Pantin luovutus

sampo

Äitini on takaamassa veljeni asuntolainaa oman huoneistonsa osakkeilla. Veljeni oma asunto riittäisi jo reilusti takaamaan oman lainansa, mutta pankinjohtaja ilmoittaa, ettei yhtään panttia palauteta, ennen kuin koko laina on maksettu. Veljelläni on aina ollut viivästyksiä lainan maksussa, sekä merkintä luottotiedoissa.

Voiko pankki olla luovuttamatta pantteja tässä tilanteessa, vai joutuuko äitin takaamaan em. lainaa lopun ikäänsä?

5

1848

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mirri

      Jos äitisi asunto-osakkeet ovat lainan vakuutena, hän ei TAKAA mitään vaan on pantinantaja, tässä tapauksessa siis vieraspantinantaja.

      Takaus on henkilökohtainen sitoumus maksaa koko jäljellä oleva laina jos velallinen ei maksa. Pantinantaja sen sijaan vastaa lainasta vain ja ainoastaan antamallaan pantilla, eli jos veljesi ei maksa myydään ensin veljesi asunto, jos jää vielä maksettavaa myydään lisäksi äitisi asunto ja siitä myyntihinnasta otetaan puuttuva osa, ylimenevän osan äitisi saa itselleen.

      Pankki vaatii lisää vakuutta veljesi asunnon lisäksi, koska asunnon vakuusarvo on yleensä vain n. 75 % asunnon ostohinnasta, eli koko arvoltaan se ei vakuudeksi kelpaa.

      • sampo

        asunnon arvo on yli €130.000 ja lainaa on n. 90.000 jäljellä, joten asunto itsestään riittää lainan takuuksi.

        Kysymys on lähinnä siitä, onko pankki velvollinen luovuttamaan ylimääräiset pantit, vai onko pankilla oikeus pitää kaikki pantit siihen asti, kun laina on kokonaisuudessaan maksettu. Pankki vetoaa siihen, että koska maksun kanssa ollut ongelmia, ei se suostu luovuttamaan ylimääräisiä takauksi.


      • Uskopoisvoit toivoa
        sampo kirjoitti:

        asunnon arvo on yli €130.000 ja lainaa on n. 90.000 jäljellä, joten asunto itsestään riittää lainan takuuksi.

        Kysymys on lähinnä siitä, onko pankki velvollinen luovuttamaan ylimääräiset pantit, vai onko pankilla oikeus pitää kaikki pantit siihen asti, kun laina on kokonaisuudessaan maksettu. Pankki vetoaa siihen, että koska maksun kanssa ollut ongelmia, ei se suostu luovuttamaan ylimääräisiä takauksi.

        Ei pankki ole velvollinen palauttamaan panttia, jollei asiasta ole nimenomaisesti sovittu, että pantti palautetaan tiettyjen ehtojen täyttyessä ja ehdot nyt täyttyisivät.

        Eri asia on se, että pankit näin usein tekevät ja kyllähän niiden kanssa voi käydä järkevää ja asiallista, perusteltua keskustelua.


    • sampo

      lainan pääoma on vähemmän, kuin 75% asunnoa arvosta, joten asunto takaa lainan kokonaisuudessaan.

      Kysymys on vain siitä, voiko pankki pitää "ylimääräiset" pantit itsellään siihen asti, kun koko laina on maksettu.

    • pankkia

      Veljesi voi hakea lainaa toisesta pankista, jolloin hänen asunto riittää vakuudeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5037
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3302
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3059
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      36
      2112
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1787
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1540
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1454
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      118
      1130
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1099
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1067
    Aihe