Seriffin ennaltaehkäisevä toiminta

Tulevaisuudessa säästetään varmasti runsaasta rahaa ja vaivaa sillä, että seriffit ja ylläpito poistavat nopeammin ja arvovapaammin palstoille kuulumattomat törkeydet.

Parempi ja edullisempi ennalta ehkäistä rikollinen toiminta, kuin ryhtyä jälkikäteen tutkimaan poliisin kera.

Mikäli yhden vapaaehtoisen seriffin toimintakapasiteetti ei riitä, valittakoon palstoille useampia seriffejä
5331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä tänne palstalle mahtuu vaikka mitä. Ei ole pakko lukea kaikkea paskaa eikä tietenkään pakko reagoida siihen mitä kirjoitetaan.

Aina on joku pelle naukumassa viranomaista paikalle, kun ei itse osata edes luettavia tekstejä valita.

Äänestä

Seriffi voisi saada suoritepalkkaa poistamistaan viesteistä, esim. palstan tarkoituksen vastainen tai muuten kakkosnelosen sääntöjen vastainen viesti toisi deriffin tilille esim 1 euro/viesti, mutta jos seriffi sortuu omatoimisiin ylilyönteihin ja poistaa viestejä väärin perustein, eli puolueellisesti, niin hänen palkkatiliään veloitetaaqn esim -2 euroa/viesti.

Luulisin, että tuo lisäisi aktiivisuutta ja parantaisi myös seriffin tarkkuutta.

Äänestä
  • teoretisointia.

    Teoriaherra!

    Äänestä

Minun mielestäni on hyvin erikoista, että seriffi ei poista selvästi solvaavia viestejä, joissa ei ole mitään asiaa ko henkilön tekemisistä politiikassa, vaan pelkkiä kaksimielisiä vihjailuja hänen yksityiselämäänsä.

Se, että tuollaiset viestit saavat olla palstalla, antaa seriffin toiminnasta erittäin ala-arvoisen kuvan.

Sama ilmiö koskee kokoomuksen palstaa.

Äänestä
  • Kylmiä, kovia faktoja.

    Benkulla on äpärä. Niinistö on pieni mies, jolla on paskaiset hampaat. Vilen on väärentäjä. Vapaavuori on vaikka mitä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


neutraalitarkkailija kirjoitti:

Tulevaisuudessa säästetään varmasti runsaasta rahaa ja vaivaa sillä, että seriffit ja ylläpito poistavat nopeammin ja arvovapaammin palstoille kuulumattomat törkeydet.

Parempi ja edullisempi ennalta ehkäistä rikollinen toiminta, kuin ryhtyä jälkikäteen tutkimaan poliisin kera.

Mikäli yhden vapaaehtoisen seriffin toimintakapasiteetti ei riitä, valittakoon palstoille useampia seriffejä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu