Kulkeeko auto paremmin dieselillä vai pensalla?
kulkeeko
auto??
112103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Siis mitä ihmettä tarkoitat "paremmin" ? :P
Bensa auto kulkee bensalla ja diesel dieselillä...
Kumpi auto kulkee paremmin: bensa- vai dieselauto?
tarkoitat termillä "kulkee paremmin"?
kumpi bensa vai diesel auto kiihtyy nopeammin tai kulkee kovempaa pitääkö vääntää rautalangasta.
Ei hitto.. :D päivä pelastuu aina näiden kusipäiden takia. :D
haahahahah !! :D
Kumpi kulkee paremmin... kumpi kiihtyy paremmin.. kumpi kiihtyy paremmin... :D:D:D:D
Ei oo totta!!! :D
Ei sillä nyt ensimmäisenä ole mitään merkitystä, käykö se auto bensalla vai dieselillä... Jos nyt ajattelet vaikka Toyota Corolla Versoa, mitä on kovasti mainostettu, niin eiköhän se 170 heppainen diesel kulje aika paljon rivakammin, kuin se 1,6 bensakone-versio. Tai Seat Leon... Voidaan verrata 150-heppaista dieseliä, tai 75-heppaista 1,4litraista bensakonetta.. No varmaan kulkee se diesel taas paremmin... Mutta sitten taas jos verrataan esim VW-Boraan saatavilla olleita 1,9-litraista 68-heppaista diesel-konetta, ja 1,8-litraista bensa-turboa (150hp), niin varmaan on taas ero kuin yöllä ja päivällä, mutta bensakoneen hyväksi. Eli kyllä se teho ratkaisee, vaikka olisi sähköauto. Kuitenkin ennen dieselkoneet olivat selkeästi tehottomampia, kuin bensakoneet, mutta nyt niistä dieseleistä otetaan tehoa tilavuuteen nähden yhtä paljon, jopa enemmänkin kuin vastaavan kokoisisa bensakoneista.
Jos siitä haluaa päätellä, että 70-80-luvuilla W123-mallin Meruissa oli 3-litraisesta koneesta otettu 80-heppaa, niin nyt otetaan 1,9-litraisesta koneesta helposti 150 heppaa. Ei tuota mersun konetta sitten ajamalla rikki saanutkaan, mutta kyllä näillä nykykoneillakin ajaa pitkät pätkät...sähköt niissä taitaa nykyään seota ennenkuin mekaaninen puoli.
Merkittävä ero on tietysti siinä, että dieselissä on sitä vääntöä ja tehoa tarjolla heti siinä 1300rp-paikkeilla, kun bensakonetta saa kierrättää sinne 3000rpm, ennenkuin alkaa tapahtua.
Mutta nämä on taas niitä makuasioita, joista varmaan moni on eri mieltä. Mutta lyhyesti ja karkeasti sanoen, teho ratkaisee, ei polttoaine..Ja tietysti kevyempi auto kulkee samalla koneella pirteämmin, kuin painavampi.. Selvittikö yhtään?? :)
mainitsemasi toyotan 170heppaa kutitetaan siitä diisselistä turpon avulla ja jos se pois siitä otetaan niin meno loppuu siihen
Mutta diisseli se silti on... vähemmän nykyään vapaasti hengittäviä dieseleitä valmistetaankaan... Nyt vaan oli kyse siitä, kumpi kulkee paremmin, bensa, vai diesel.
menee ehkä vähä ohi aiheen mutta tosta vaan kun sanot että dieseleistä otetaan nykyään saman verran tai enemmän tehoa tilavuuteen nähden kuin bensakoneista, niin se on kyllä ihan täyttä puppua.. jos otetaan vertailuun 2,0 diesel ja 2,0 bensa (molemmat vapaasti hengittäviä, bensa suorasuihku) vaikka volkkarin golf mallistosta niin dieselin teho ja vääntö luvut on 75hp ja 140Nm kun bensakoneen vastaavat on 150hp ja 200Nm eli bensakone on teholtaan tuplat ja väännössäkin 60Nm:ä kovempi.. jos dieselissä olisi turbo niin luvut olisivat täysin erilaiset(140hp ja 320Nm) mutta silloin ei enää voisi tehdä reilua vertailua sillä turbohan periaatteessa kasvattaa iskutilavuutta kasvattamalla ilma-polttoaineseoksen painetta..
Onko se Toledo vai Malaga?