Oletteko rekisteröityneet suomenkielisiksi?

Tilastosta appro

Hei ruosut,

Oletteko rekisteröityneet suomenkielisiksi Ruotsin väestötilastoihin?

Jos ette niin minkäkielisiksi olette rekisteröitynyt?

Ruotsihan on valtio missä kaikki mahdollinen tilastoidaan. Hyvinvointiyhteiskunnan toimiminen jo edellyttää sitä. Palveluita ei voi tuottaa kunnan asukkaiden kielellä ellei päättäjät tiedä suomenkielisten kuntalaisten määrää.

Eikö näin ole?

9

433

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asia 3

      Vapaamielisessä Ruotsissa minä olen rekisteröitynyt vääräkielisexi.
      Eikö sullakaan ole parempaa tekemistä siellä kuin miettiä tollasia? Sun kannattais ruveta poliitikoksi tänne Ruotsiin niin saisit noita paineita purettua hyödyllisemmin kuin nettiin kirjoittelemalla.
      Feministipuolue kaipaa uusia jäseniä.

      • on tyypillisin

        kouluttamattoman ruotsalaisten perseitä nuolevan materialistin vastaus. Mätäne sinne.


      • Rönnbär
        on tyypillisin kirjoitti:

        kouluttamattoman ruotsalaisten perseitä nuolevan materialistin vastaus. Mätäne sinne.

        ...olet korkeasti kouluttautunut, kun osaat noin fiksusti kirjoittaa! Tuotat todellakin kunniaa isänmaallesi!


      • asia3
        on tyypillisin kirjoitti:

        kouluttamattoman ruotsalaisten perseitä nuolevan materialistin vastaus. Mätäne sinne.

        Kylläpä sitä nyt ollaan leuhkoja siellä Suomessa.Jos sitä tulee tuollaiseksi kun mädäntyy koulunpenkillä niin hyvä etten koskaan ole mitään opiskellutkaan.Näitä älyttömiä juttuja täällä lukiessa tulee mieleen että mitä helvettiä ne siellä Suomen yliopistoissa ihmisille oikeen opettaa.Vai eikö ne opeta mitään kun on aikaa tietokoneen edessä päivät pitkät ihmisille vittuilla.
        Täältä on kaikki nää Ruotsinsuomalaisten jutut hävinneet.VIELÄKÖ TÄÄLLÄ KETÄÄN RUOTSINSUOMALAISIA YLEENSÄ KÄY? Olis joskus mukava lukea jotain asiallistakin.Muutakin ton yhden tyypin joikaamista tosta samasta asiasta.


    • Liian vaikea kysymys

      Eihän tuo nyt niin vaikea kysymys pitäisi olla.

      • ensin

        Mitäs sä sellasella tiedolla teet?


      • kielitaito?
        ensin kirjoitti:

        Mitäs sä sellasella tiedolla teet?

        Eikö Ruotsin valtiota kiinnosta kansalaistensa äidinkieli.

        Sitten Suomi ja Ruotsi ovat aivan erilaisia valtioita. Onhan niitä muitakin eroja,jotka tekevät Ruotsista ja Suomesta hyvin kaukaisia kulttuureja toisistaan.

        Emme ymmärrä toisiamme. Jopa ruosuja ei pysty enää ymmärtämään. He elävät valtiossa jossa valtio ei ole kiinnostunut kansalaistensa äidinkielestä?


      • Asia 3
        kielitaito? kirjoitti:

        Eikö Ruotsin valtiota kiinnosta kansalaistensa äidinkieli.

        Sitten Suomi ja Ruotsi ovat aivan erilaisia valtioita. Onhan niitä muitakin eroja,jotka tekevät Ruotsista ja Suomesta hyvin kaukaisia kulttuureja toisistaan.

        Emme ymmärrä toisiamme. Jopa ruosuja ei pysty enää ymmärtämään. He elävät valtiossa jossa valtio ei ole kiinnostunut kansalaistensa äidinkielestä?

        Sinua ilmeisesti Ruotsin valtion asiat kiinnostaa.Mikset voi siis ruveta politikoimaan Ruotsissa? Jos haluaa vaikuttaa asioihin niin luulen että toi poliitikka on sellanen juttu.
        Minähän sanoin että se Feministipuolue kaipaa uusia jäseniä.


    • äidinkieltä!

      Virallisen Ruotsin mielestä tarvetta ei ole koska kaikki ovat ruotsinkielisiä, så klaar.

      Eihän svedujen henkilökortissa ole edes kansalaisuutta merkittynä - mikä on ongelma Schengenin sopimusta toteutettaessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      187
      3686
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      149
      1117
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1024
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe