Hei!
Talvirenkaat pitäisi vaihtaa. Käykö kesärenkaan (aluvanteet) pultit talvirenkaiden (peltivanteet)kanssa?
Kiitos
Renkaan pulteista
6
1211
Vastaukset
- hiekma
Moi,
Mikä auto? Ja onko nuo aluvanteet alkuperäset merkkivanteet? Joskus saattaa sopia yhteen.- tiina renkaan vaihtaja
Auto on audi A4 vm99 ja vanteet ei ole alkuperäiset alut
- exFakiiri
tiina renkaan vaihtaja kirjoitti:
Auto on audi A4 vm99 ja vanteet ei ole alkuperäiset alut
Todennäköisesti ei käy, varmista kyseistä vannemerkkiä myyvästä liikkeestä, tai hanki suosiolla peltivanteille omat pultit. Itse en varmistamatta käyttäisi samoja pultteja.
- kontio
exFakiiri kirjoitti:
Todennäköisesti ei käy, varmista kyseistä vannemerkkiä myyvästä liikkeestä, tai hanki suosiolla peltivanteille omat pultit. Itse en varmistamatta käyttäisi samoja pultteja.
Kyllä se kannattaa käydä tsekkauttamassa.eli raahaat talvirenkaan rengasliikkeeseen, siellä otatte yhden pultin irti ja katsotte sopiiko.
tai jos on toinen auto tai rengasliike lähellä niin voihan sen pultin ottaa kotonakin irti =)
4:llä pultilla en rupeaisi ajelemaan. - Juizzi
tiina renkaan vaihtaja kirjoitti:
Auto on audi A4 vm99 ja vanteet ei ole alkuperäiset alut
Audin omat peltivanteet tulee kiinni sellaisilla pulteilla jossa on "pallokartio", eli se osa mikä pultista tulee kiinni vanteeseen on sellainen kaareva. Alumiinivanteen pultit on yleensä suoralla kartiolla. Paitsi jos on autin alkuperäiset. Että Ei käy samat pultit. Jos olet auton vasta ostanu niin pultit pitäs kyllä olla mukana, yleensä löytyy varapyöräkotelosta.
- mutta jos pulttien muoto
ja eritoten pituus on sama, en näe estettä sille. Yleensä alupultit pitempiä kuin peltipultit. Kannattaa kysyä jostain varmistus asialle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673