Hitsaus hommiin pitäs alkaa. kysynkin ennenkun meen ostaa peltiä et mitä vahvuutta ootte auton lattiaan hitsannu? entä pintapellit? Hiukan vahvempaa kun alkuperänen....
peltien paksuus??
11
17194
Vastaukset
- Joukahainen
Luulisin, että 75 mm panssariteräs kestää. Pintaan kannattaa käyttää titaniumia.
- Anonyymi
Unohditte mainita peräpään peltien kullittamisen parhaana korroosinsuojana? Trollit ei tarvitse vessapaperia ettei mene sormesta maku näprätessä näppiksiä.
- ---
Itse olen käyttänyt lattiaan ja helmoihin 0.75mm peltiä, pintapelteihin riittänee 0.50mm.
1mm pelti on jo liian paksua.- Jalpe
Varmasti jotakuinkin just noin.vanhoissa amazoneissa ehkä oli 0,6-0,8 ja oli paksupeltisiä.
- Terho T
Suurinpiirtein samanvahvuista kuin alkup., siis saabiin ja volvoon parimillistä ja japseihin vanhat säilykepurkit ovat sopivia.
- on...
Pohjaan milli ja piikki.
Kupeisiin milli.
Kannattaa käyttää hehkutettua sinkittyä peltiä.- fxxx
mistä sitä peltiä saa pieniä määriä ostettua?
- airstream
joo eipä kotinikkarin kannata ostaa 0.5 peltiä kun ei sitä oikein tahdo huonolla mikillä pystyä hitsaamaan. 0.7 lienee sopivan hankala pintaan ja pohjaan, eikä se millikään ole mahdoton, hankalampi vain muotoilla. ei kai sillä loppujen lopuksi ole väliä, kunhan saa turattua kiinni vanhaan peltiin.
- jeee jeee
Joo millistä täytyy hakee,mut mitä on hehkuttu pelti eikö vaan pehmeenpäää??
- Anonyymi
Ovipellit, konepellit niistä on hyvä leikellä sopivan paksuista ja lujuista peltiä. Ei haittaa vaikka autokorjaamon romulavalta vähän lommahtanu peltikin käy.
- Anonyymi
Volvon alkuperäis peltien paksuutta googlettamalla ei löytynyt
pintapellit 1,25mm kantavat rakenteet A B ja C pilarin vahvikkeet 2mm. lattia 1,25mm. tarvike osien paksuus 0,75mm, eli täyttä silmän lumetta Volvon kestävyydestä. Volvon tarkat mitat saat muuttamalla kaiken tuuma mittoihin. siis pelti paksuudet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1341552
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!501477Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka681103Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r921004- 108950
Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa51844Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s85800Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...57733- 59695
- 34676