Ennen valovikaiset autot olivat lähes yksinomaan Opel Astroja, nyt puolestaan Pösö 307. Mikäs niistä oikein hajoaa. Syy ei voi olla pelkästään polttimoissa, koska niissä on valoja pimeinä yhtäaikaa sekä edessä että takana.
valovikaiset Pösöt
mikä mättää
182580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tojoissa pimeitä lamppuja esiintyy runsaasti.
Pösön valot ovat todella hyvät!
Minulla on nyt ensimmäinen 406-seni ja täytyypä todeta: surkeat ovat sen valot. Omistin viisi vuotta sitten 206-senkin ja sen valot olivat paremmat, liki kelvolliset. Nyt näillä 406-sen kaukovaloilla ei tahdo kunnolla nähdä.
Tuo selittyy varmaan sillä, että nykyisin Euroopassa ajellaan kaikkialla valaistuilla teilla ja kaukovalot ovat vain merkinantoa varten. Ajamiseen niiden teho ei riitä, ei ainakaan Pösössä.
Minulla on nyt ensimmäinen 406-seni ja täytyypä todeta: surkeat ovat sen valot. Omistin viisi vuotta sitten 206-senkin ja sen valot olivat paremmat, liki kelvolliset. Nyt näillä 406-sen kaukovaloilla ei tahdo kunnolla nähdä.
Tuo selittyy varmaan sillä, että nykyisin Euroopassa ajellaan kaikkialla valaistuilla teilla ja kaukovalot ovat vain merkinantoa varten. Ajamiseen niiden teho ei riitä, ei ainakaan Pösössä.
406 Pösön valot ovat selvästi paremmat kuin esim. Avensis 01-03 autoissa, jotka nekin olivat varsin hyvät.
Kandee vähän ottaa asioista selvää, ennen kuin kirjoittelee!
>Kandee vähän ottaa asioista selvää, ennen kuin kirjoittelee!
Siis minulla ON 406-nen.
Olen TODELLA ottanut selvää, ja TIEDÄN KOKEMUKSESTA, että siinä ON surkeat valot. Avensiksista en tiedä mitään eivätkä ne minua kiinnosta. Mutta mitä 406-sen valoihin tulee, niin olen totisesti ajanut autoilla joissa on paremmatkin valot.
-
Asiasta toiseen: tässä on näitä viestejä kolmekin kappaletta - itse en ole postannut kuin yhden ainoan (tuon ensimmäisen), muista en tiedän miten ovat tänne päätyneet?
Voipi jollakulla olla huima 2 kk:n kokemus 406:sta ja sen valoista. Itselläni n. 6 vuoden kokemus samasta mallista, sekä ennen että jälkeen faceliftin, ja voin sanoa, että totisesti useimmissa ajamissani autoissa on ollut 406:a huonommat valot. En väitä, että 406:n valot olisivat erinomaiset, mutta ei niitä voi millään muotoa surkeiksikaan väittää.
Kandee todella kerätä kokemusta - jopa vuosien ajalta!
Turha vetää Tojoja mukaan Pösön ongelmiin
Eipä tuo nyt mikään mahoton vika ole. Mutta kyllä jos ihan totta puhutaan niin ne valo vikaiset autot on yleensä saksalaiset (mersu,bmw,audi ja opel). Onhan se totta että nyky uusissa autoissa valotehot vastaa hyvää taskulamppua, enkä tarkoita vain pösöä vaan ihan joka pirssi tojot,skodat ja fiudet. Mutta kaikkein tehottomimmat valot taitaa olla volvoissa, mersuissa ja audeissa, Keulalla on suunnilleen auringon kokoiset lisävalot. Ite ajan 89 405 ja voin hyvilläni sanoa, että kyllä kehtaa ajella ilman lisävaloja.
nykyinen 406 HDI 40000 km ajettu yhdet polttimot
on mennyt lähivaloista, edellisissä ne on kestänyt jokseenkin 25000 km ,en tiedä onko huono miettikääpä sitä.
307:ssakin suunnilleen kerran vuodessa, mutta jos kausihuolto on lähellä niin jätän itse vaihtamatta, taitaa tuo huoltosopimus olla helevetin paljon yleisempimpi ranskalaisisssa... (eihän toyotata mitään huoltosopimusta tarvi... – oliskohan kyse kuitenkin lähinnä kustannuksien jaksottamisesta!)
tähän aikaan vuodesta, kun odotetaan sitä huoltoa. Eikös pitäisi korvien välissä jotakin välähtää.
..jos pk-seudulla ajelee, onko yksi valo pimeänä, täällä kun on jokapaikassa KATUVALOT!
mikä valopää sä oot.
...että kohta kärähtää toinenkin polttimo ja sitten voi pk-seudulla ajella ihan pelkillä parkeilla. Hyvin näkee esimerkiksi tämänpäiväisilläkin keleillä!
Sitäpaitsi 307:n polttimoiden vaihto on nykyautojen helpommasta päästä, etenkin matkustajan puoli; kuskin puolellekin mahtuu käsi hyvin, mutta akku estää näkyvyyttä. Se palanut polttimo kannattaa muuten vaihtaa päiväsaikaan niin voi antaa sen toisen sitten kärähtää pimeällä.
Liekö tuo yhdellä polttimolla näkevä joukko se sama, joka väittää 307:n nopeusmittarin ainoaksi valaistukseksi riittävän pimeällä matkamittarista hohtava valo. Tämä väite on täyttä hevonp:tä, matkamittarin valossa voi lukema 0 (= nolla) juuri ja juuri erottua!
Ajeltiin alkusyksyllä Jyväskylä-Kuopio-Jyväskylä ja tehtiin tutkimus ajovalo lampuista. Palaneita löytyi seuraavasti:
Toyota 8 kpl
Volkkari 8 kpl
Nissan 7 kpl
Renault 5 kpl
Fiat 4 kpl
Opel 4 kpl
Volvo 3 kpl
Audi 3 kpl
Ford 2 kpl
Seat 2 kpl
Mitsubishi 1 kpl
Citroen 1 kpl
Subaru 1 kpl
Mersu 1 kpl
Saab 1 kpl
Peugeot406 1 kpl
että palaa niitä lamppuja muissakin kuin pösöissä
307 ajelee sitten Kehä III sisäpuolella.
Kokemus on minulle osoittanut että H7:n kesto on 1-2 vuotta oli merkki mikä tahansa (kokemusta kolmesta eri merkistä). Ja autoilija maksaa lystin... Pitäisköhän ottaa kuluttajasuojeluviranomaisiin yhteyttä?!
ostaa lamppunsa Biltemasta. H7 maksaa 3 euroa , huoltiksella pari kymppiä. Yhtä huonoja ovat kummatkin. Kestävyyden kannalta.
Mun 406:ssa on ainakin hyvät valot. En oo vielä autossa ollut, jolla ois mukava ajella pimeällä, märällä kelillä muita autoja vastaan. Siis lain mukaisella valojärjestelmällä varustetulla.