Luettuani Konginkangaan onnettomuuden raportin huomasin että perävaunussa oli pinnatut rengaat melkein joka akselilla.Yksi akseli jossa vain oli normaalit rengaat.Kokemuksesta voin kertoa että pitoero rengaiden välillä on kuin yöllä ja päivällä.Pinnatuissa vaikka laki sallii käyttää niitä perävaunuissa on kovampi seos.Eli käytetään muovia lisäaineena kulutuskestävyyden takia.Sen eron voi itsekin huomata talvikelin aikaan halvan tossun ja hyvän talvikengän pidon erona.Raporti kertoi kyllä kitkakertoimista.mutta tutkijat eivät puutu tähän.Mielestäni kun perävaunun paino ylittää emävaunun painon tulisi pinnatut rengaat kieltää kokonaan rekoista.Muuten tämä turvattomuus teillä jatkuu.
Rengaat
yks vaan
8648
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
sana "rengas" taipuu muodossa rengas, renkaan, renkaasta, renkaitta. Eli sitä G:tä ei tungeta joka väliin. Monikko "renkaat". Eikä ne ole pinnattuja rengaita vaan pinnoitettuja renkaita.
Jotta sellasta pilkunviilausta, kun taas alettiin rekkakuskia syyttämään. Eikö miesparka voisi jo olla rauhassa, varmasti on kärsinyt ihan tarpeeksi asti.
Toisaalta kielenopetuksen ja liikennekeskustelun voisi pitää erillään. Kaikkien tänne kirjoittavien äidinkieli ei ole suomi, vaikka he kirjoittavatkin aivan ymmärrettävää suomea.
Et taida oikein olla perillä raskaan liikenteen rengasasetuksista, jotka eivät ole samat kun henkilöautoissa.
Ehjät rungot pinnataan jopa useampaan kertan, koska ne palvelevat perävaunuissa ja teleissä aivan normaalisti, mikään laki ei kiellä uudelleen pinnoittamista.
Ojalan laskuopin mukaan uudelleen pinnoitus on varsin kova säästö ajoneuvoyhdistelmien rengaskuluissa, jos rahaa tulisi kuljetusyrittäjille ovista ja ikkunoista toki he vaihtaisivat uudet rengaskerrat vaikka joka toinen kuukausi.
Taidat olla autoilija itse kun kolahti,mutta alalla melkein 40vuotta ratin takana tiedän varsin hyvin rengasasetukset.Et vain mieluile pinnattuja renkaita myös nuppiin.Se vasta turvaton vehje olis.Ymmärrän varsin hyvin yrittäjän säästön pinnattujen renkaiden suhteen mutta jos ihmishenkistä on kysymys kyllä järki täytyy ottaa käteen ja miettiä mikä on turvallinen ratkaisu.
Jos sinulla on mullanajo-Sisu ja ajat kaivannolta/kuopalta alle 10km heittoja eipä siinä kerkeä pinnat lentämään.
Jos taas ajat suurelle logistiikka firmalle linjaa, tuskin kannatta ottaa riskiä vetäjän suhteen. Kärrit on ison firman omaisuutta ja kyllä siellä rungot pinnataan vähintään kerran.
"alalla melkein 40vuotta ratin takana tiedän varsin hyvin rengasasetukset.Et vain mieluile pinnattuja renkaita myös nuppiin.Se vasta turvaton vehje olis."
Edelleen täytyy sanoa kuten sille eräälle toisellekin, että SE HUUHAA EI OLE tämä osasto.
JOS olisit oikeasti ollut raskaiden ajoneuvojen ratissa noinkin kauan, niin olisit varmaankin nähnyt, kuinka paljon niitä pinnoitettuja renkaita käytetään myös vetäjissä. Tuskinpa se normaalipainoilla ajettaessa on sen "TURVATTOMAMPI VEHJE", kuin erikoiskuljetuksissa 17 tonnin akselipainoillakaan, joissa ne pinnOITEtut renKaat menee ihan siinä kuin pinnOITTAmattomatkaan.
Katseleppas joskus niitä renkaita. Niitä näkyy siellä isojen autojen parkkipaikoilla. Bussien renkaita voit taas vertailla siinä vähän lähempänä henkilöautoporukan pysäköintipaikkoja...
Asiallisen keskustelun aloittaminenkaan ei oo suinkaan mahdottomuus niiden autojen kuljettajien kanssa. SIELTÄ voit saada ihan oikeaa tietoa asiasta.
turha on keskustella jos ei tiedä pito eroa pinnatun ja alkuperäisen renkaan välillä.Olet varmaan pikakurssilla kirjaimet korttiisi saanut.Lopetan tähän kirjoitelun......
Ei se nyt oikeastaan ainakaan omasta mielestäni mikään varsinainen PIKAKURSSI ollut. Kyllä noihin 7 kirjaimeen kuitenkin hetkinen meni. Ihan useampaan otteeseen...:)
MUUTOIN olisin itsekin jo lopettanut tämän vatvomisen, kun olet ilmeisesti jostain lukemalla perehtynyt tähän asiaan...
MUTTA kun nyt kerran kyseenalaistit vastoin parempaa tietämystä tuon kommenttini, niin pakkohan se on oikaista, ettei kukaan vaan luulisi minun LUOVUTTANEEN vielä...;))
Eli siis ONHAN siinä YLEENSÄ eroa siinä pidossa, mutta kuitenkin toiset pinnat ovat hieman pehmeämpiä kuin toiset, ja suurin ero tulee pintaMALLISTA, ei niinkään materiaalista.
Kerros mulle sitten, että kuinka se on mahdollista, että niillä pinnoitetuilla renkailla olen pärjännyt ihan mainiosti joka puolella Suomea, kaikissa keleissä ja kaikkina aikoina, ja Norjan ja Uralinkin rinteitä on kiipeilty....???