Ennen psori on jättäny intiimialueen rauhaan, mutta tänä syksynä se on sit alkanu riivata "alapäätäkin". Kutisee ja hilseilee, enkä oikein tiedä että mikä auttais. Onko kenelläkään muulla sama ongelma, tai miten ootte sen ratkaissu? Mikä voide tehoais? Tai kenties joku öljy? Pitäiskö kääntyä ihotautilääkärin vai gynen puoleen jos en saa tätä hallintaan?
Intiimialueen psori
ninni
52529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ehdottomasti kannattaa mennä ihotautilääkärille, vieläpä sellaiselle jolla on kokemusta intiimialueen ihosairauksista. Itselläni on pitkäaikainen vaiva, siihen on kokeiltu jos jotakin ja vähitellen paranemassa -toivon.
intiimialueen psorin hyvin kuriin käyttämällä säännöllisesti Lipolania. Voitelen aamuin illoin suihkuttelun jälkeen. Aamulla pesaisen vain haalealla vedellä ja illalla Natusanin Top-to-toe wash lasten suihkusaippualla. Kuivaan huolellisesti ja sitten Lipolania. En ole jättänyt kertaakaan väliin lähes vuoden aikana voitelua ja hyvin on toiminut. Ennen oli pyyhe aina veressä pesun jälkeen. Nyt iho on pysysnyt ehjänä.
Ole Onnellinen siitä että sinulla psorisi pysyy noinkin köykäisillä hoidoilla hallinnassa.
Nyt aloitettiin hoito kaikein vahvimmilla kortisoni voiteitta ja liuoksilla.
Tää on kamalaa kun leviää kulovalkean lailla jokapuolelle kehoon. Läiskätkin kirkuvanpunaisia paksuja ja kookkaita.
Itse käytän Elocon-nimistä emulsiovoidetta.
Hyvin on auttanut ja tarvitsee käyttää ehkä viikon ja sit psori häviää pariksi kk:ksi. Tai siis niin mulla :)
Mulla oli jossain vaiheessa tuota Eloconia, mutta mulle siitä ei ollu hyötyä. Noh aluks psori rauhottu, mut alko heti kukkimaan uudelleen. Viimeksi lääkärissä käydessäni sain jotain apteekin omatekoista rasvaa. Sekin autto, mut kun kuuri oli käytetty psori tuli taas takaisin. Ei tässä taida auttaa mikään =/