Onko taitoja tarvittu?

harrastajakk

MIelenkiinnosta haluaisin kysyä että onko kukaan joutunut oikeaan tilanteeseen eli joutunut puolustamaan itseään esim. kuristusta, veitseä vastaan tai ihan vain vapaaseen tappelutilanteeseen? Miten on käynyt ja millainen tilanne on ollut? Itse kun en ole taitojani "päässyt" käyttämään.

2

1127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä

      Olen joutunut.Pari vuotta ehdin harjoitella kun jouduin puolustamaan itseäni ja naapuria huumehullulta jolla oli veitsi.Yritti lyödä kunnolla veitsellä naapuriani joka sai väistettyä jolloin pääsin väliin poistamaan veitsen.Munille en potkaissut, mutta veitsen riisto oli suoraan reeneistä opittua.Hieman pystypainia ja sain kaverin judo-opeilla maahan ja sidontaan josta sain pyöräytettyä sitten polliisiotteeseen ja spollikoulutuksen opeilla sitten sain pidettyä siellä vaikka tiukkaa teki.Ihmettelin kyllä jälkeenpäin että näinkin hyvin pystyin toimimaan kun muuten olen suht arka ryhtymään näihin tilanteisiin ja mielellään vetäydyn ja annan aukoa päätä.adrenaliinit tuli jälkikäteen jolloin hyvä ettei itku päässyt.Luulen että magassa opitut perustaidot ja henkiset ominaisuudet pelastivat minut saamasta puukosta ja toimimasta kutren toimin.Poliisitkin sanoivat että ei olisi paremmin voinut toimia.että näin.Toiv.ensimmäinen ja viimenen kerta! Magaan ei enää varaa, mutta kun vakinaisen asuinpaikan ja työt ja perheet on kunnossa alan taas harrastamaan.Tällä hetkellä harrastan halvempaa vaihtoehtoa elikkäs judoa.

      • Hinnanpuolesta

        Elämä on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6842
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4331
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      46
      3586
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3442
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      50
      3359
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      183
      3350
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2879
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      64
      2471
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      42
      2404
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1774
    Aihe