Hävittäjät

Kertoisko joku maallikolle, mitä hävittäjiä Tampereen yllä on viime päiviä lennellyt...

Ääni on tosi kova jylinä, joka ei mene ohitse kuten Hornetin ujellus muutamassa sekunnissa. Siispä koneen nopeus on mielestäni selvästi alle äänen nopeuden.

Tänään näin kyseisen 'jylinän lähteen' omin silmin ja se näytti lentävän 2000 -3000 metrissä ja koko on huomattavasti suurempi kuin esim. Hornet.

Eli lentskariäijät ja immeiset joilla on tietoa:

Mitä koneita lentelee? Tietääkö joku, koska loppuu/vähenee...?

P.S. Kyllä on espanjalaisille opiskelija kämppiksille selittämistä, varsinkin kun ei ittenkä tiärä tuan taivaallista..........
6636
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

se melu ärsyttää ja pelottaa vanhempaakin ihmistä saati lapsia.mutta niinkauan on asiat kondiksessa,kun niissä koneissa on suomalaiset tunnukset.

Äänestä

Juuri parhaillaan keskustassa pitää meteliä joku kone (hornet ? ). Tällainen ilma ! Äänellä pelotellaan vieraan maan kulkijoita, tulevatpa ne sitten ilmasta tai maitse.

Kuka huomasi venäjän ilmatilaloukkaukset ? Siihen aikaan täällä isot harjoitukset, joissa Naton koneita , miksi juuri siihen samaan aikaan huomattiin venäjän koneiden käyneen meidän ilmaa haukkomassa. Sattumaako, vai eikö Suomen johto aiemmin ole uskaltanut ottaa kantaa loukkauksiin vaan sitten vasta kun Naton koneet oli turvana.

Turha kuitenkaan Suomen on naton selän takana piileksiä ja huomata sitten vasta tosiasioita, kyllä itsenäisellä maalla pitäisi olla selkärankaa huomata loukkaukset ilman ison veljen tukea. Sellainen maa, jollainen presidentti.

Äänestä

Tietääkseni pirkkalan vuosipäivä on tässäkuussa, joten hornetit ainaski pörrää.
pohjois- karjalan vuosipäivät on myös tälläviikolla, joten kalustoa voidaan kuljettaa kuljetuskoneilla. Voisi selittää koko eron.

No hätä...ei tässä siis sodassa olla. :)

Äänestä

Horneteilla on tällä viikolla kai pimeälentoharjoituksia. Lentelevät iltaisin kymmeneen ja kai joskus jopa yhteentoista asti.

Äänestä
  • Horneteilla ei ole pimeälentoharjoitusta tällä viikolla, sen sijaan ensi ja sitä seuraavalla on. Nauttikaa koneista, omia ne ovat...

    Äänestä

Touho 2015 -lentotoimintaharjoitus Pirkanmaalla

Satakunnan lennoston Ilmataistelukeskus järjestää Touho 2015 -lentotoimintaharjoituksen Pirkkalan tukikohdassa viikolla 47. Lentotoimintaa on maanantaista torstaihin 16.–19.11. klo 07.00–24.00 välisenä aikana sekä perjantaina 20.11. klo virka-aikana. Harjoitus päättyy perjantaina viimeistään klo 16.00.

Harjoituksessa operoidaan Hornet- ja Hawk-kalustolla. Lennot suuntautuvat Pirkkala-Pori-Vaasa väliselle alueelle.

Touho 2015 -harjoituksessa toimitaan yhdessä Karjalan lennoston kanssa, jonka järjestämä Vilkku-harjoitus alkaa myös maanantaina 16.11. Tässä linkki Vilkku-harjoituksen sivulle: VILKKU

Lentokoneet käyttävät harjoituksessa soihtuja, jotka voivat näkyä taivaalla kirkkaina muutaman sekunnin kestävinä valoilmiöinä.

Lentotoiminnasta aiheutuva melu voi aiheuttaa häiriötä, jota pyritään välttämään suuntaamalla toiminta harvaan asutuille alueille. Lentoaseman lähialueella noudatetaan melua vähentäviä lentomenetelmiä aina, kun se on mahdollista.

Lisätietoja harjoituksesta Satakunnan lennostossa antaa everstiluutnantti Saku Joukas, p. 0299 800 (vaihde)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ääni on valtaa!! kirjoitti:

Kertoisko joku maallikolle, mitä hävittäjiä Tampereen yllä on viime päiviä lennellyt...

Ääni on tosi kova jylinä, joka ei mene ohitse kuten Hornetin ujellus muutamassa sekunnissa. Siispä koneen nopeus on mielestäni selvästi alle äänen nopeuden.

Tänään näin kyseisen 'jylinän lähteen' omin silmin ja se näytti lentävän 2000 -3000 metrissä ja koko on huomattavasti suurempi kuin esim. Hornet.

Eli lentskariäijät ja immeiset joilla on tietoa:

Mitä koneita lentelee? Tietääkö joku, koska loppuu/vähenee...?

P.S. Kyllä on espanjalaisille opiskelija kämppiksille selittämistä, varsinkin kun ei ittenkä tiärä tuan taivaallista..........

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu