ev.lut.-kiekon piispojen kanssa näiden uskontojen eroista.
Onhan aika noloa valtiokirkolle, kun ykdi sen lahko saarnaa, ettivät suurin osa valtiokirkon papeista voi antaa syntejä anteeksi. Miksi hitossa siellä ehtoollisella sitten käydään?
Onhan aika noloa valtiokirkolle, kun ykdi sen lahko saarnaa, ettivät suurin osa valtiokirkon papeista voi antaa syntejä anteeksi. Miksi hitossa siellä ehtoollisella sitten käydään?
Vastaukset 10
Vanhimmat
keskusteluja käydään aina silloin tällöin. En tiedä ajankohtia, koska en ilmeisesti kuulu määrittelemääsi ryhmään. Eräästä keskustelusta olen lukenut jostain SRK.n julkaisusta. Siinä kerrottiin, etteivät piispat voineet osoittaa opetuksemme olevan Raamatun vastaista.
SRK:n julkaisut ovatkin todella objektiivisia.
Ehtoollinen vahvistaa uskoa mutta
ei sillä saa syntejä anteeksi että käy ehtoollisella...
Juuri näinhän sinä uskot ehtoollisesta vanhoillislestadiolaisena ja rakastat kirkkoa, koska puhujaveli on sitä sanonut rakkaaksi.
Tunnen suurta henkistä ja ruumiillista pahoinvointia.
...ajatuksella ison katekismuksen viidenteen osaan alttarin sakramentista.
Tässä linkki valmiina:
http://www.evl.fi/tunnustuskirjat/ik/5osa.html
...että synnit on sovitettu Golgatan ristillä ja ylösnousemuksessa ja joka tämän uskoo, niin ne on anteeksi annetut.
Ehtoolliseen uskominen tulee Kristuksen uskomisessa, sillä Kristus on asettanut ehtoollisen muistoateriaksi juuri siksi, koska synnit ovat jo annettu anteeksi Hänen ruumiissaan ja veressään, jotka ovat totisena ruumiina ja verenä ehtoollisessa.
apteekkarikaan.
Siis: saako synnit anteeksi ehtoollisella vai ei? Eikö sitä voi sanoa selvällä suomenkielellä?
Ennen ehtoollista on rippisaarna.
Armonvälineistä, siis sanasta ja sakramenteista ja tässä tapauksessa ehtoollisesta Luther ja ev.lut. kirkko:
- ehtoollinen on muisto- ja kiitosateria
- ehtoollinen on uskonvahvistuksen ateria
- ehtoollinen on syntien anteeksi antamisen ateria
Luther selvästi sanoo ehtoollisen olevan myös syntien anteeksi antamisen ateria.
"Mieletön on sen vuoksi myös tämä heidän väitteensä: koska Kristuksen ruumista ja verta ei ole annettu ja vuodatettu meidän edestämme ehtoollisessa, me emme voi tässä sakramentissa saada syntien anteeksiantamusta. Vaikka näet se teko, joka on hankkinut meille syntien anteeksiantamuksen, on tehty jo ristillä, se ei voi saavuttaa meitä muutoin kuin sanan välityksellä."
Miksi sinä/te unohdat/te tämän Lutherin opetuksen, ja huudat/te, "ettei syntejä voi syödä", ja miten olet/te voinut/neet kutistaa ehtoollisen opettamaasi/nne muotoon?
Ihan hyvä linkki itsekullekin meistä, tosin olen jo lukenut sen(sitä) ja muutakin internetistä löytyvää.
Jos Sinulla on todellinen halu ja tarve saada synnit anteeksi niin siinä tilanteessa ei pähkäile vaan rientää elävien vesilähteitten tykö.