Kamala kohtaus (tukehtumisen tunne, yskä)

Maria~

Tänään säikähdin pahanpäiväisesti, kun sain seuraavan laisen kohtauksen: minulla on nyt ollut kamala yskä, mutta sitten kurkkuani alkoi tosissaan "kutista" ja luulin tukehtuvani. Minulla rupesi ihan kouristamaan ylävartaloani ja pelkäsin tukehtuvani. Kurkussani tuntui kuin oksentaisin kohta, vaikka siis mitenkään oksettava olo ei ollut. Pystyin hengittämään vain tiheään ja pinnallisesti, mutta heti kun vedin normaalisti henkeä, tuntui taas kamala kutina ja tukehtumisen pelko.
Yritin juoda vettä ja syödä kurkkupastillia, mutta niellessä tuntui tuo sama kutina ja tukehtuminen.

Pelottaa hirveästi, jos saan taas sellaisen.

Ja muutenkin olen nyt ollut seuraavasti sairaana:

Nyt: yskä
noin kuukausi sitten: nuha, yskä, kurkkukipu
taas kuukausi tai muutama viikko ennen tätä: nuha, yskä, kurkkukipu
3 viikkoa ennen edellistä: nuha

6

10419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joensuunlikka

      Mene ihmeessä lääkäriin, kyseessähän voi olla vaikka keuhkoputkentulehdus tai jopa keuhkokuume,,kipin kapin nyt lääkäriin!

    • kokemuksella

      kerron, että jos et ole vielä hakeutunut lääkäriin tee se heti. Meillä oli juuri tällä viikolla lähipiirissä vastaavanlainen tapaus ja tämä sairastunut on nyt sairaalassa keuhkokuumeen vuoksi. Pidä hyvä huoli itsestäsi ja pikaista paranemista!

    • liikkeellä

      Yskää ollut mulla kuukauden, nyt kamalan kipeä hartiat, selkä, rinta, tuntuu kuin olisi kipeeks tulos, keuhkot kipeät,
      olisin mennyt yksityislääkärille jos olis varaa, terkkariin en vielä mene haukuttavaksi,

      jos todella on tuollaisia vaivoja, lääkäriin vaan heti.

    • olla

      kyse myös allergisesta sisäelimien turpoamisesta tms., joka pahimmillaan on hengenvaarallista (jos hengitys menee tukkoon ja tukehtuu). Ja astmaakaan ei varmaan voi poissulkea. Pitäisi mennä ilmeisesti saman tien päivystykseen, jos tuollaista tulee. Mutta varmaan oletkin jo käynyt lääkärissä, koska kirjoitit pari viikkoa sitten.

      Tuollaisten oireiden kanssa ei ole pelleilemistä
      - toki kannattaa tosin muistaa, ettei panikointikaan auta asiaa. Eli kandee olla niin RAUHALLINEN kuin pystyy ja mennä silti HETI hankkimaan apua.

    • kamaluus

      Mulla sama tilanne taas päällä. Oli kerran myös, mutta se meni muutamassa viikossa ohi. Yskä ei tällä hetkellä ole kovinkaan paha, mut kun toi kohtaus tulee, niin sitten tulee, ja se on ihan hirveää. Yhtäkkiä kuin vain istun, tuntuu, että kutittaapa kamalasti kurkkuun ja en saa happea, yskiminen ei auta ja alan sätkimään hapen puutteesta. On ihan välttämättömyys saada se vesi ja kurkkupastilli.

    • Eräsvaan

      Itselläni alkoi saman kaltaiset ongelmat noin 40v. sitten kroonisena nuhana. Flunssasta paraneminen alkoi kestää pidempään. Ja määrätynlainen köhä alkoi kiusata vuosien saatossa.
      Isälläni oli samankaltaisia oireita, ja hän puhui keuhkokatarrista. Mitään selvää hengen ahdistusta ei ole ollut mutta muutama vuosi sitten selvisi kuvauksella, että nenän toinen sierain on vino ja leikkaus auttaisi siihen. Totesin lääkärille olevani niin iäkäs, etten moista riskiä halua enään ottaa. Leikkaus olisi pitänyt tehdä nuorena, mutta ei se silloin selvinnyt! Noin kymmenen vuotta sitten alkoi tulla pahoja astmaattisen tapaisia yskänkohtauksia muutaman viikoin välein. Henkitorvi on kolme kertaa tähystetty, ja koepalat otettu. Mitään akuuttia ongelmaa ei sieltä ole löytynyt. Toisella kerralla puudutusaineen vaikutuksen loputtua, sain tällaisen erittäin pahan tukehduttavan yskänkohtauksen pukutilassa. Olin lähellä pyörtyä, kun kukaan ei ollut auttamassa.
      Kaikenlaiset sumutteet, inhalaattorit ja yskänlääkkeet olen kokeillut. Mikään ei ole tätä vaivaa poistanut, ja näitä kohtauksia tulee melko säännöllisesti muutaman viikon välein. Kamalinta se on jonkun tilaisuuden aikana, kun pitää päästä juoksujalkaa vessaan tai ulos yskimään. Kohtaus kestää noin 10 minuuttia, ja limaa pitää yskiä koko ajan pois. Saatan jonain päivänä tukehtua lopullisesti moiseen kohtaukseen , mutta eihän täältä kukaan ole hengissä selvinnut. Muutama vuosi tämä vaiva aiheutti erikoisen uniongelman, ja sairastuin sen vuoksi vakaviin komplikaatioihin, myös laihduin yht'äkkiä 10 kiloa. Lääkärit selittivät sen johtuvan vain hyperventilaatioista, jonka itse tunsin olevan väärä diaknoosi. Myöhemmin sitten selvisi, mistä oli kyse ja määrätyillä lääkkeillä sain terveyteni takaisin suunnilleen samalle tasolle. Mutta yskänkohtaukset jatkuu muiden vaivojen ohessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      84
      6014
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      318
      5096
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2648
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      46
      2588
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1822
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1659
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      108
      1471
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1392
    Aihe