Kävipä tuossa perjantai-iltana hassusti. Ajelin helsingissä ja illan edetessä ihmettelin, kun auto rupeaa tyhjäkäynnillä täristämään ja ei enää oikein kiihdykkään. Kuuluu semmonen röpöttävä ääni, ihan kuin kiisseli haukkais jostain ilmaa. Sitten parkkiin ja nafta haisee niin maan perusteellisesti. Häh? Pelti ylös tyhjäkäynnillä ja kas! Koneestahan suihkuaa naftaa semmonen 45cm korkea suihku! Oli nelospytyn suutinputki murtunut ihan ruiskupumpun viereltä. Noh, ajelin kuitenkin kotia ja rupesin vasta lauantaina korjailemaan. Veho oli keksinyt olla kesälauantait kiinni, joten osan saanti oli hieman vaikeaa. Se kyllä löytyi käytettynä. Ajattelin vain tuossa, että nehän on tavallaan verrattavissa jarruputkiin, PAITSI että tuolla on "hieman" korkeammat paineet. Mikähän sen on murtanut? Kannattaisi varmaan vaihtaa nuo kaikki uusiin, jos ovat ns. kulutuskamaa. Merteil ainakin myy putkia johonkin 30€ kappalehintaan, mutta motonetista saisi koko sarjan 50€:lla.
w124 200d suihkuputket
Jannu
101009
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Terve!
Tärinä noita putkia rikkoo. Kone värsee sen verran, että noin saattaa käydä. Yleistä se ei kylläkään ole (siis putkien hajoaminen, värinä kylläkin ;-).
Noiden paineiden suuruudesta polttoaineputkien hyväksi en olisi niinkään varma, kun kyseessä ei ole commonrail-tekniikka...
Muistelisin, että paineet ovat luokkaa alle 200 baaria näissä perinteisissä henkilöautodieseleissä. Eipä siihen painesuihkuun sormeaan kannata työntää, mutta toisaalta ei se ole paljoa nykydieseltekniikkaan verrattuna.
Dieselputkissa on jatkuva tärinä ja värinä. Sen takia ne pitää olla tukevasti paikallaan. Jos jokin tukikiinnikkeistä on rikki, niin liikerata kasvaa, jolloin putki voi mennä poikki tärinästä tai jopa kosketuksesta johonkin.
En tiedä onko putket oikein kiinnitettynä kulutustavaraa, joten jos ne muut ovat olleet kunnolla paikallaan tuskin niitä tarvitsee vaihtaa varmuuden vuoksi.
tulee vaan mieleen isäukon veneen dieselin huolto-ohje. Siinä nimittäin mainitaan noiden suihkuputkien vaihto säännöllisesti.
Tuota vaihtoväliä en muista, tosin.
Olkoonkin brittikone veneessä, mmikä ettei voisi kuvitella, että samalla tavoin auton koneessa putkille tapahtuu jotain jonka vuoksi ne "ikääntyvät".
On muuten se 200 barin paine putkissa melkoinen. Muistellaanpa hetki, miten paljon painepesurien luvataan puskevan...
Ehkä se on riippuvainen putkesta ja sen materiaalista, mutta ennen kaikkea siitä miten hyvin putket on tuettu. Jos tuenta on liian heppoinen niin ei vaadi montaakaan tuntia, kun putki vaurioituu. Mersussa putket on tuettu hyvin, jos vaan muoviklipsit on ehjiä; ne kannattaa tarkistaa säännöllisesti.
Jos ajatellaan miten putki on jatkuvassa venytyksessä, kun painesykäykset painavat putkea sisältäpäin, niin varmasti se materiaali ja sen vahvuus ovat aika merkittäviä. Jos hieman vielä kiusaan muistiani, niin olisiko tarkempi arvo paineelle n.170 baaria. Eli onhan se lähempänä painepesurin painetta, mutta kaukana nykydieseleiden vastaavasta. Eikös nykyään olla jo kymmenkertaisissa paineissa?
Muistaakseni meidän toisesta kiisselistä (HDI Citikka)löytyy otsikossa mainittu bar-arvo.
nuo paineet, nimittäin.
Kallonkutistajalle vielä: olet aivan oikeassa siinä, että putki varmaan saa kokea melkoista rasitusta painesykäyksien vuoksi.
Harmittaa, kun ei tullut sitä Perkinsin konetta synäiltyä tarkemmin viimeksi sen nähdessäni; olisi voinut nyt verrata, miten hyvin MB:n putket on tuettu muihin verraten.
Tietenkään ei muuten pidä jättää pois laskuista sitä, että katkenneessa MB:n putkessa on ollut ehkä alusta alkaen valmistusvika. En ole moisesta viasta nimittäin ennen kuullut.
No joo, ei ne minustakaan äkkiseltään kulutuskamalta tunnu...
Juu, oli joskus aikoinaan painepesurissa 90bar ja oli tykki peli, nyt taitaa olla jotain 170bar ja lämminvesi. (offtopic).
Mutta aikas kovat on paineet tuommoisessa vanhassa peruskiisselissä. Tosiaan näissä nykyisissä on aivan tolkuttomat lukemat, muistelisin jostain lukeneeni semmoistakin kun 1800bar. Mites, nehän leikkaa metalliakin jollain 4000barilla, jos tommosesta autosta menis putki, niin tekisiköhän tuo 1800bar pahaakin jälkeä konehuoneessa... Siellä voi kevyemmät muoviosat helistä :-)
Tässä hieman noista Bar:eista...
http://www.kfztech.de/kfztechnik/motor/diesel/commonrail.htm
Parista W124:sta kokemusta, ja molemmista on yksi putki mennyt. Jälkimmäinen vielä tietysti perjantai- iltana jossain Hartolassa ja matkaa kotiin vielä about 300km. Olihan se menoa, kaikkiin ylämäkiin vauhti tippui 70km/h kun oli ensin myötäselle kelannut 120km/h... Kiisselin kulutuskin oli melkoista, mutta niin vain ajoin auton kämpille huoltoon.