En kyllä ilmoittaisi minua hoitaneesta suggestoterapeutista saatika reikihoitajasta mihinkään. Molemmilta sain loistavan avun. Luulenpa että paljon paremman kuin psykiatrilta olisin saanut ja halvemmankin, joten ihmetellä täytyy kuka on niin ahdasmielinen että haluaa kaventaa minun tai muiden valinnanvapautta. Tehdä nyt rikosilmoituksia, hei haloooooooo
Ollaan iloisia että on vaihtoehtoja pilleripurkeille!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ollaan iloisia että on vaihtoehtoja pilleripurkeille!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pohjoismaisessa oikeusvaltiossa noudatetaan lakeja. Suosittelen, että otat yhteyttä tuosta "suuggestoterapeutti"-reikipapittaresta vaikkapa lääniin tai potilasjärjestöön. Hänen taustansa on hyvä selvittää.
Ammatinharjoittamista, kansalaisen terveyttä ja kuluttajanoikeuksia turvataan laeilla. Luvattoman terveydenhuollon haitat -eri peitetermeillä ja tekaistuilla titteleillä- ovat kasvaneet jo sellaisiin mittoihin, että vastuulliset kansalaisjärjestöt, ammattijärjestöt ja viranomaiset ovat huolissaan. Hyvä niin!
so so, luepas vähän tarkemmin laki ja pyydä tulkinta-apua vaikka juristilta....
älä levittele väärää
Kirjoittanut: tietoa lain sisällöstä 11.11.2005 klo 14.36
"luepas vähän tarkemmin laki ja pyydä tulkinta-apua vaikka juristilta..."
Sos. ja terv. min. Hyssälä muistutti vastauksessaan ed. Saara Karhun kirjalliseen kyselyyn, että jokainen voi ilmoittaa viranomaisille luvattoman terveydenhuollon epäilystä RL 44. luvun 3.§ perusteella. Hyssälä myös vastasi, että viranomaiset voivat toimia myös ammattihenkilölain perusteella. Edelleen ministeri totesi, että myös koulutettujen toimintaan, jotka ovat luisuneet pimeälle puolelle, voidaan puuttua: potilaslaki, ammattihenkilölaki.
Ongelman vakuuvuuden tulisi viimeistään nyt
valjeta myös niille psykologeille, sairaanhoitajille ja fysioterapeuteille, jotka ovat erehtyneet yhteistyöhön laillistamattomien puoskareiden/vaihtoehtoparantajien kanssa.
Etkö ole seurannut käytyä keskusteluita ja median uutisointia?
Jos esim. sinun lastasi pedofiili(terapeutti) käyttäisi hyväksi siitäkö ei saisi tehdä rikosilmoitusta????
Sinulla on käynyt tuuri kun olet sattunut "kunnollisille! asialle omistautuneille ammatinharjoittajille. Kaikilla ei ole yhtä hyvä tuuri valitettavasti!!!
Se vain on harmi ett tollaset HIRVIÖT pilaa kaikkien maineen. Tämä ei koske vain vaihtoehtoihoitoja vaan myös koululääketieteen edustajia. Yrittäjiä on joka lähtöön.