Marjakuusista

Auttakaa!!!

Ostin meille alesta muutaman taimen marjakuusia. Yksi oli pallomainen, ja pari euroopanmarjakuusta yms.

Nyt selvisi ainakin että yksi ostamistani mikä se nyt tarkalta nimeltä oli joku Hickli?, niin sen kohdalla lukee että myrkyllinen, netistä löysin. Auttakaa kun en mistään löydä tietoa näistä myrkyllisyyksistä, ovatko kaikki myrkyllisiä vai eivät?

Ei uskaltaisi pihaan ihan mitä tahansa myrkkypommeja istutella kun on pieniä lapsia, joten tieto olisi todella tarpeen.

7

3641

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Klooni,

      Marjakuusessa on kaikki osat jonkinverran myrkyllisiä.
      Kuitenkin se varsinainen myrkyllisyys on sen marjoissa. Niistä marjoista erotetaan lääketeollisuuteen Taxus-solumyrkkyä, jota käytetään syövän hoidossa solumyrkkynä.
      Marjat ovat siis tappavan myrkyllisiä. Jo muutama marja tekee oireita. Eri ihmisillä on erilainen kestävyys.
      Kuitenkin harvoissa niistä on marjoja edes joka viides vuosi.

    • suunnitteluhortonomi

      Suurin osa kasveista tai joku osa niissä on myrkyllisiä. En oikein jaksa ymmärtää tätä myrkyllisyysvouhotusta, sillä aika harva kasvi on niin myrkyllinen, että siitä pieninä määrinä nautittuna henki lähtisi. Omenan siemenetkin ovat myrkyllisiä! Myrkylliset kasvit tai niiden osat eivät ole niin herkullisia, että niitä kuollakseen viitsisi pistellä suuhunsa. Kyllä lapsillakin on primitiiviset vaistonsa, eivätkä ne syö sitä mikä ei hyvältä maistu.

      Myrkytyskeskuksen sivuilla muistaakseni on lista kasveista, jotka ovat myrkyllisiä.

    • Auttakaa...

      vastauksista. Tuskin kannattaa paljon panikoida kun kävin myrkytyskeskuksensivuilla, niin aika paljon tuntuu olevan myrkyllisiä kasveja, niitä vain ei ole tiennyt.

      Kiitos tosiaan paljon, en edes älynnyt että tuollainenkin tietopankki on olemassa.

      Hyvähän se myrkyllisyys on tietää jos jotain sattuisi, niin osaa sitten suhtautua siihen siten kuin tarvitsee ja tietää kasvin myrkyllisyyden.

    • on111

      Hicksii-pystykasvuinen ja suosittu.

      Vain naispuoliset yksilöt tekevät marjoja-punaista hedelmälihaa ei pidetä myrkyllisenä, kaikkia muita osia kylläkin. Olen itsekin kokeillut punaista hedelmälihaa-varsin vetistä.

      Hicksii taisi olla sellainen-näet sen sitten.

      Kannattaa harkita niiden muotoilua-ne sietävät leikkausta hyvin. Pyöreä latvus komea.

      • real

        Jos haluaa marjattoman marjakuusen, joka on pystykasvuinen, kannattaa valita lajike 'Hillii', joka on siis hede(uros) kartiomarjakuusi (tarkemmin Taxus x media 'Hillii').
        Muista kartiomarjakuusen lajikkeista en osaa sanoa mutta veikkaan että 'Brownii' on myös hedekasvi koska en ole koskaan nähnyt siinä marjoja.
        Japaninmarjakuuset (Taxus cuspidata) on yleensä siemenlisättyjä joten niistä ei pysty ulkonäön perusteella sanomaan onko ne hede - vai emikasveja.
        Euroopanmarjakuusta (Taxus baccata) ei kannata istuttaa ellei asu Ahvenanmaalla (missä sitä kasvaa luonnonvaraisena), koska se paleltuu helposti mannersuomessa.
        Puutarhat ovat täynnä myrkyllisiä kasveja joten lapsille kannattaa sanoa etteivät syö sieltä mitään muuta kuin sellaisia marjoja mitä sopii syödä - marjapensaat yms.


    • Anonyymi

      Marjakuusen marjat on erittäin makeita.
      Lempäälän kanavan reunalla kasvaa muutama Muutama tällainen ja niissä om paljon kypsiä marjoa. Marjat on makeita ja meheviä.
      Minulla on ollut 3kk. paha ummetus ja pistelin parikymmentä mehevää marjaa, kun silloin onneksi en tiennyt niiden myrkyllisyydestä.
      Minkäänlaista kipua, tai pahoinvointia ei tullut, mutta vatsa alkoi toimia normaalisti.
      KIITOS MARJOISTA

    • Anonyymi

      Edelliseen kommenttinn lisään vielä: Teen marjoista mehya vastaisuuden varalle. Siis ummetuksen hoitoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      882
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      862
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      548
      781
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe