AJattelin alkaa kostamaan

Niin... nää äärihuumevastaiset ansaitsee jo rangaistuksen. Ajattelin alkaa harventaa porukkaa, nyt vois ottaa kriteeriksi seuraavat:

1) Ehdottaa väkivaltaa yms. ratkaisuksi huumeongelmaan

ja

2) Ei omaa minkäänlaista käsitystä siitä mistä puhuu, ei ole ottanut selville faktoja huumausaineista tai niiden käyttäjistä

Nämä kriteerit kun täytttyy niin alkaa tulla tuomiota. Ajattelin sopivaksi rangaistukseksi (törkeää) väkivaltaa, jonkin ruumiinosan amputaatiota, hampaiston uudelleenmuotoilua yms.

On selvää että tuonkaltaiset ihmiset eivät välitä oikeudenmukaisuudesta tai kohtuudesta, miksi heidän päätään pitäisi muka silitellä yhtään vähäisemmällä periaatteella? Viha vihaa vastaan, niin se on aina ollut ja tulee olemaan.
8494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ja oikeutus tulee siitä että nuo yksilöt pyrkivät toiminnallaan vahingoittamaan toisia ihmisiä. Sellaisesta on annettava rangaistus ja jos lainsäädäntö ei tunne päihderasistista rikosta on oikeuden langettaminen taas yksilöiden tehtävä.

Äänestä

Oikeassa mutta näitten pilkunnussijoiden takana on varmaan ihan perskohtainen juoppotausta.
Eli kai niistä tuntuu vitun hyvältä ajatella että "joku on meitä juoppoja alempana kastissa".
Että ne voi ajatella olevansa edes "narkkeja" parempia ihmisiä.
Mutta perkele. Aina pitää vastustaa. pitää vastustaa tupakkaa, auringonottoa ilman suojakerrointa ym. Mutta meikä käärii nyt jointin ja alkaa vähän relax.

PEACE.

Äänestä

Et voi tosissas ehdottaa väkivaltaa ratkaisuks päihderasismin kitkemiseks.Väkivalta ei ratkaise mitään.Mut sen sijaan valtio voi muuttaa systeemeitä sellasiks,ettei käyttäjän elämä oo ala arvoista.Jokaisella on oikeus mielipiteisiinsä.Sit kun aletaan opettaa niitä nyrkein olaan liian pitkällä.Eikö?

Äänestä
  • Tuskin se mitään itsessään ratkaisee mutta ainakin se nostaa ongelman päivänvaloon. Sitä kautta asiat voivat muuttua, ei väkivallan takia - vaan heräämisen takia.

    Kuka uskoo ikuiseen uhrina olemiseen? Paljonko paskaa pitää ottaa niskaan, ikuisestiko pitää katsella kuinka homma luisuu käsistä ja järjestä pois päivä toisensa jälkeen?

    Jos se ratkaisu ei ole väkivallassa niin mikä se ratkaisu sitten on? Vakivallattomuus ja "hiljaa oleminen" ei ole asioita parantanut pätkänkään vertaa. Poliittissävytteisen suoran väkivallan astuminen areenalle ainakin antaa asialle sen ansaitsemaa vakavuutta, etenkin kun väkivallan kohteeksi otetaan tietynlaiset ihmiset...

    Kauanko ne saavat vahingoittaa meitä vapaasti, ilman rangaistusta? Koska sitähän heidän puheensakin ja mediavaikuttamisensa tekevät - laittavat vieroitushoidot kauemmaksi, laittavat inhimillisen elämän kauemmaksi, altistavat lapset laittomien huumeiden porttiteorian toteutumiselle.

    Paljonko sinä nielet - koska sitä teet päivittäin. Mielestäni olisi korkea aika lopettaa se säälin ja ymmärryksen ruikuttaminen ja tehdä tilaa yhteiskuntaan, näyttää että nyt loppui meidän muroihimme kuseskelu. Koska tiedämme että on olemassa parempi ongelmienratkaisutekniikka joka suojelee elämää ja ihmisyyttä - ja toimii paremmin kuin nykyinen systeemi - on täysin loogista ja järkeenkäypää raivata tuon systeemin edessä olevat esteet pois.

    Järkipuhetta ei kuunnella, eikä järkipuhetta puhuta. Mitä jää jäljelle? Minä näen väkivallan keskustelun jatkeena, keinona johon turvaudutaan kun muuten ei pysty jatkamaan.

    Äänestä

yleiseen jakeluun ja jos jotain vituttaa joku toinen niin on lupa tappaa.

Äänestä

Teidät perkeleen huumehörhöt pitäs kerätä kaikki yhteen proomuun ja hinata se proomu jäämerelle. Siellähän saisitte vetää joittijannne kunnes munat jäätyy...VITTU!

Äänestä
  • Miksi huumehörhöt, alkoholistit, fundamentalistit, yms. pitää viedä saunan taakse, proomuun, kidutuskammioon, pakkohoitoon, tai ampua?

    Eikö vainoa voisi vain niinkuin lopettaa?

    Antakaapa esimerkki, millä esimerkiksi kannabista, ja vain kannabista käyttävä/omaan käyttöön kasvattava on haitaksi yhtään kenellekkään. Ensimmäisen käden tietoa kiitos. "Kuulin, että kaverin kummin kaiman koirankävelyttäjä oli nähnyt..." ei riitä.

    Alkoholia käyttävä häiriköi usein. Häirköiköön, poliisi valvoo, ettei mene yli.

    Essopäissään halaileva on ärsyttävä, mutta useimmiten vaaraton. Hymyilköön ja kertokoon kuinka paljon musta tykkää, vaikkei tiedä edes nimeäni.

    Heroinisti, joka työllään rahoittaa käyttönsä on hieman flegmaattinen, mutta olkoon jos ei riko rauhaa. (Valitettavan usein tämä ko. aine vaan johtaa enemmän yhteiskunnan ulkopuolelle ajautumiseen, kuin moni muu aine.)

    Kokainisti saa tulla kertomaan kuinka kova jätkä on, mutta kunhan ei käsiksi käy, eikä uhoa, niin nuuskailkoon.

    Tupakoitsijan savu saattaa joitain häiritä, mutta kunhan ei ruokaravintolassa tule naamaan puhaltelemaan, niin poltelkoon. - Maaseudulla on tilaa vältellä sitä savua ja kaupungissa minua huolestuttaa enemmän dieselautojen päästöt, kun tupakansavu, joka on kuitenkin tupakkayhtiöiden keuhkoihin suunnittelema juttu - toisin kuin dieselpäästöt.

    Äänestä

Ei ne siittä sen viisaammaksi tule, vaan:
pumpataan niihin pari viikkoa polakkaa suljetussa tilassa, niin se,
se avartaa katsantokantaa.
Jos avartaa.
Niillä voi olla 2:n viikon hoidon jälkeen ainoa huoli, että mistä sais lisää.
sano

Joo,
ja ton hoidon jälkeen ne tykkää ettei pössäyttely ole nenänkaivuuta kummempaa hommaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sota, Nyt kirjoitti:

Niin... nää äärihuumevastaiset ansaitsee jo rangaistuksen. Ajattelin alkaa harventaa porukkaa, nyt vois ottaa kriteeriksi seuraavat:

1) Ehdottaa väkivaltaa yms. ratkaisuksi huumeongelmaan

ja

2) Ei omaa minkäänlaista käsitystä siitä mistä puhuu, ei ole ottanut selville faktoja huumausaineista tai niiden käyttäjistä

Nämä kriteerit kun täytttyy niin alkaa tulla tuomiota. Ajattelin sopivaksi rangaistukseksi (törkeää) väkivaltaa, jonkin ruumiinosan amputaatiota, hampaiston uudelleenmuotoilua yms.

On selvää että tuonkaltaiset ihmiset eivät välitä oikeudenmukaisuudesta tai kohtuudesta, miksi heidän päätään pitäisi muka silitellä yhtään vähäisemmällä periaatteella? Viha vihaa vastaan, niin se on aina ollut ja tulee olemaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu