Mitä ajattelette jumalanpalveluksen synninpäästöstä (edeltää synnintunnustus)? Jos sen julistaa vanhoillislestadiolainen onko se sama asia kuin seurapuheessa oleva synninpäästö (jeesuksen nimessä ja veressä..?
??
??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja vielä sittenkin kun vanh lest pappi saarnaa, hän julistaa syntein anteekiantamuksen lisäksi saarnassan
ihan vapaasti saa uskoa itsensä syntisenä vanhurskaaksi armahdetuksi keskelle taivasta
kaikki synnit anteeksi, ihan kaikki
niin yksinkertaista se on
ei mitään omia tekoja tarvita vaan vain uskoa
Samahan se on, mitä suuntaa edustava pappi jumalanpalveluksissa julistaa synninpäästön. Seurakunta saa siinä syntinsä anteeksi Jumalalta.
ja armo tulee uskosta, ei papin sanoista.. Usko on jokaisen oman sydämen asia, ei sitä voi kenenkään muun puolesta uskoa.
..ei ole mitään merkitystä. Ainut millä on merkitystä on se että ihminen sydämessään tunnustaa ja hylkää syntinsä. Ja uskoo että ne on anteeksiannettu.
Jumalan sana on tismalleen sama, tulkootpa kenen suusta hyvänsä, lukekoot sen kirjasta, taikka ottakoon vaikka suunsa kautta sisään, kuten HPE.
Vanhoillislestadiolainen ei eroa tässä mielessä kenestäkään, koska Jumalan kaikkivaltias voima on JUMALAN SANASSA JA PYHISSÄ SAKRAMENTEISSA, JOTKA NEKIN OVAT JUMALAN SANAA NÄKYVÄSSÄ MUODOSSA. Ainut ehto pelastumiselle on, että ihminen ottaa Jumalan SANAN USKOLLA vastaan.
...voima ole sen julistamisessa, vaan evankeliumin voima on uskomisessa, sillä usko on Jumalan voiman kautta lahjaksi annettu sen vilpittömästi uskovalle autuudeksi.