Mitä Oiva sanoo?

"...Jos Vanhanen voittaisi tammikuun vaalit, ottaisi hän tässä mallia entisestä presidentistä Martti Ahtisaaresta..."


http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2005/11/405841
3136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

... noin painottanut, että Vanhasen vienninedistäminen olisi mallin ottamista Ahtisaaresta. Se olikin ainoita asioita, johoan hän ajautui. Aho ja Lipponen hoitivat ulko- ja EU-polotiikat. Sisäpolitiikassa Ahtisaarella oli vain yksi teemaa: presidentin vallan säilyttäminen tekeillä olevassa uudessa perustuslaissa vastoin puolueiden ja edukuntapiirien tahtoa. Kun oli vielä niin innokas matkustelemaan ja esiintymään parrasvaloissa valtiopäänmiesten kanssa, hän löysi vienninedistämisestä hyvän syyn toiminnalleen.

Vanhanen kyllä edistää vientiäkin, mutta jän pystyy tekemään muutakin.

Äänestä
  • Nyt kun Vanhanen on ilmoittanut seuraavansa Ahtisaarta vienninedistämismatkoilla, on Oivankin takki kääntynyt. Aiemmin Oiva kommentoi Ahtisaaren matkoja seuraavasti:

    "Kekkonen matkusteli eri puolilla maailmaa sopivasti. Hän lyyhännyt ulkomailla yhtenään niin kuin Ahtisaari."

    Tätä takinkääntöä ei sen tarkemmin oivankaan tarvitse selitellä.

    Eikös olekin Oiva mielenkiintoista, että Vanhanen presidenttinä seuraisi ennemmin Ahtisaaren toimintatapoja kuin Kekkosen?

    Wiljami

    Äänestä

  • Wiljami kirjoitti:

    Nyt kun Vanhanen on ilmoittanut seuraavansa Ahtisaarta vienninedistämismatkoilla, on Oivankin takki kääntynyt. Aiemmin Oiva kommentoi Ahtisaaren matkoja seuraavasti:

    "Kekkonen matkusteli eri puolilla maailmaa sopivasti. Hän lyyhännyt ulkomailla yhtenään niin kuin Ahtisaari."

    Tätä takinkääntöä ei sen tarkemmin oivankaan tarvitse selitellä.

    Eikös olekin Oiva mielenkiintoista, että Vanhanen presidenttinä seuraisi ennemmin Ahtisaaren toimintatapoja kuin Kekkosen?

    Wiljami

    ... hyvälläkään mielikuvituksella voida pitää takinkäännöksenä tai Ahtisaaren kehumisena. Sinähän sanotaan, että miehelle ei jäänyt muuta tehtävää kuin kierrellä maailmaa muka myymässä suomalaisia tuotteita.

    Siinä sanotaan myös, että tuo Vanhasen ilmoitus edistää presidenttinä vientiä olisi Vanhasen taholta rinnastettu Ahtisaaren tekemisiin. Se on uutisten laatijoiden ajatus.

    Jos kuka presidenteistämme on edistänyt ulkomaan kauppaa on Kekkonen. Hän ei tehnyt vain kaupparatsumatkoja eksoottisiin maihin, vaan hän hoiti esimerkiksi henkilökohtaisilla neuvotteluillaan edellytykset suuriin meille edullisiin kauppoihin N-liittoon silloisen kylmän sodan ja clearingkaupan oloissa. Vain hänen toimintansa avulla pystyimme samanaikaisesti kukoistavan idänkaupan lisäksi turvaamaan meille vielä elintärkeämmän länsikaupan EFTA- ja EEC-sopimuksilla.

    Vanhanen on osoittanut jo nyt pääministerinä samanlaisia otteita. Siitä on hyvänä esimerkkinä äskeinen Kiinan matka, joka keskittyi viennin kysymyksiin. Kiinahan on maailman nopeimmin kehittyvä suurvalta, ja sen markkinoilla on oltava heti alusta lähtien.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kommentteja? kirjoitti:

"...Jos Vanhanen voittaisi tammikuun vaalit, ottaisi hän tässä mallia entisestä presidentistä Martti Ahtisaaresta..."


http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2005/11/405841

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu