Mikä ensimmäiseksi veneeksi?

Purjehduskärpänen on purrut, ja nyt on ongelma: mikä miljoonista vaihtoehdoista olisi sopivin ensimmäiseksi veneeksi? Hieman kriteereitä:

1.suht.koht. asuttava
2. wc
3. hintahaarukka 0-12000 euroa

Olen kuullut, että FinnExpress 64, Avance 245, Becker 27, ovat miellyttäviä ja suhteellisen helppoja käsiteltäviä. Mihin pitäisi kiinnittää huomiota,kun veneitä lähtee katsastelemaan?

Suuret kiitokset kaikesta avusta
91682
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

FE 64 on näiden kriteereiden mukaan liian pieni. Tarkoitit ehkä FE 74:a? Kriteerinä WC tarkoittaa varmaankin vesi-WC:tä, jolloin tuossa kokoluokassa saattaa WC:n olemassaolo vaihdella venetyypistä riippumatta (joissakin on jälkikäteen asennettu). Ottaisin mainitsemaasi listaan mukaan esim. Lohi 25:n, Finn 26:n ja Finnflyer 27:n (Nämä kaikki ovat tosin hintahaarukkasi ylärajalla tai ylittävät sen, riippuen kunnosta ja varusteista)

Oleellisia katsottavia kohtia tuon ikäisissä veneissä on tietysti rakenteiden ehjyys kölin takareunan ympäristössä ulkona ja sisällä sekä rustien kiinnitys runkoon, moottorin kunto/ikä, rungon kosteus vesilinjan alapuolelta (mitattava tarkoitukseen tehdyllä mittarilla), purjeiden ikä ja kunto.

Äänestä
  • Mistähän löytyisi parhaiten tietoa mainitsemistasi veneistä? Tai kuvia? T.Nimimerkki 'epätietoinen mutta innokas'

    Äänestä


Jos ruotsinkieli taipuu edes välttävästi tai sanakirjan avulla kannattanee hankkia otsikon mukainen opus käsiin kirjakaupasta. Siinä on Ruotsin suosituimmista venetyypeistä kokojärjestyksessä kuvallinen sivun juttu hyvistä ja huonoista puolista. Opuksen avulla voi ainakin jonkun verran katsoa valikoimaa. Ks. testejä/artikkeleja myös:

http://www.segling.nakterhuset.se/70-tal.asp
http://www.venelehti.fi/testit/

Syyspuolella on kyllä hyvä hetki tehdä kauppaa, koska pääsee koepurjehtimaan veneen ja toivottavasti katsottua myös vedenalaiset osat pukin päällä.

Äänestä

Ajattelitko hankkia veneen jonka híntahaarukka alkaa nollasta? Nollahintaisessa veneessä alkaa syöksy kohti pohjaa nopeasti. Heh

Äänestä
  • Siinäpäs aikuinen kommentti!
    Taidat olla typerys ...

    Äänestä

Tuohon listaan lisäisin vielä Maxi 77:n. Maxi 68:kin on aika tilava mutta kemialliselle vessalle ei ole erillistä tilaa kuten 77:ssa (vesivessa).
Turvallinen, helppo käsitellä, yleensä alirikattu joten turvallinen, vaikka purjehdusominaisuudet eivät parhaiden luokkaa.
77:n hinnan pitäisi asettua haarukkaan.

Äänestä

Jo aikaisemmassakin viestissä ehdin kehua sunwindejä ja pienelle perheelle 26 tai seiska olisi varmasti yksi parhaista vaihtoehdoista. Kakskuutosia on melko vähän markkinoilla mutta uskoisin että sellaisen voisi saada 11000E jos hyvä tuuri käy.Kaksseiskojen valmistus taisi alkaa 82->. Veneessä on loistavat sisä-ja säilytystilat. Ja purjehdusominaisuuksissakaan ei tarvitse hävetä pätkääkään. Kyllä monet Avancenkin omistajat näyttivät nyrpeää naamaa kun 26:n täydessä lastisssa niitä tänäkin kesänä ohitteli jatkuvasti,heh.

Äänestä
  • Kiitokset kaikille avusta ja vinkeistä. Yritän näillä päästä alkuun. Jos haluatte vielä laittaa vinkkejä suoraan mailiosoitteeseen, sen voi tehdä: [email protected]

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


skip kirjoitti:

Purjehduskärpänen on purrut, ja nyt on ongelma: mikä miljoonista vaihtoehdoista olisi sopivin ensimmäiseksi veneeksi? Hieman kriteereitä:

1.suht.koht. asuttava
2. wc
3. hintahaarukka 0-12000 euroa

Olen kuullut, että FinnExpress 64, Avance 245, Becker 27, ovat miellyttäviä ja suhteellisen helppoja käsiteltäviä. Mihin pitäisi kiinnittää huomiota,kun veneitä lähtee katsastelemaan?

Suuret kiitokset kaikesta avusta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu