perustuttava vapaaehtoisuuteen."

        Ei se että halutaan edetä vapaaehtoisuuden kautta ole mitään kuntauudistusten estämistä. On tosiasia että silloin kun kuntalaiset ovat lähes kaikki sitä mieltä että on aika pistää hynttyyt yhteen niin se silloin myös toimii paremmin kuin ylhäältäpäin johdettu pakottaminen.

        Ja toiseksi ei edes kokoomus ole sitä mieltä että pakkoliitos on se avain jolla asiassa edetään vaan että hallinto ei ole tärkein vaan palvelut ja sehän se tärkein kohta koko uudistus asiassa onkin.
        Myös sellainen erittäin huomioitava seikka on huomata mistä suunnasta koko uudistushanke on lähtenyt.

        "Tärkeintä ovat kuntalaisten palvelut - hallinto on toissijaista."
        http://www.kokoomus.fi/kokoomus_kunnissa/

        "Mitä vapaaehtoisuuteen tulee, niin sehän ei naapurikateitten kepulaisten joukossa ole koskaan toiminut, kun joku aina kuntaliitokjsissa "häviää", niin liitosta ei ikinä hyväksytä."

        Väärin, koska kunnassa missä minä asun on tuota yhteistoimintaa tehty jo 70-luvulta saakka eli yli kolmekymmentä vuotta. Ja kaikki ovat olleet siinä mukana ilman sen suurempia ongelmia. Se mitä on tuona aikana tapahtunut on se että yhteistyö kuntien määrä on kasvanut ja nykyään sillä alueella on viidenneksi suurin asukaskeskittymä Suomessa. Ei siis puhuta ihan pienestä yhteistyötoiminnasta.
        Tuohon yhteistoimintaan myös liittyy sekin asia että yhden kunnan pois jäänti ei aiheuta sitä että jokin hanke voisi vesittyä vaan yhteistyöhanke voi olla myös sellainen että siinä on mukana vain puolet yhteistyöryhmän kunnnista ja siihen voi myös myöhemmin liittyä.
        Lähes kaikki nuo yhteistyö kunnat tai kaupungit ovat aika kepuvoittoisia eikä se ole ainakaan estänyt yhteistyön syntyä eikä sekään että mukaan mahtuu myös vahvoja demari kaupunkejakin.

        Koska näissä kunnissa se tosiasia on jo aikoja sitten tunnustettu että kaikki asiat eivät ole aina oman kunnan kannalta aina niin kannattavia mutta kun taas toiset asiat ovat niin kokonaisuus on se mikä ratkaisee.

        "Sama koskee kuntien välistä vapaaehtoista yhteistyötäkin. Jos yksikin körmyniska katsoon, että joku ei sovikkaan meidän kunnalle, niin enemmistön ajama hanke kaatuu siihen."
        tuohon tulikin jo yllä vastattua.

        "Kuntauudistuksessa joudutaan menemään lakisääteiselle tielle, mikä taitaa tietää kepulle oppositiota 2007 jälkeen, kun se ei vaalitappion pelossa uskalla rivetä nykyiseltä uudistuksia vastustavalta linjaltaan ennen vaaleja."

        Tuota mihin tuo "uudistuksia vastustavalta linjaltaan ennen vaaleja." perustuu.

        Sillä jos olisit oikeassa ei koko palvelu ynnä kuntauudistuskeskustelua olisi edes ajateltu.
        Koska on paljon helpompi vastustaa koko uudistusta niin ettei siitä edes puhuta.

        "Nähtäväksi jää, millaiseen takinkäännökseen kepu sitten on valmis vaalien jälkeen, kun hallitushinku on körmyniskoilla ollut aina suurempi kuin lupausten pitämisen halu."

        Ainoa takinkäännös nykytilanteeseen olisi että mitään muutosta ei haluta tehdä. Eli mitä takinkäännöstä sinä tarkoitat?

        Se mikä tässä on myöskin erittäin mielenkiintoinen ja seurattava asia on se että kuka tai mikä taho tuottaa tarvittavat palvelut kunta vai yksityinensektori.

        Onhan se tullut ilmi jo viime vuoden vaalikeskusteluissa että vasemmalle laidalle ei sovi muutkuin kunnalliset palvelut. Ja oikealle sopii kumpi vain tilanteen mukaan. Kuka kääntää ja mitä takkia se jää nähtäväksi, luultavasti vasenlaita tulee järkiinsä ja huomaa että kaikkia töitä ei tarvitse tehdä kunnan voimin.

        Toivoisin että tutustuisit tarkemmin miten näissä kepukunnissa noita asioita myös tehdään. Sieltä voisi löytyä hyviä malleja myös pääkaupunkiseudun käyttöön.

        Miltä nämä seuraavat tavoitteet kuullostavat:

        - tärkeintä on kuntalainen ja hänelle tarjottavat palvelut
        - palvelujen tulee olla lähtökohtaisesti tasavertaisia läpi koko Suomen
        - toimiva lähidemokratia
        - kunnilla riittävästi lakisääteisiä tehtäviä
        - kunnilla verotusoikeus (ainakin osittainen)
        o riittävä ja vakaa rahoituspohja

        No hyvää jatkoa kuitenkin

        Ps. Minä ainakin tiedän ketä en äänestä toisella kierroksella.


      • Jaba_43
        KMa kirjoitti:

        "Kepulaiset jarruttavat tehokkaasti kuntauudistusta kailottamalla kurkku suorana, ettei mitään saa tehdä pakolla, vaan kaiken on perustuttava vapaaehtoisuuteen."

        Ei se että halutaan edetä vapaaehtoisuuden kautta ole mitään kuntauudistusten estämistä. On tosiasia että silloin kun kuntalaiset ovat lähes kaikki sitä mieltä että on aika pistää hynttyyt yhteen niin se silloin myös toimii paremmin kuin ylhäältäpäin johdettu pakottaminen.

        Ja toiseksi ei edes kokoomus ole sitä mieltä että pakkoliitos on se avain jolla asiassa edetään vaan että hallinto ei ole tärkein vaan palvelut ja sehän se tärkein kohta koko uudistus asiassa onkin.
        Myös sellainen erittäin huomioitava seikka on huomata mistä suunnasta koko uudistushanke on lähtenyt.

        "Tärkeintä ovat kuntalaisten palvelut - hallinto on toissijaista."
        http://www.kokoomus.fi/kokoomus_kunnissa/

        "Mitä vapaaehtoisuuteen tulee, niin sehän ei naapurikateitten kepulaisten joukossa ole koskaan toiminut, kun joku aina kuntaliitokjsissa "häviää", niin liitosta ei ikinä hyväksytä."

        Väärin, koska kunnassa missä minä asun on tuota yhteistoimintaa tehty jo 70-luvulta saakka eli yli kolmekymmentä vuotta. Ja kaikki ovat olleet siinä mukana ilman sen suurempia ongelmia. Se mitä on tuona aikana tapahtunut on se että yhteistyö kuntien määrä on kasvanut ja nykyään sillä alueella on viidenneksi suurin asukaskeskittymä Suomessa. Ei siis puhuta ihan pienestä yhteistyötoiminnasta.
        Tuohon yhteistoimintaan myös liittyy sekin asia että yhden kunnan pois jäänti ei aiheuta sitä että jokin hanke voisi vesittyä vaan yhteistyöhanke voi olla myös sellainen että siinä on mukana vain puolet yhteistyöryhmän kunnnista ja siihen voi myös myöhemmin liittyä.
        Lähes kaikki nuo yhteistyö kunnat tai kaupungit ovat aika kepuvoittoisia eikä se ole ainakaan estänyt yhteistyön syntyä eikä sekään että mukaan mahtuu myös vahvoja demari kaupunkejakin.

        Koska näissä kunnissa se tosiasia on jo aikoja sitten tunnustettu että kaikki asiat eivät ole aina oman kunnan kannalta aina niin kannattavia mutta kun taas toiset asiat ovat niin kokonaisuus on se mikä ratkaisee.

        "Sama koskee kuntien välistä vapaaehtoista yhteistyötäkin. Jos yksikin körmyniska katsoon, että joku ei sovikkaan meidän kunnalle, niin enemmistön ajama hanke kaatuu siihen."
        tuohon tulikin jo yllä vastattua.

        "Kuntauudistuksessa joudutaan menemään lakisääteiselle tielle, mikä taitaa tietää kepulle oppositiota 2007 jälkeen, kun se ei vaalitappion pelossa uskalla rivetä nykyiseltä uudistuksia vastustavalta linjaltaan ennen vaaleja."

        Tuota mihin tuo "uudistuksia vastustavalta linjaltaan ennen vaaleja." perustuu.

        Sillä jos olisit oikeassa ei koko palvelu ynnä kuntauudistuskeskustelua olisi edes ajateltu.
        Koska on paljon helpompi vastustaa koko uudistusta niin ettei siitä edes puhuta.

        "Nähtäväksi jää, millaiseen takinkäännökseen kepu sitten on valmis vaalien jälkeen, kun hallitushinku on körmyniskoilla ollut aina suurempi kuin lupausten pitämisen halu."

        Ainoa takinkäännös nykytilanteeseen olisi että mitään muutosta ei haluta tehdä. Eli mitä takinkäännöstä sinä tarkoitat?

        Se mikä tässä on myöskin erittäin mielenkiintoinen ja seurattava asia on se että kuka tai mikä taho tuottaa tarvittavat palvelut kunta vai yksityinensektori.

        Onhan se tullut ilmi jo viime vuoden vaalikeskusteluissa että vasemmalle laidalle ei sovi muutkuin kunnalliset palvelut. Ja oikealle sopii kumpi vain tilanteen mukaan. Kuka kääntää ja mitä takkia se jää nähtäväksi, luultavasti vasenlaita tulee järkiinsä ja huomaa että kaikkia töitä ei tarvitse tehdä kunnan voimin.

        Toivoisin että tutustuisit tarkemmin miten näissä kepukunnissa noita asioita myös tehdään. Sieltä voisi löytyä hyviä malleja myös pääkaupunkiseudun käyttöön.

        Miltä nämä seuraavat tavoitteet kuullostavat:

        - tärkeintä on kuntalainen ja hänelle tarjottavat palvelut
        - palvelujen tulee olla lähtökohtaisesti tasavertaisia läpi koko Suomen
        - toimiva lähidemokratia
        - kunnilla riittävästi lakisääteisiä tehtäviä
        - kunnilla verotusoikeus (ainakin osittainen)
        o riittävä ja vakaa rahoituspohja

        No hyvää jatkoa kuitenkin

        Ps. Minä ainakin tiedän ketä en äänestä toisella kierroksella.

        Mukava kuulla myönteisistä esimerkeistä, mutta en itse yleistäisi nbiitä kovin syvällä rintaäänellä. kepulaisten joukossa on yhdistymishaluttomuutta, joka kätketään sen taakse, että korostetaan vapaaehtoisuutta, eli sitä, ettei tarvitse yhdiustyä, kun ei haluta.

        Kokoomuksen kanta on minusta oikea: säädetään laki, joka antaa vapaaehtoisuudelle takarajan. Se jättää kaiken päätösvallan kunnille, mutta pakottaa hakemaan ratkaisuja määräaikaan mennessä.


      • KMa
        Jaba_43 kirjoitti:

        Mukava kuulla myönteisistä esimerkeistä, mutta en itse yleistäisi nbiitä kovin syvällä rintaäänellä. kepulaisten joukossa on yhdistymishaluttomuutta, joka kätketään sen taakse, että korostetaan vapaaehtoisuutta, eli sitä, ettei tarvitse yhdiustyä, kun ei haluta.

        Kokoomuksen kanta on minusta oikea: säädetään laki, joka antaa vapaaehtoisuudelle takarajan. Se jättää kaiken päätösvallan kunnille, mutta pakottaa hakemaan ratkaisuja määräaikaan mennessä.

        ajatus on jo ollut kuntien tiedossa ainakin jo alkuvuodesta lähtien, ainakin niissä kunnissa joissa ollaan oltu hereillä.

        Valtion taholta on selvästi viestitetty että kunnilla ei ole paljon vaihtoehtoja olemassa jos ei yhteistä toimintaa muiden kanssa synny niin sen syntyä tullaan ulkoisesti jollakin tavalla ohjaamaan.

        "kepulaisten joukossa on yhdistymishaluttomuutta, joka kätketään sen taakse, että korostetaan vapaaehtoisuutta, eli sitä, ettei tarvitse yhdiustyä, kun ei haluta."
        Oletan että tarkoitat yhteistyötä muiden kanssa, ei kuntaliitosta.
        Joissakin tuotakin varmasti löytyy ja sitä löytyy myös kokoomusta äänestävänkin mielessä.

        Itse vain olen aina lähtenyt siitä että opin pitää mennä perille oman ymmäryksen kautta ja se onnistuu silloin kun asiat perustellaan ja esitetään oikein ja kunnolla.

        Asiasta kolmanteen, jos et satu tietämään niin toisen asteen ammatillinenkoulutus on muuttumassa niin että se toimisi yhden hallinnon alta. Eli tuo tarkoittaa sitä että Suomeen tulee sellaisia ammatillisia kouluja joiden koko vastaisi maakuntaa.

        Tietenkin eri toimipisteet jäisisivät toimimaan jo käytännön syistä, mutta varmasti niiden rakenteissa aikaa myöten tulee muutoksia.


    • oivahärkönen

      ...seutukaunaisuus on tullut jo vakavaksi sairaudeksi. Hän jaksaa päivittäin tehdä useita avauksia aiheeesta. Saitilla olevat muut koklipit, Jäbä muiden joukossa, käyvät kaluamaan Mpp: heittämää luuta hyenan tavoin. En viitsi niitä läpi lukea, selailen vähän ja kun huomaan sen olevan sitä samaa itseään, ohitan nenääni pidätellen.

      • Miksi pidät kirjoituksiani maaseutuvastaisina, vaikka olen useampaankin otteeseen kertonut, ettei minulla ole mitään maaseutua ja maaseudulla asuvia vastaan. Omasta mielestäni yritän vaan avata silmiä, jotta maaseutua voitaisiin kehittää parempaan suuntaan.

        Kepukaunaisuuden kyllä hyväksyn, koska Kepu on suurimmalta osalta vastuusta siitä, että asiat ovat menneet kuvaamallani tavalla huonosti. Kepu on tuhoisin Suomen puolueista suomalaisille, ei siitä mihinkään pääse.

        Olet tyypillinen kepulainen körmyniska, joka juuri todistaa sen, että aivan vaistonvaraisesti pelkällä silmäyksellä voidaan ohittaa kaikki sellainen, jossa arvostellaan Kepun politiikkaa ja esitetään uudistuksia. Ruotsi on mainio esimerkki siitä, miten koko yhteiskunta puhaltaa yhteen hiileen, kun siellä ei ole Suomen kokoista Kepua vetämässä aina kotiinpäin saalistaakseen ääniä ja välittämättä tuon taivaallista äänestäjien tarpeista.


      • huolestunut.

        ....levinnyt kepuun.
        Keskipohjanmaalta kuuluu kummia, keskellä syvintä kepulaisuutta, Lohtajalla, on päätetty lopettaa Alaviirteen kylän 3 opettajainen hyväkuntoinen kyläkoulu.
        Tuo kylä on varsin vireä, sijainti valtatie 8 varrella, asukkaita kuulemma muutama sata, koulussa jotain 30-40 oppilasta,
        Mitä ihmeellistä tuossa nyt sitten on -loppuuhan noita. Ei siinä muuta ihmeellistä olekaan, kuin että lopettamispäätös syntyi vatuustossa äänin 11-10, ja kaikki lopettamispäätöksen kannalla olleet olivat KEPULAISIA. Vaikka kylä on lähes umpi kepulainen. Koulun jatkoa kannatti vain yksi kepulainen.

        Että maaseutuvihamielisyys leviää.


      • Otsikossa hymiö

        ...


      • jutuissasi
        Mielipidepankki kirjoitti:

        Miksi pidät kirjoituksiani maaseutuvastaisina, vaikka olen useampaankin otteeseen kertonut, ettei minulla ole mitään maaseutua ja maaseudulla asuvia vastaan. Omasta mielestäni yritän vaan avata silmiä, jotta maaseutua voitaisiin kehittää parempaan suuntaan.

        Kepukaunaisuuden kyllä hyväksyn, koska Kepu on suurimmalta osalta vastuusta siitä, että asiat ovat menneet kuvaamallani tavalla huonosti. Kepu on tuhoisin Suomen puolueista suomalaisille, ei siitä mihinkään pääse.

        Olet tyypillinen kepulainen körmyniska, joka juuri todistaa sen, että aivan vaistonvaraisesti pelkällä silmäyksellä voidaan ohittaa kaikki sellainen, jossa arvostellaan Kepun politiikkaa ja esitetään uudistuksia. Ruotsi on mainio esimerkki siitä, miten koko yhteiskunta puhaltaa yhteen hiileen, kun siellä ei ole Suomen kokoista Kepua vetämässä aina kotiinpäin saalistaakseen ääniä ja välittämättä tuon taivaallista äänestäjien tarpeista.

        Kepulikaunainen mielipidepankki käy kuumana höyryten, tuoksuu kuin tuore sianpaska läävässä.
        Thyi olkoon, olet oman hajusi sokaisema. Ketä sellainen voisi kiinnostaa.


      • Jaba_43

        Sinun pitäisi lukea jutut tarkemmin. Niissä arvostellaan keskustaa, mutta haetaan maaseudulle parempaa tulevaisuutta.

        Älä lue ennakkoluuloiseeti, vaan ole avoin uusille ajatuksille, vaikka oletkin konservatiivinen asenteiltasi.


    • Wiisaahko

      Kuinka kauas luonnosta ihminen voikaan päästä? Kaupungeissa asuminen, erityisesti Helsingissä, aiheuttaa joillekin ymmärryksen vajetta. Mielipidepankki on tässä taidossa poikkeuksellisen kunnostautunut.

      Ihminen kuitenkin sisimmässään kaipaa takaisin luontoon, jos ei tietoisesti, niin ainakin tiedostomattomasti. Tällaiset elämästä vieraantuneet yksilöt ryhtyvät olemaan kateellisia niille, jotka vielä ymmärtävät jotain luonnosta ja elämästä. Maalla-asuvilla, siis tyypillisesti keskustalaisilla ei tällaisia ongelmia ole, siksi he voivat suhtautua järkevästi, rationaalisesti luontoon ja sen antimiin.

      Mielipidepankilla maalaisista ja etenkin keskustalaisista on tullut vakava trauma. Voin kuvitella hänen hätänsä ja kauhunsa, kun hän joka päivä näkee viittoja, joissa lukee 'keskusta', jopa stadin sydämeen on näitä ripoteltu. Eihän kaupungissa saa olla kuin juppikokkareita, maaseutua vihaavia demareita (kts. yllä määrittely) ja vihreitä, jotka käyvät luonnossa ainoastaan turkitarhaiskujen yhteydessä.

      Mielipidepankin tauti on mennyt niin pahaksi, ettei siihen varmasti mitkään lääkkeet tehoa. Tyhmyys on parantumaton tauti, liimanhaistelussa menetettyjä aivosoluja ei saa koskaan enää takaisin.

      p.s. Me ollaan kavereiden kanssa mietitty, että voitaisiin ryhtyä vapauttamaan kerrostalossa Helsingin keskustassa asuvia ihmisiä. Eivät kai he vapaaehtoisesti pienessä kopperossa asu. Murretaan lukot, spreijataan väriä naamaan ja vaatteisiin, otetaan paperit pois ja heitetään ulos vapauteen.

      • Otsikossa hymiö

        ...


      • körmyniskasta.

        Teillä siinä äijäporukassa alkaa juuri esittämälläsi tavalla viiraamaan, kun joudutte vain pienissä piireissä muun maailman menoa ihmettelemään sontasiioni ainoana tukenanne. Naisen pula on siellä varmaan huutava. Naiset muuten pitäisivät teitä punaniskoja muuten edes vähän ruodussa, katsoisivat peräänne ja loisivat järjen valoa.

        Palaan tähän kysymykseen iloksenne mahdollisesti jo seuraavassa kirjoituksessa, sillä olen miettinyt joitain keinoja tähän ankeuteenne. Olen hyväsydäminen ihminen omnasta mielestäni ja haluan vain hädässä olevia.

        Kyllähän niissä viitoissa tosiaan lukee "Keskusta", mutta kun perille pääsee, niin sitten onkin jo jätetty ensimmäinen tavu pois. Siis nyt vaikka Apollonkadulla.


      • Sait mitä kerjäsit
        Mielipidepankki kirjoitti:

        körmyniskasta.

        Teillä siinä äijäporukassa alkaa juuri esittämälläsi tavalla viiraamaan, kun joudutte vain pienissä piireissä muun maailman menoa ihmettelemään sontasiioni ainoana tukenanne. Naisen pula on siellä varmaan huutava. Naiset muuten pitäisivät teitä punaniskoja muuten edes vähän ruodussa, katsoisivat peräänne ja loisivat järjen valoa.

        Palaan tähän kysymykseen iloksenne mahdollisesti jo seuraavassa kirjoituksessa, sillä olen miettinyt joitain keinoja tähän ankeuteenne. Olen hyväsydäminen ihminen omnasta mielestäni ja haluan vain hädässä olevia.

        Kyllähän niissä viitoissa tosiaan lukee "Keskusta", mutta kun perille pääsee, niin sitten onkin jo jätetty ensimmäinen tavu pois. Siis nyt vaikka Apollonkadulla.

        ...kuollut esimerkki kuten itse olet. Pystyyn nostettu tosikko ja kaikkien höynäytettävissä oleva pieni punasieluinen älykääpiö,jonka punainen taivasvaltakunta romahti Neuvostoliiton myötä 90-luvun alussa.
        Äiti imetti ja isä nuiji pakolla puna- aatetta poika ressuun ja semmoinen räkyttävä sivistymätön surkimus siitä sitten tuli tähänporvarilliseen yhteiskuntaan.


      • Wiisaahko
        Mielipidepankki kirjoitti:

        körmyniskasta.

        Teillä siinä äijäporukassa alkaa juuri esittämälläsi tavalla viiraamaan, kun joudutte vain pienissä piireissä muun maailman menoa ihmettelemään sontasiioni ainoana tukenanne. Naisen pula on siellä varmaan huutava. Naiset muuten pitäisivät teitä punaniskoja muuten edes vähän ruodussa, katsoisivat peräänne ja loisivat järjen valoa.

        Palaan tähän kysymykseen iloksenne mahdollisesti jo seuraavassa kirjoituksessa, sillä olen miettinyt joitain keinoja tähän ankeuteenne. Olen hyväsydäminen ihminen omnasta mielestäni ja haluan vain hädässä olevia.

        Kyllähän niissä viitoissa tosiaan lukee "Keskusta", mutta kun perille pääsee, niin sitten onkin jo jätetty ensimmäinen tavu pois. Siis nyt vaikka Apollonkadulla.

        Ei sitten huumorikaan auta mielipuolipankkiin, tosissaan ottaa raukka kaiken. Voi kun jotenkin saisi lähetettyä edes hieman maalaisjärkeä kaupunkilaispönttöön!

        Mistä muuten päättelit, että äijäporukoissa teille raukoille naureskeltaisiin, kyllä se on myös ja etenkin naisten huvia! Täälläpäin näes naisetkin ovat fiksuja.

        Mutta toista se on Mielipuolistadilaisella, heikon kimppuun aina hyökkäämässä ja sitten itselle selittämässä, että muka hyvin tein. Näin hän itse kertoo: "Olen hyväsydäminen ihminen omnasta mielestäni ja haluan vain hädässä olevia." Menisit hyvä mies vaikka naistentansseihin, niin voisit löytää itsellesi tasa-arvoisen kumppanin, vaikka maaltamuuttaneen, miksi ei kaupunkilaisenkin, eivät he kaikki ole noin saamarin kolloja kuin sinä arvon Millipillimies.

        "Kyllähän niissä viitoissa tosiaan lukee "Keskusta", mutta kun perille pääsee, niin sitten onkin jo jätetty ensimmäinen tavu pois." Näin herjaa MPP kotikaupunkiaan. "Kusta" on näemmä siis sisä- ja ulkopuolella MPP:n maailmaa. Minusta Helsingissä on mukava käydä, eikä siellä ole "kusta" kuin sunnuntaiaamuisin kaduilla lainehtimassa. Eikä Helsingistä muutenkaan mitään pahaa sanottavaa ole, kaunis kaupunki, mukavia ihmisiä...sääli, että Mielipidepipin kaltaiset ääliöt pilaavat kaikkien teidän maineen!


    • KMa

      Niinkuin otsikossa sanoin todellisuus on toinen.

      Ja ikäväkseni on todettava myös sekin seikka että esim. Helsingin suurin työantaja on kaupunki. Tilanne, jonka monet sinä mukaan lukien, aina yhdistävät niin että kyseinen tilanne on vain mahdollista kepukunnassa.

      Muutenkin tuo ökyisäntä sana mietityttää koska tukia maksetaan myös yliopistoille samon kuin vapolle joka taitaa olla Suomen suurien tukien saaja.
      Kaiken lisäksi mikä on ökyisäntä, olisi kiinnostavaa tietää miten sen määrittelet, koska nyt tuntuu siltä että tuo sana sisältää sammon johtajan tai pienen luomutilallisen.

      "Maaseutuväestölle annettiin katteettomia lupauksia tulevaisuudesta ja ruusunhohteinen kuva maaseudun kehityksestä."
      mitä lupauksia?

      "Siihen, miten parhaiten rahoitettaisiin ja järjestettäisiin sysrjäseutujen asukkaiden toimeentulo Kepu ei ole välittänyt puuttua. Se luottaa siihen, että etelän kaupungeista löytyy tarpeeksi iloisia veronmaksajia. Rakenneuudistus on Kepulle jo sanana lähes uskonpilkkaamista. Raimo Sailaksen täytyy olla heille henkilönä piruun verrattava."
      Hetkinen eikö Manninen olekkaan kepulainen?

      "Kepulimieli luottaa vain tukiin, avustuksiin, iloisiin veronmaksajiin. Oma-apu on lähes tuntematon käsite."
      Väärin, on huomattavasti helpompi asua kaupungissa avustuksia saaden kuin lypsää lehmiä ja saada niihin liittyviä tukia. vai oletko erimieltä?

      Ja kaupungissa on myös aikamoisen helppo tehdä jos niin haluaa pimeää työtä ja kuitenkin pyytää sossua ostamaan keittiöön pöydän kun ei mukamas ole varaa.

      "On maataloustukia, on valtionosuuksien tasauksia, on kuntien kriisiapua, on Matti Vanhasmaisia vaatimuksia syrjäseutujen asukkaiden huolehtimisesta. Mutta heti kun ehdotaan oman aktiivisuuden lisäämistä ja tehokkaampia rakenteita, karvat nousevat pystyyn. Kepulaisuus on tuhonnut näissä ihmisissä luontaiseen aktiivisuuden, omillaan eteenpäin menon ja luovuuden. Kaupunkien menestys on juuri siinä, ettei kaura kasva asfaltilla, minkä vuoksi ihmiset ovat pakottautuneet kekseliäisyyteen, jonka huipentumana on nykyinen informaatioteknologia."

      Tuon mukaan USAn pitäisi olla passiivinen, koska siellä alettiin maksaa noita maataloustukia jo 30-luvulla. Paljon ennemmin kuin esim. Suomessa tai Euroopassa.

      Sinänsä mielenkiintoista kun sinä kerrot että valtionosuus tasausjärjestelmä on kepulaista meininkiä niin miksi ei sitä purettu silloin kun demarit ja kokoomus olivat hallitusksessa varsinkin kun saa sellaisen kuvan että nuo tahot ovat kyseistä toimintaa vastaan.

      Vantaa taisi saada viimeksi aikamoista kriisiapua, mutta etkö sinä tiedä että vanhat ihmiset aiheuttavat suuria kuluja juuri näille pienille kunnille ja myös isommille. En usko että sinä haluat että nämä vanhukset tuodaan pääkaupunkiseudulle asumaan ja hoidettavaksi, Vai haluatko?

      Kaupungit elävät ja ovat olemassa vain sen vuoksi että joku kepu henkinen keksi viljellä maata. Informaatiotekniikka on ihan kiva asia, mutta kuten voit Mazlovia lukemalla todeta sille ei voi rakentaa yhteiskuntaa.
      Yhteiskunnan olemassa olo perustuu maanviljelyyn, ruuan ja turvallisuuden saantiin.

      Sitä kännykkää ei ikinä olisi pystynyt nälässä elävä ihminen keksimään koska hän olisi jatkuvasti miettinyt mistä hän saa ravintoa. Vai oletko eri mieltä?

      Onko leathermanin tuotteet tuttuja? Tiedätkö vai osaatko arvata missä mahtaa kyseisen tuotteen maahatuonti sijaita?
      Tekstisi mukaan sen pitäsi olla vähintäänkin eteläsuomen kaupungissa. Maallhan ei ole aktiivisuutta tai oma-aloitoisuutta. Kuitenkin esim. yhden suurimman USA:n koneita rakentavan yhtiön maahantuonti on keskellä metsää. Ja sekin on syntynyt sitä kautta että yhtiö on tarjonnut mahdollisuutta tulla yhtiön edustajaksi, juuri tämän kysyisen henkilön aktiivisuuden takia.

      "Kaiken lisäksi Kepu pelottelee maaseudun ihmiset. Se antaa näiden luulla, että muut ovat viemässä heiltä kaiken. Aina kun tehdään jokin ihan järkevä uudistusehdotus kuten nyt kuntarakennetta pohdittaessa, Kepu ja körmyniskat keksivät, että se on maaseutuvastaisuutta."

      Mikä taho nyt kepussa on esittänyt ettei kuntauudistusta saa tehdä? Ja miten ihmeessä tuo koko kunta ja palvelu uudistus on lähtenyt juuri nyt kun kepu on hallituksessa eikä vaikkapa neljä vuotta sitten? Miksi näin?

      Ja missä muka on kerrottu että kuntauudistus on maaseutuvastaisuutta?
      Haluan tietää mihin tuon väitteen perustat, koska sinä olet ainoa jonka olen kuullut tai kirjoittanut kuntauudistuksesta että se on maaseutuvstaisuutta.

      Oletko näitä ajatuksia vastaan?

      - palvelurakenteen ja palvelujen tuottamistapojen uudistaminen, lähtökohtana perustuslain perusoikeudet
      ja voimassaoleva peruspalveluja koskeva lainsäädäntö
      - kuntien ja valtion välisen tehtävänjaon uudistaminen
      - kuntien velvoitteiden uudelleen arviointi
      o normiohjauksen tarkistaminen
      o kansalaisten omavastuun arviointi
      - yhteispalvelupisteiden kehittäminen
      - toimiva tasausjärjestelmä
      - kannustetaan vapaaehtoisiin kuntaliitoksiin

      Kerro mikä noista ei sovi sinun ajatteluusi?

      • tosijuntti

        Maaseudulla asuvana ei-kepulaisena täytyy sanoa että kuulut juuri siihen porukkaan joka estää meidän, siis maaseudun, kehityksen.

        Olen samaa mieltä kanssasi, että Mielipidepankin avaus sisältää lähes pelkästään punalasien läpi nähtyä asenteellisuutta. Sen sijaan olen eri mieltä kanssasi että kepulla olisi mitään ansiota maaseudun kehittämisessä. Asia on täysin päinvastoin.

        Maaseudulla asuu suuri joukko meitä ilman tukea, tai paremminkin kaupunkilaisten kanssa täysin samoja yhteiskunnan tukia saavia, ihmisiä. Nämä ihmiset työllistävät itse itsensä tai käyvät normaalissa ansiotyössä.

        Juuri meidät kepu on unohtanut ajaessaan itseään kaupunkiin samalla pitäen kiinni perinteisestä maanviljelyn tukemisesta. Yhtälö joka ei toimi mutta tuo opportunismilla höystettynä riittävän määrän ääniä vaaleista vaaleihin. Puhutaan yhtä ja tehdään toista.

        Maaseudulla paasataan aluepolitiikkaa ja lietsotaan EU vastaisuutta. Kaupungeissa unohdetaan maaseutu ja puolustetaan EU:ta. Turvetuotannosta puhutaan lämpmästi mutta ajetaan alas tuotantoa. Esimerkkejä riittää loputtomiin

        Ei kaupunki tuota sen enempää aivokapasiteettia kuin maaseutukaan. Menestyneimmistä yritysjohtajistamme Ollilasta Paakkaseen monella on juuret maaseudulla. Sama koskee parhaimpia työntekijöitä tehtaissa ja toimistoissa. Kulttuurin piiriin nousee ihmisiä niin maalta kuin kaupungeista, esimerkkinä lööppien viimeaikainen hallitsija Nightwish.

        Kepu peloittelee meitä toisin ajattelijoita ja käytännössä estää meidän osallistumasta pienten kuntien päätöksen tekoon. Sementoimalla valtansa he näivettävät maaseudun, karkoittavat parhaat voimat kaupunkeihin. Siinä syy vastakkainasetteluun, jäljelle jää vain kepuvallankäyttö. Ei syy ole kaupunkilaisissa tai maalaisissa ihmisinä. Maaseudun fiksuista ihmisistä kepun puoluekoneisto muokkaa oma-aloitteettomia tukiautomatteja.

        Niinistö muuttaa tämän kehityksen.


      • KMa
        tosijuntti kirjoitti:

        Maaseudulla asuvana ei-kepulaisena täytyy sanoa että kuulut juuri siihen porukkaan joka estää meidän, siis maaseudun, kehityksen.

        Olen samaa mieltä kanssasi, että Mielipidepankin avaus sisältää lähes pelkästään punalasien läpi nähtyä asenteellisuutta. Sen sijaan olen eri mieltä kanssasi että kepulla olisi mitään ansiota maaseudun kehittämisessä. Asia on täysin päinvastoin.

        Maaseudulla asuu suuri joukko meitä ilman tukea, tai paremminkin kaupunkilaisten kanssa täysin samoja yhteiskunnan tukia saavia, ihmisiä. Nämä ihmiset työllistävät itse itsensä tai käyvät normaalissa ansiotyössä.

        Juuri meidät kepu on unohtanut ajaessaan itseään kaupunkiin samalla pitäen kiinni perinteisestä maanviljelyn tukemisesta. Yhtälö joka ei toimi mutta tuo opportunismilla höystettynä riittävän määrän ääniä vaaleista vaaleihin. Puhutaan yhtä ja tehdään toista.

        Maaseudulla paasataan aluepolitiikkaa ja lietsotaan EU vastaisuutta. Kaupungeissa unohdetaan maaseutu ja puolustetaan EU:ta. Turvetuotannosta puhutaan lämpmästi mutta ajetaan alas tuotantoa. Esimerkkejä riittää loputtomiin

        Ei kaupunki tuota sen enempää aivokapasiteettia kuin maaseutukaan. Menestyneimmistä yritysjohtajistamme Ollilasta Paakkaseen monella on juuret maaseudulla. Sama koskee parhaimpia työntekijöitä tehtaissa ja toimistoissa. Kulttuurin piiriin nousee ihmisiä niin maalta kuin kaupungeista, esimerkkinä lööppien viimeaikainen hallitsija Nightwish.

        Kepu peloittelee meitä toisin ajattelijoita ja käytännössä estää meidän osallistumasta pienten kuntien päätöksen tekoon. Sementoimalla valtansa he näivettävät maaseudun, karkoittavat parhaat voimat kaupunkeihin. Siinä syy vastakkainasetteluun, jäljelle jää vain kepuvallankäyttö. Ei syy ole kaupunkilaisissa tai maalaisissa ihmisinä. Maaseudun fiksuista ihmisistä kepun puoluekoneisto muokkaa oma-aloitteettomia tukiautomatteja.

        Niinistö muuttaa tämän kehityksen.

        Kerroppa mikä näistä seuraavista ei sovi sinun ajatusmalliisi?

        - palvelurakenteen ja palvelujen tuottamistapojen uudistaminen, lähtökohtana perustuslain perusoikeudet
        ja voimassaoleva peruspalveluja koskeva lainsäädäntö
        - kuntien ja valtion välisen tehtävänjaon uudistaminen
        - kuntien velvoitteiden uudelleen arviointi
        o normiohjauksen tarkistaminen
        o kansalaisten omavastuun arviointi
        - yhteispalvelupisteiden kehittäminen
        - toimiva tasausjärjestelmä
        - kannustetaan vapaaehtoisiin kuntaliitoksiin

        Ja miten noiden asioiden kehittäminen estää maaseudun kehityksen?

        Jos nuo näet sellaisina asioina jotka estävät maaseudun kehittymisen, niin ehkä minä sitten kuulun siihen porukkaan joka estää maaseudun kehittymisen.

        "Sen sijaan olen eri mieltä kanssasi että kepulla olisi mitään ansiota maaseudun kehittämisessä. Asia on täysin päinvastoin."

        Saat olla eri mieltä mutta ainakin jos puhutaan minun asuinkunnasta niin olet väärässä. Niinkuin tuolla aikaisemmin olen maininnut on yhteistyötä ylikuntarajojen tehty tuollaiset kolmisenkymmentä vuotta. Ja eikä ne hankkeet joita täällä on tehty ole jääneet paitsioon vaan niitä on myös esitelty yleisesti valtakunnan medioissa.

        "ja lietsotaan EU vastaisuutta. Kaupungeissa unohdetaan maaseutu ja puolustetaan EU:ta. Turvetuotannosta puhutaan lämpmästi mutta ajetaan alas tuotantoa. Esimerkkejä riittää loputtomiin"

        Perinteisesti maalla on oltu vastaan EU:ta, eikä viimeaikaiset mm. susi keskustelut ainakaan ole saaneet aikaan myönteistä reaktiota. No kokoomus ajoi itseään kovasti esille eu:n parlamenttivaaleissa Suomen maatalouden puolustajana, mutta vaalien jälkeen on oikeastaan ollut aika hiljaista sillä rintamalla.

        Turpeesta:
        "Koneyrittäjien Lehtomäki kiittelee turpeen energiaveroratkaisua
        [22.04.2005 "
        http://www.koneyrittajat.fi/?action=news&news_id=54

        "Ei kaupunki tuota sen enempää aivokapasiteettia kuin maaseutukaan. Menestyneimmistä yritysjohtajistamme Ollilasta Paakkaseen monella on juuret maaseudulla. Sama koskee parhaimpia työntekijöitä tehtaissa ja toimistoissa. Kulttuurin piiriin nousee ihmisiä niin maalta kuin kaupungeista, esimerkkinä lööppien viimeaikainen hallitsija Nightwish."

        tuosta en ole erimieltä.

        "Kepu peloittelee meitä toisin ajattelijoita ja käytännössä estää meidän osallistumasta pienten kuntien päätöksen tekoon. Sementoimalla valtansa he näivettävät maaseudun, karkoittavat parhaat voimat kaupunkeihin. Siinä syy vastakkainasetteluun, jäljelle jää vain kepuvallankäyttö. Ei syy ole kaupunkilaisissa tai maalaisissa ihmisinä. Maaseudun fiksuista ihmisistä kepun puoluekoneisto muokkaa oma-aloitteettomia tukiautomatteja."

        Koska en tiedä missä päin Suomea asut niin voin todeta tilanteen oman kunnan osalta ja sanoa että tuo pelottelu ei todellakaan pidä meilläpäin paikkaansa. Paremminkin on aina tervetullutta jos tuodaan uusia ajatuksia esille siitä miten kuntaa voidaan kehittää.

        Vallan sementoinnista sen verran että olen tässä todennut että ilman tiettyä päätösvaltaa mitä minulla tällä hetkellä on, olisi elämäni huomattavasti helpompaa ei tarvitsisi miettiä eri ratkaisujen väliltä mikä on se paras, jota voi tarkastella vielä vuosienkin päästä että tuli oikein tehtyä.

        Tuota viimeistä virkettä en oikein ymmärrä, koska siitä saa sen käsityksen että maataloustuet joita myös kokoomus ohjelmissaan kovasti kannattaa, ovat pahasta.

        Quot capita, tot sensus


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1293
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      833
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      73
      623
    4. 50
      557
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      471
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      454
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      148
      406
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      387
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      362
    Aihe