Käynnistyksen jälkeen avautuva työpöytä kuvakkeineen on sörssimiseni jälkeen ruutua isompi ja joudun hiirellä koluamaan ruudun reunoja saadakseni osan symboleista näkymään.
Ihmettelen mitä olen sen tehnyt ja miten se korjataan. Internetasetuksien näyttö - kohtaa olen räpeltänyt kaikilla, mielestäni mahdollisilla, tavoilla. Mitä nyt?
Ihmettelen mitä olen sen tehnyt ja miten se korjataan. Internetasetuksien näyttö - kohtaa olen räpeltänyt kaikilla, mielestäni mahdollisilla, tavoilla. Mitä nyt?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mikä Windows versio?
Oletko tarkistanut näytön asetukset?
Et kai ole käynnistänyt konetta epähuomiossa vikasietotilaan?
Käyttöjärjestelmä on Windows XP. Vikasietotilassa en ole käynnistänyt, mutta ohjauspaneeli/näyttö olen kyllä räpeltänyt kaikilla tavoin, tosin mikään ei ole auttanut.
Kokeile Ohjauspaneeli -> Näyttö -> Asetukset -> Näytön tarkkuus vetäen luikusäätimest vasemmaisinpaan mahdolliseen eli "Pieni"-asentoon. Mikäli vielä ovat työpöydän reunat näytön ulkopuolella, täytyy sinun säätää itse näyttöä, jossa saattaa olla leveydelle ja korkeudelle yms omat erilliset säätimet, joilla saat kuvaa pienennettyä. Saattaa myöskin olla niin, että näyttösi kuvan kokoa, kirkkautta, terävyyttä yms pystyy ainoastansa ohjelmallisesti, jolloin sinun tulee käynnistää sen näytön mukana tullut ohjelmisto. Olet siis voinut epähuomiossa näpelöidä joitain näyttösi reunoihin pulttailtuja namiskuukkeleita tai sen ohjelmiston vastaavia.
klikkaa oikealla hiiren napilla työpöytää ---> ominaisuudet ---> asetukset ---> ja vedä se liuku säädin vasemmalle (niin pieneksi kuin haluat pöydän)