Mä en ymmärrä - eiks täällä ole tosiaan ketään joka ymmärtää niitten minkkien ja kettujen kurjaa elämää hirveissä häkeissä!!!
Kaikki vaan haukkuu vapauttajia...
Kaikki vaan haukkuu vapauttajia...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Lihansyöjät rulee! Ja minkkiturkit! Vain voimakkaimmat selviävät hengissä.
aiheesta haukkuvatkin, on se niin älyvapaa teko.
On eläimilläkin
Turkiseläimiä (osuva sanakin) kasvatetaan ainoastaan siksi, että turhamaiset ihmiset voisivat pukeutua hyvin. Eläimiä siis ensin kidutetaan pitämällä niitä pienissä, huonoissa häkeissä ja vieläpä syötetään lajitoverinsa raadoilla. Millaisia ajatuksia luulet eläinten suojelijoiden päissä heräävän? Silloin kun pelkkä lässytys ei auta, on ryhdyttävä tositoimiin. Vaikken itse aktivisti olekaan (sanan varsinaisessa merkityksessä), ymmärrän aktivistien ajatuksenkulun.
puhettakaan. Vapauttajat pitäisi ampua.
" Millaisia ajatuksia luulet eläinten suojelijoiden päissä heräävän?"
En minkäänlaisia, se vaatisi kykyä ajatella ja sitähän ei noilla ole.
Ootteks te ihmisii ollenkaan?
Olihan se tyhmästi tehty, mutta ehkei ne nyt keksinyt muuta tietä kuin suorin.
Mutta voikos sanoa, näyttikö ne kiinni otetutkaan minkit kovin ilosilta, kun niitä tungettiin niihin häkkeihin?
Se tekee sen tappaessaan muita.
Joten ei - ei se varmaan ollut iloinen kun tungettiin häkkiin tappamasta pikkulintuja, pikkukissoja, siilejä, pupuja, ym.ym.
Pahat minkit häkkiin tappamasta kivoja pupuja?
En siis ollut sitä mieltä, että minkkien päästäminen luontoon olisi fiksua.
Mutta en jostain syystä iloinnut nähdessäni niitä tungettavan häkkiinkään.
Jos kerran minkki ei kuulu Suomen luontoon tappamaan pikkueläimiä, ei turkistarhaajakaan kuulu Suomen luontoon tappamaan minkkejä.
Olemee enemmän ihmisiä kuin nämä vapauttajat. He tuomitsevat eläimet kuolemaan samalla hetkellä kun vapauttavat ne, ja mukana menee paljon luonnonvaraisiakin eläimiä. Kas, ihmisyyteen kuuluu olennaisesti järjen käyttö.
jos ihminen antais siihen tilaisuuden. Tuo minkkien aikaansaama yletön tappaminen on propagandaa tai sit se johtuu siitä että ihminen on saanut eläinparat häiriintymään
En todellakaan puolusta tarhausta.
Puolustan luonnon oikeutta monimuotoiseen elämään ilman kaupunkilaiskersojen mukanaan tuomaa kaaosta.
Lisäksi olen vahvasti sitä mieltä että minkkejä/kettuja vapautetaan vain, jotta saataisiin kokea sarjafilmimäistä jännitystä, "olla rankkoja".
Minkkien ja kettujen tarhaus taas toisaalta - miten se eroaa raakuudessaan esim. muusta eläinten vankina pitämisestä?
Korkeasaari?
Sikalat?
Navetat?
Elinolot...no jaa...minkki ainakin on otus joka puree rikki kaiken muun materiaalin kuin teräksen. Että missäs sitä sitten pitäisi jollei häkissä?
Sehän on kiva kuulla.
Mutta etpä sitten juuri vastustakaan.
Mutta niin kuin luonnolla on oikeus monimuotoisuuteensa, eikö minkeilläkin ole oikeus luonnolliseen elämäänsä. Nehän ovat osa luontoa, joskaan eivät Suomen. Häkistä minkkien suku ei ainakaan ole putkahtanut.
Eikö tuota jännitystä saa vähän helpommallakin itselleen järjestetyksi? Kyllä siinä ihan varmasti suurimmalla osalla on ollut ajatusta mukana. Vaikkei kovin viisasta sellaista.
Ei kai mitenkään, siksipä olenkin kasvissyöjä, mutta turkit sattuvat vaan olemaan niitä turhista turhimpia, niillä ei kukaan elä, niiden puutteesta ei kukaan kuole.
No olisi ainakin paremmassa häkissä...
... saatiin vettä myllyyn. Mitä hiton hittoa niille elukoille siellä tarhassa sitten tapahtuis? Nehän on tuomittu kuolemaan ihmisen käden kautta syntymästään! Jos joku kettulikka antaa niille tilaisuuden ottaa rahtunen elämää omaan tassuun, niin heti iskee nämä todellisen luonnon puolustajat.
He kun ovat saaneet oivan tilaisuuden nostaa pyhimysrengasta pään päälle helposti ja halvalla. Tarvitsematta muuta kuin hilata p***sä tiekkarin ääreen.
Helppo se on "vastustaa" turkkien käyttöä olemalla ostamatta turkkia, se kun maksaa 3000 euroa, sen jälkeen on hyvä mieli ja asian voi unohtaa.
Jotkut toimii ja ja jotkut makaa. Sitten saa taas lausua "fiksuja" kommentteja.
Laillista tietä. Vedotkaa eduskuntaryhmiin ja maan hallitukseen että tarhaus lopetetaan.
Onhan siellä esim. Vihreä liitto joka on vastustanut hallituspuolueenakin ansiokkaasti ydinvoimaa....
..jota sinulla tuntuu olevan melko vähän. Eläin on eläin. Jutut missä susien päästä silitellään kuuluvat piirrettyihin. Oletko iässä jossa niiden katsominen on olennainen vapaa-ajanviettotapa?
Minkit ja ketut ovat lihansyöjiä. Ne aikaansaavat luonnossa tuhoa aikaan muille eläinlajeille. Suuri määrä näitä eläimiä pienellä alueella (kuten tarhaiskuissa käy) on jo katastrofi. Luonnonvaristen minkkien tiedetään olevan hyvinkin julmia uhrejaan kohtaan - ne eivät välttämättä edes syö saalistaan, kuten eivät myöskään kissat tai koirat. Voit kysyä biologian opettajalta lisää, ja varmentaa nämä faktat.
Kun niitä tungettiin häkkeihin.
Ei niitä häkeissä saa pitää.
Missä sitten? Voisivat häkit tietty olla isompia, mutta mistä rahat uusiin häkkeihin ja niiden ylläpitoon? Rahaa ei yksinkertaisesti ole. Ja kuluja tuottavat nämä kettutytöt jotka näitä iskuja tekevät (mm. vakuutus- ja vartiointikuluja).
nyyh....nyyh....nyyh
taas rakentavaa keskustelua...
Tuskallisia on niiden viime hetket luonnossakin kun ne joko nääntyy nälkään tai syödään. Tai sitten ne saadaan kiinni ja lopetetaan. Vahvimmat taas sopeuduttuaan ryhtyvät tuottamaan tuskaa perisuomalaisille eläinlajeille. Miten häkistä päästetyille elukoille käykin, tuloksena on näiden "vapauttajien" jäljiltä vain raatoja.
Vapautushan se on kuolemakin. Kurjasta elämästä.
"Viheliäisestäkin elämästä pidetään kiinni kynsin hampain"
--Koraani
Minullekin nauretaan eläinrakkauteni tähden. Minulla on useampi tuttavapiiri (harastuksista, koulusta, kotikaupungista, muita...)ja tietyt ihmiset nauravat eläinrakkaudelle.
He ovat niitä ihmisiä, joiden isät tienaavat miljoonia, lapset shoppaavat vaatteita yms merkkituotteita niiden alkuperää miettimättä, luonnonsuojelijoille ja eläimiä pitäville nauretaan (sillä onhan se hullua jos jollain on eläin kotonaan),
ihminen joka näyttää "aktivistilta" on jollain tavalla vialla päästään,
luomu on turhaa, samoin ydinvoimaa suositaan.
Näitä ihmisiä on paljon. Hänen kaltaisensa nauravat minulle.
Minä en välitä,
surettaa vain.
Voinko mennä tekemään pikkasen häiriötä Loviisaan...?! Ei kai se ketään haittais...?!!!
HUH!
Itse vastustan turkistarhausta. Samaten häkkikanaloita. (ja paljon muutakin!)
Mutta nämä "kettutytöt/-pojat" ei taida nähdä kuin suloisen, pörröisen nappisilmän pikkupikkuhäkissä (takuulla turhautuneena, en kiellä!)
Mutta väärin on laskea niitä luontoonkaan Selviävät, jos selviävät. Ja jos selviävät, luonnonvaraisille pikkulajeille käy hullusti.
Nykypäivän lapset ja nuoriso pitäisi perehdyttää paremmin luonnon kiertokulkuun eli mikä johtaa mihin...
Vaikka loppupelissä tulkoot hyönteiset ja syökööt kaiken minkä löytävät.
Ihme meininki kuinka tän päivän ihmiset on vieraantuneet oikeasta luonnosta. Siihenhän tää kaikki tulee joskus kaatumaan?!?
Luonto kuitenkin lopulta voittaa.
Kun ihminen tuhoutuu.
... ihminenhän ("luomakunnan kruunu"??!!") se tässä tyhmä on ja tuhoaa pikku hiljaa kaiken!
Valitettavasti ihan totta.
Kerrankin joku joka on tajunnut tämän jutun.
Luonto aina selviää. Luonnonsuojelu on tavallaan "jeesustelua" - ihmistähän siinä suojellaan.
Mikä on tietenkin järkevää.
..mutta montakohan % ihmisistä tajuaa tämän?!
-Säälittävän harva! :)
Turkistarhaajien häkeistä vapaaksi päästetyt eläimet ovat tottuneet saamaan ruokansa määräajoin. Valmiina eteensä. En tiedä tarpeeksi eläinten vaistonvaraisesta toiminnasta, että voisin vuorenvarmasti väittää näiden eläinten olevan kykenemättömiä omatoimisesti etsimään ruokaansa, mutta syvästi epäilen näin olevan. Kaiken lisäksi on syytä uskoa eläinten kunnon olevan melko kehnon. Ne eivät ole tottuneet juoksemaan pitkiä matkoja eivätkä ponnistelemaan ruokansa edestä. Tietämäni mukaan vpautetut eläimet usein hakeutuvat lähistön teille, missä ne jäävät autojen alle.
Kunnon eläinystävät eivät vapauta häkkieläimiä kuolemaan nälkään, jäämään ajoneuvojen alle tai petojen ruuaksi. He tekevät kaikkensa, jotta tarhaus lopetettaisiin, ennen kuin eläimiä on häkissä.
Kaiken lisäksi ne muutamat, jotka säilyvät hengissä, jäävät vieraana elementtinä Suomen luontoon. Kalastajat voivat kertoa villiminkkien pahanteoista.
.. niille minkeille kunnon juoksupyörät häkkiin, että ne pääsis edes saalistuskuntoon ennen niiden luontoon vapauttamista?! Ettei ne reppanat kuolis nälkään tai tarhaaja sais juosten kiinni...?!
(Tässä oli mukana jo ironiaa, jollei joku huomannut...)
Eli yleinen mielipide on kääntynyt näitä kettutyttöjä vastaan! Miten ihmeessä näin on päässyt käymään kun samanaikaisesti enemmistö suomalaisista vastustaa turkistarhausta??? Olisiko kenties menetelmissä ollut hiukan toivomisen varaa?
Vai olisiko kenties niin, että ihmiset pelkäävät oman elinkeinonsa puolesta. Eihän sitä koskaan tiedä mihin näiden pikku riiviöiden mielenkiinto seuraavaksi kohdistuu jos turkistarhaus loppuu Suomesta. Kenties juuri MINUN ammattiini?
Menetelmissä on "hiukan" toivomisen varaa...