Motareita lisää ja julkiset pois

moottoritt

    Miksi motarit ovat aina tukossa Helsingissä 8 ja 16 aikaan? Voitaisiin rakentaa 4-kaistaisia motareita suuntaansa niin ei tarvitse ikinä junnata ruuhkassa espoolaisten kanssa! Keskustan ali tuollaisia pari kappaletta, Kehä II Jakomäkeen asti. Jo alkaa liikenne sujua.

Kyllä valtiolla on rahaa, kun ei vain liikaa tungeta sitä maaseudun jyväjemmareille tai kulttuurinrikastajille. Julkisetkin voisi oikeastaan lakkauttaa kun maksavat vain, koulubusseja voisi kulkea pari, mutta muille voi valtio ostaa kunnon autot ja ilmaista bensaa.

4

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rajoitustenmukaan

      Helsingin keskustan alueella on noin 200.000 työpaikkaa.

      Kerro minulle, miten järjestät liikenteen niin, että jokainen työntekijä voi mennä sinne omalla autolla ja kerro lisäksi, mihin nämä autot pysäköidään.

      • moottoritt

        Valtio maksaa parkkiluolat, kun metroasemat muutetaan parkkiluoliksi. Tehdään 200 000 parkkipaikkaa. Tehdään isoja moottoriteitä maan alle. Kyllä Los Angelesissakin osataan tehdä kunnon teitä.


      • ukkkiwaari
        moottoritt kirjoitti:

        Valtio maksaa parkkiluolat, kun metroasemat muutetaan parkkiluoliksi. Tehdään 200 000 parkkipaikkaa. Tehdään isoja moottoriteitä maan alle. Kyllä Los Angelesissakin osataan tehdä kunnon teitä.

        Kyllä Los Angelesissakin on klo 8 ja 16 ruuhkaa, keskiverto duunari käy 15 mailin päästä töissä ja kuluttaa ajomatkaan aikaa ruuhkassa keskimäärin 2 tuntia per sivu. Eli 4 tuntia päivässä ruuhkassa ei ole lainkaan tavatonta. Kyllä hesan ruuhkat ovat pieniä ison maaliman ruuhkiin verrattuna. Suomessa 2 tunnissa ehtii hyvällä ajovauhdilla jo lähelle tamperetta. Repikää siitä!!!


      • sakari kestinen
        moottoritt kirjoitti:

        Valtio maksaa parkkiluolat, kun metroasemat muutetaan parkkiluoliksi. Tehdään 200 000 parkkipaikkaa. Tehdään isoja moottoriteitä maan alle. Kyllä Los Angelesissakin osataan tehdä kunnon teitä.

        Ja kyllä siellä L.A.:ssakin on toimiva metroverkko. Olisi Helsingin kantakaupungin raiskausta muuttaa se totaaliseksi asfalttiviidakoksi keskustan moottorikatuineen ja metroasemaparkkiluolineen. (hiivatti mitä huuhaata taas jostain moottoritiefanaatikon suusta)

        Kuka sellaisessa moottoritie-Helsingissä haluaisi edes oleskella?!

        Toivottavasti keskustelun aloittaja on provo ja heitti koko ajatuksen läpällä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2024
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1082
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      883
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      770
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      760
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      744
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      693
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      679
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      673
    Aihe