Goharille ja muslimeille?

www-nasse-setä

Ei hän vedonnut uskontoon pelastaakseen nahkansa, hän yritti pelastaa kahden muslimi miehen nahan. Imaami ei ollut itse hyväksikäyttänyt seitsemän-vuotiasta-lasta, mutta hän käytti asemaansa vaientaakseen naisen. Hän käytti Koraania ja uskontoa Koraanin määritelmien mukaan ja länsimaisia arvoja vastaan. Muslimin arvoissa mies on oikeassa, eikä naisen sovi todistaa miestä vastaan. Miehen sanan olisi pitänyt uskonnon mukaan riittää naiselle, vaikka se sana olikin pelkkää valhetta.

Imaami painosti lapsen äitiä vedoten Islamin uskoon ja Koraaniin. Uutinen nimenomaan käsittelee Islamia ja mielestäni sen poistaminen on törkeää sensuuria. Tulen kuitenkin huolehtimaan sadoilla palstoilla, että tämäkin epäkohta tulee kaikkien tietoon.

Mielestäni tekosi, mieletön epäkohtien kieltäminen ei palvele ketään. Teen virallisen ilmoituksen Enirolle asiasta ja pyydän kaikkia muitakin palstalaisia tekemään sen.

Olisiko syytä sinunkin Gohar mennä itseesi ja havainnoida millaista uskontoa puolustelet, onko se rauhanuskonto, ei ole. Onko se naisten uskonto, ei ole. Onko se lasten uskonto, ei ole. Kyseessä on jotain ihan muuta, jopa niin iljettävää ettei sitä tällaisella palstalla viitsi ääneen sanoa.

7

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JAJH

      poistetaan, koska imaamien teot eivät Goharin mukaan liity islaamiin.

      • Gohar

        ...mitä ko "imaami" ( en lue häntä edes muslimiksi,niin halveksittava hänen tekonsa on)on tehnyt,ei liity Islamiin.


      • JAJH
        Gohar kirjoitti:

        ...mitä ko "imaami" ( en lue häntä edes muslimiksi,niin halveksittava hänen tekonsa on)on tehnyt,ei liity Islamiin.

        "islaam". Teet meille kaikille palveluksen.

        Odottelen.


    • Gohar

      asialla ei ole mitään tekemistä Islamin ja uskonnon kanssa,ei vaikka sitä koittaisi katsoa mitenpäin tahansa. Pedofilia ja avunanto siihen on rikos,sillä ei ole mitään tekemistä Islamin kanssa,jos joku vast. tekoja tehnyt koittaa puolustella siihen vedoten. En millään tahtoisi sanoa tätä,mutta pakko kai se on, tarkentaakseni pointtiani; jos tekijä olisi ollut jonkun muun uskontokunnan pappi tai edustaja, olisi hän saattanut ihan yhtälailla ( ja väärin) perustella tekoaan uskonnollaan. Toivottavasti tämä keskustelu jää nyt vähän,jookos?
      Sinun mielestäsi Islam on jotakin iljettävää,ja sinulla on oikeus mielipiteeseesi,mutta et voi sanella muitten mielipiteitä, vaan toivottavasti hyväksyt ne myös,vaikka ne olisivatkin ihan päinvastaisia kuin omasi.

      • JAJH

        "musliim". Sinäkö auktoriteetti? Vai Koraani?


      • Nyt viestissäsi ei näkynyt tätä sanontaa "oikea islam", mutta sitähän tarkoittanet?

        Me, jotka havainnoimme maailmaa Koraanista, Muhamedista ja islamista vapaina, havainnoimme ennen muuta käytännön islmia. "Oikeaa islmia" ei liene kukaan nähnyt, se on kuin "oikea kommunismi", ei sitäkään ole näkynyt. Sokeutesi erottaa ihanteellinen "oikea" islam käytännön islamista on ihailtavaa, Gohar.

        Mielestäni imaami vai mikälie muslimipappi käytti nimenomaan hyväkseen islamia sillä tavalla kuin sitä islamin maailmassa normaalisti käytetään. Eipä ole akata valittelemassa Pakistanissa, Iranissa, Saudi-Arabiassa vastaavista asioista, vaikka tapausten frekvenssi on varmaankin tuhatkertainen Tanskaan verrattuna.

        Katolisten pappien keskuudessa on vastaaavanlaisia käytänteitä päässyt syntymään. Uskontokunnan maine ja "puhtaus" on nostettu yli ihmisen hädän, oikeudenmukaisuuden ja "puhtauden". (tämä nyt tässä ikäänkuin tasapuolisuuden nimissä, ettei väärinteot nyt sentään islamiin rajoitu, papeillakaan)

        Johtopäätökseni on, että vaikka koko maailma islamistuisi, ei synti häviäisi maailmasta, eikä väärintekevät papit saati tavalliset ihmiset. Pidän jopa todennäköisenä, että vääryyden määrä lisääntyisi nykytilaan verrattuna. Ja eikö tämä ole jo riittävä syy vastustaa islamia?


      • JAJH kirjoitti:

        "musliim". Sinäkö auktoriteetti? Vai Koraani?

        olet auktoriteetti? sinulle ei kelpaa kuin sinun oma islamisi, ole tyytyväinen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      197
      2253
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      39
      1537
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1194
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      962
    5. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      270
      960
    6. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      886
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      882
    8. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      260
      820
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      765
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      753
    Aihe